Tujina

Na Saturnovi luni odkrili kisik

Los Alamos, 05. 03. 2012 12.46 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Nasino plovilo Cassini je odkrilo sledi kisikove atmosfere okoli Saturnove lune Dione. Znanstveniki sklepajo, da bi lahko sledi kisika odkrili tudi na preostalih Saturnovih in Jupitrovih lunah.

Na Saturnovi luni Dione so potrdili sledi kisika.
Na Saturnovi luni Dione so potrdili sledi kisika. FOTO: Reuters
Danes poznamo 62 Saturnovih naravnih satelitov. Pravega števila Saturnovih satelitov niti ne moremo poznati, ker okoli Saturna kroži prava množica nebesnih teles, ki tvorijo Saturnove obroče. Mnogi sateliti so zelo majhni, saj imajo premer samo dva do tri kilometre. Sedem je takšnih, da bi jih lahko imeli za pritlikave planete, če bi krožili okoli Sonca.

Kot poroča stran TG Daily, je NASA z odpravo vesoljske sonde Cassini razkrila pomembno skrivnost Saturnove lune Dione. Kot je potrdila skupina znanstvenikov ameriškega nacionalnega laboratorija v Los Alamosu, so v zgornjih plasteh Saturnovega satelita odkrili sledi ionov molekularnega kisika.

S tem se poraja prepričanje, da bodo sledi kisika odkrili tudi v atmosferah preostalih Saturnovih lun, podobna pa so pričakovanja pri razkrivanju atmosfer Jupitrovih lun. Kar je še posebej vznemirljivo, je možnost, da bi se na površju lun, kjer je pod površjem skladiščena voda (takšna je sestava Jupitrove lune Europe), lahko molekularni kisik vezal z ogljikom in v jezerih pod luninim površjem izgradil sklade življenja.

Pritlikava luna v boju z orjaško močjo Saturna

Dione so Nasini znanstveniki odkrili leta 2010, ključni pa so bili plazmatski spektrometri na krovu sonde Cassini. Kisikove ione sta odkrila Robert Tokar in Michelle Thomsen.

Dione je ena izmed doslej znanih 62 saturnovih lun, okoli planeta pa kroži na približno enaki razdalji kot kroži Luna okoli Zemlje. Štejemo jo med tako imenovane Ludvikove zvezde, z lunami Tetija, Rea in Japet pa jih je med letoma 1671 in 1684 odkril italijanski astronom Giovanni Domenico Cassini. S premerom le 1000 kilometrov je sestavljena iz trdne razbrazdane plasti ledu, ki obdaja manjše kamnito jedro.

Za obhod okoli Saturna potrebuje 2,7 dneva, ves čas pa je tarča močnega ionskega obstreljevanja, ki ga povzroča Saturnova močna in burna magnetosfera. Ioni izrivajo s površja molekule kisika, ki ob procesu izparevanja tvorijo tanko kisikovo atmosfero okoli lune. Magnetno polje Saturna kisikove molekule nato trga iz lunine atmosfere.

Saturn je šesti planet našega osončja in je po Jupitru drugi največji planet, ki kroži okoli Sonca.
Saturn je šesti planet našega osončja in je po Jupitru drugi največji planet, ki kroži okoli Sonca. FOTO: Reuters

Življenje na Dioni ni možno

Kot je za TG Daily povedal Robert Tokar, raziskovalec in član znanstvene ekipe v Los Alamosu, je koncentracija kisika v Dionini atmosferi podobna nivojem, ki jih na Zemlji najdemo na višini 480 kilometrov. "Ravni so tako majhne, da ne zadoščajo za ohranitev življenja, a – če opazovanja združimo s podobnimi lunami, ki krožijo okoli Saturna in Jupitra – to potrjuje procese, pri katerih se lahko na zaledenelih nebesnih telesih tvorijo velike količine kisika, ko jih obstreljujejo nabiti delci (fotoni) s Sonca ali kakšnega drugega svetlečega telesa v bližini,“ dodaja Tokar.

Spremljajte 24ur.com na Facebooku in Twitterju!

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (22)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

