
Konvencija, 105-člansko telo, je najprej opravila kratko splošno razpravo o kompromisnem predlogu ustroja, ki ga je pripravilo predsedstvo konvencije, zdaj pa se bodo o njem pogovarjale posamezne sestavne skupine in oblikovale morebitne skupne predloge za spremembe besedila.
O njih naj bi plenum znova razpravljal danes pozno popoldne, celoten postopek pa naj bi konvencija ponovila še v četrtek, če bi se to izkazalo potrebno. "Cilj pa je, da soglasje o reformi na tak način dosežemo na petkovem kosilu," je dejal predsednik konvencije Valery Giscard d'Estaing v uvodu v današnje zasedanje.
Da bo na kompromisni predlog institucionalnega ustroja pripomb posameznih sestavnih skupin konvencije - gre za predstavnike vlad in nacionalnih parlamentov sedanjih in prihodnjih članic ter predstavnike Evropskega parlamenta in komisije - kar precej, je jasno, saj so jih napovedali že prvi razpravljavci.
Nezadovoljen sem z določbami glede kvalificirane večine, saj pomenijo stagnacijo pri odločanju, pa tudi predložen način imenovanja Evropske komisije je regresija sedanjega sistema, je tako dejal evropski poslanec iz Velike Britanije Andrew Duff.
Irski vladni predstavnik Dick Roche ni zadovoljen z določbami glede ministrskih svetov in rotacije pri njihovem predsedovanju pa tudi z določbami glede Evropske komisije, nemškega zunanjega ministra Joschko Fischerja pa je zmotilo ravnovesje med osrednjim institucionalnim trikotnikom, ki ga je treba uglasiti.
Še pred zasedanjem se je na kompromisni predlog odzvala tudi Evropska komisija, ki s kompromisnim predlogom po besedah tiskovnega predstavnika Reija Kemppinena tudi ni zadovoljna. Moti jo ohranitev soglasja pri nekaterih ključnih področjih, kot sta davčna in zunanja politika, ne strinja se tudi z določbami glede predsednika Evropskega sveta in vrhunskimi zasedanji, še posebej pa nasprotuje zmanjšanju števila njenih članov.
Kot omenjeno, je prihodnji institucionalni ustroj EU ključno vprašanje prihodnje reforme povezave, ki jo bo unija začrtala z ustavno pogodbo. Njen predlog mora konvencija voditeljem EU predložiti na vrhu v Solunu 20. junija, zato ga mora oblikovati do konca tedna. Dokončno bo prihodnja ustavna pogodba sicer dogovorjena na medvladni konferenci konec letošnjega ali v začetku prihodnjega leta, podpisana pa po 1. maju 2004.