Odkritje novega planeta zunaj našega sončnega sistema je osnovano na več kot osem mesecev dolgem zbiranju podatkov, ki je potekalo med majem 2009 in januarjem 2010. Podatke je zbiral Nasin vesoljski teleskop Kepler.
Namestnica vodje znanstvene skupine, ki je potrdila obstoj planeta, Natalie Batalha je povedala, da je misija Kepler obrodila sadove in prvič prinesla trdne dokaze o obstoju skalnatega planeta, ki kroži okoli druge zvezde. V misliji so uporabili zelo natančne fotometrične meritve, ki kažejo najmanjše spremembe v svetlosti zvezde, do katere pride, ko se pred zvezdo znajde planet. Na podlagi teh meritev je možno določiti tudi velikost planeta. Oddaljenost med planetom in zvezdo pa so izmerili na podlagi časa, ki preteče med enim in drugim mimohodom. Ugotovili so, da je Kepler-10b preblizu svoji zvezdi in zato ni naseljiv. Njegova masa je 4,6-krat večja od zemeljske, njegova povprečna gostota pa je 8,8 grama na kubični centimeter, podobno kakor gostota železne uteži.
Po besedah Batalhove se zvezda vrti počasi, njeno magnetno polje pa je šibko. Na njej so opazili pege, kakršne so značilne tudi za naše sonce. Sicer pa je to ena izmed najsvetlješih zvezd, ki jih Kepler spremlja, in leži med ozvezdjema Laboda in Lire. "Pomislila sem; ko je svetloba te zvezde začela svojo pot proti Zemlji, so evropski pomorščaki prvič prečkali Atlantski ocean v iskanju novih obzorij," je bila nad odkritjem navdušena Batalhova. "Leta 1800 so znanstveniki napovedali obstoj hipotetičnega planeta, ki naj bi bil med Soncem in Merkurjem. Ta planet bi pojasnil odklone v Merkurjevi orbiti, kar pa so pozneje obrazložili s pomočjo Einsteinove splošne teorije relativnosti. Ta hipotetični planet so takrat poimenovali Vulkan, po rimskem bogu ognja, ime primerno za svet, ki je tako blizu Sonca. Ko sem prvič videla upodobitev Keplerja-10b, sem takoj pomislila, da je to naš planet Vulkan. S tem smo zaključili eno iskanje in sedaj si lahko samo predstavljamo, kakšne možnosti se nam odpirajo," je končala Batalhova.
"Odkritje Keplerja-10b, skalnatega sveta, je pomembna točka na poti k odkrivanju planetov, ki so podobni našemu,“ je pojasnil Douglas Hudgins, znanstvenik, odgovoren za program misije Kepler na sedežu Nase v Washingtonu. Čeprav je planet v nenaseljivem območju, predstavlja prelomnico. Znanstveniki namreč pričakujejo, da bodo na osnovi tega odkritja v prihodnje odkrili še več planetov, ki bi bili lahko tudi naseljivi.
Vse podatke o planetu so znanstveniki dobili na osnovi analize pridobljenih meritev teleskopa Kepler, ki je opazoval spremembe zvezde. Zaenkrat so potrdili, da je površina Keplerja-10b solidna in da bi lahko človek na njej stal. Od našega sončnega sistema je Kepler-10b oddaljen 560 svetlobnih let, po ocenah Nasinih strokovnjakov pa naj bi bila dnevna temperatura okoli 1370 stopinj Celzija. Keplerjeva zvezda je starejša od našega Sonca. Njena starost je ocenjena na 11,9 milijarde let, medtem ko je naše osončje staro 4,5 milijarde let.
KOMENTARJI (132)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.