Ameriški državni sekretar Colin Powell je v torek posvaril Francijo, da se bo zaradi nasprotovanja vojaški operaciji v Iraku morala soočiti s posledicami, ni pa povedal, s kakšnimi. Kot je dejal predstavnik ameriškega zunanjega ministrstva, bi ZDA Francijo iz nekaterih procesov odločanja v zvezi Nato lahko izključile tako, da bi obšle Severnoatlantski svet, v katerem je Francija, in odločanje prenesle na odbor za obrambno načrtovanje, v katerem predstavnika Pariza ni, saj Francija ne sodeluje v vojaških strukturah zveze Nato.
To bi ZDA lahko storile, če se bodo hotele izogniti morebitnemu nasprotovanju Pariza sodelovanju mirovnih sil zveze Nato v Iraku in pri iskanju orožja za množično uničevanje, je povedal isti vir. Povedal je še, da so o ukrepih proti Franciji govorili na ponedeljkovem srečanju visoki predstavniki sveta za nacionalno varnost, State Departmenta in Pentagona ter kabineta podpredsednika Dicka Cheneya.

Dodal je še, da ZDA ne razmišljajo o kaznovanju Nemčije, ki je tako kot Francija in Rusija nasprotovala vojaškemu posredovanju v Iraku. Kot je pojasnil, je razlika v tem, da je Francija skušala proti ZDA pridobiti tudi druge države. Powell je v torek sicer dejal, da se zaradi grožnje Francije, da bo uporabila veto v VS ZN, številne države sredi marca niso pridružile ameriškemu predlogu resolucije, ki bi dal zeleno luč za vojaško operacijo v Iraku. Povedal pa je tudi, da je francoski zunanji minister Dominique de Villepin na takratni afriški turneji skušal tri afriške članice VS ZN, Gvinejo, Kamerun in Angolo, prepričati, naj v VS ne podprejo Washingtona.
De Villepin je v odzivu na Powellovo svarilo v sredo zatrdil, da bo Francija tudi v bodoče ostala zvesta svojim načelom in da bo branila načela mednarodnega prava, tako kot med iraško krizo. Evropska komisija pa je izrazila prepričanje, da bodo ZDA v odnosu do Francije spoštovale mednarodno pravo.