Po pričakovanjih nobeden od kandidatov na nedeljskih predsedniških volitveh v Franciji ni dobil absolutne večine. Kandidat vladajoče Unije za ljudsko gibanje (UMP) Nicolas Sarkozy je po končnih rezultatih notranjega ministrstva dobil 31,11 odstotka glasov, socialistka Segolene Royal, pa 25,84 odstotka glasov.
Na tretjem mestu je kandidat desne sredine Francois Bayrou z 18,55 odstotki glasov, medtem ko jih je skrajnemu desničarju Jeanu-Marie Le Penu uspelo zbrati 10,51 odstotka. Nihče od ostalih kandidatov ni zbral več kot pet odstotkov glasov.
Med preštetimi glasovi še ni okoli 820.000 glasov, ki so jih francoski volivci oddali na drugih celinah in jih bodo objavili kasneje danes. Volilna udeležba je bila po navedbah notranjega ministrstva 84,6-odstotna, kar je največ v zadnjih petdesetih letih.
Ali bo Francijo naslednjih pet let vodil 52-letni konservativni nekdanji notranji minister Sarkozy, ki obljublja „prelom“ s preteklostjo in ekonomske reforme, ali pa 53-letna levičarka Royalova, ki obljublja pravičnejšo družbo, bodo francoski volivci tako odločali v drugem krogu volitev, ki bo 6. maja. Če gre verjeti rezultatom zadnjih javnomnenjskih raziskav, bo izid v drugem krogu tesen - več možnosti za zmago naj bi trenutno imel Sarkozy.
V spopadu med Sarkozyjem in Royalovo, ki ima možnost postati prva francoska predsednica, bo lahko 44,5 milijona volilnih upravičencev izbiralo med dvema nasprotujočima si političnima programoma. Vsak od njiju bi bil prvi predsednik, rojen po drugi svetovni vojni in bi tako predstavljal pomemben generacijski premik, tu pa se podobnosti tudi končajo.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.