madeinvachina
05. 03. 2012 22.06
-1
uvoz kisika ne bo poceni za nas! Danes se barabe tudi kaj takega lahko umislijo! Pri dohodnini bo treba sigurno navesti kolikokrat vdihnete na dan, ter kakšno kapaciteto pljuč imate! Športniki se naj pazijo!
User404131
05. 03. 2012 17.54
-4
ma, Iiitak, da so vsi planeti poseljeni, vključno z večjimi lunami ( manjše niso poseljene) , še sploh pa je zelo živo + lepo poseljen sam Saturn, z ljudmi kot mi , le da nam Nasine barabe to veselo prikrivajo !!!!!
User689640
06. 03. 2012 15.56
Mislim, da nimaš nobenih dokazov za te besedem, niti literature, ki bi to potrjevalo.
User758927
05. 03. 2012 14.53
-1
User590666
05. 03. 2012 14.41
+10
Sem laik, kar se vesolja tiče. Kljub temu se mi poraja vprašanje, zakaj velja prepričanje, da je življenje možno le pod pogoji, ki vladajo na zemlji. Po moje, se bi življenje lahko razvilo tudi na katerem drugem planetu, pač pod tistimi pogoji, ki vladajo na tistem planetu in ni rečeno, da kakšen takšen planet ne obstaja.
Helix Nebula
05. 03. 2012 14.55
+4
možnoje tut pod drugimi pogoji, ampak znanstveniki se pehajo za svetovi kjer so podobni pogoji kot pri nas da bi odkrili možnosti za poseljevanje drugih ''planetov' '... v prihodnosti :)
User590666
05. 03. 2012 15.11
+2
Ja, saj imaš prav Helix, samo morda bi znanstveniki prej pogruntali, kako živeti brez kisika in vode, kot pa, kako priti na nek planet, ki je 500, ali pa več svetlobnih let oddaljen od zemlje.
Helix Nebula
05. 03. 2012 15.20
+0
User689640
05. 03. 2012 16.46
+6
Ni možno pod drugimi pogoji. Osnovna značilnost življenja je, da potrebuje energijo. Energija se sprošča pri procesu oksidacije ogljikovih spojin, ta energija se pa potem porablja za gibanje, razmnoževanje ...itd. Seveda smo odkrili v Atlantskem grebenu bakterije, ki se prehranjujejo z žveplom in njega oksidirajo, na njihovi bazi so se pa razvili še valjasti črvi in raki, ki se prav tako prehranjujejo z žveplom, v prebavilih teh živali pa najdemo te bakterije. Vsa živa bitja, tudi bakterije so pa zgrajena na osnovi ogljikovih spojin, to pa zato, ker ogljikove spojine tvorijo celo množico različnih spojin (organska kemija) med njimi tudi proteine (prve gibljive molekule) in ribonukleinske spojine (prve prenašalce informacije) kar je bistveno za življenje. ( gibanje in prenos informacije v naslenjo generacijo).
User689640
05. 03. 2012 16.58
+5
Noben kemijski element ne tvori teh, ali podobnih spojin, ki bi imele te značilnosti. Torej je jasno, da je življenje bazirano na ogljiku. Vodik je najpogostejši element, kisik je pa nujno potreben za oksidacijo organskih spojin (sproščanje energije), torej mora biti življenje vezano na vodo, kisik in ogljik.
User590666
05. 03. 2012 20.50
+4
Nimivseeno: saj mi je vse to jasno, samo vesolje je še vedno tako skrivnostno, da me čisto nič ne bi presenetilo, če bi na kakšnem planetu pogruntali, kako shajati brez vode, kisika in ogljika. Si pa močno želim, da bi res ugotovili življenje na kakšnem planetu. Upam, da bom takrat še živa.
User689640
05. 03. 2012 21.32
+2
Zakoni relativnosti govorijo o tem, da morajo povsod v vesolju veljati ista fizikalna pravila kot na zemlji, zato je nemogoče, da bi drugod veljali drugi fizikalni zakoni, oziroma drugačna kemija. Življenja na drugem planetu pa že obstajajo in to inteligentna. O tem se lahko prepričaš tudi sama, če si pogledaš disclosure project. Seveda pa ni potrebno verjeti samo enemu. Bolj, kot se boš poglobila v to temo, bolj boš videla, da se je to dogajalo že skozi celotno zgodovino (primer Nuremberg
User689640
05. 03. 2012 21.35
+2
Seveda pa ni potrebno verjeti samo enemu. Bolj, kot se boš poglobila v to temo, bolj boš videla, da se je to dogajalo že skozi celotno zgodovino (primer UFO 'battle' over Nuremberg, Germany in 1561,) objavljeno v takratnem lokalnem časopisu s sliko dogajanja in razumevanja trakratnega časa, pa vse do današnjega časa. Primere videnj imaš zbrana tudi v wikipediji. (List of UFO sightings - Wikipedia) Primere videnj so iz celega sveta, iz vojske, policije in "zaupanja vrednih virov". Prihajajo tudi zgodbe iz zaposlenih v Area 51 in S4, kateri so delali na reverzni tehnologiji. Primer: Bob Lazar ...itd. Dokazov kolikor hočeš.
User689640
05. 03. 2012 21.48
+3
Vesolje samo ni skrivnostno. Poznamo njegov razvoj od 10(-34)s dalje. Poznamo meje vesolja (microwave background radiation, Penzias in Willson, Nobelova nagrada, dokaz o velikem poku), poznamo kako je zgrajena naša materija in antimaterija, poznamo, kako so se in se še vedno tvorijo težji atomi, poznamo, kako nastajajo osončja, kako galaksije ...itd. So nam pa nejasne predvsem dve zadevi: 1. Galaksija ima v sredini črno luknjo, okoli nje se zvezde gibljejo hitro. Vedno bolj stran od centra bi pričakovali, da bi se hitrost bolj oddaljenih zvezd zmanjševala, ker bi jih drugače lahko odneslo ven (če bi bili prehitre zvezde, gravitacija nima tako močnega učinka). Opazimo pa, da hitrost zvezd ne upada z oddaljenostjo od centra. Torej mora biti okoli galaksije neka temna materija, ki izvaja ta gravitacijski privlak, da zvezde ne odnese v vesolje. Sama vidna materija ima premalo privlaka. To imenujemo črna materija. Naj bi šlo pa za šibki delec, do sedaj neznan. 2. Vesolje se pospešeno širi. To poznamo po Tip2 supernove. 1,4 mase Sonca vse zvezde eksplodirajo iste svetilnosti in valovne dolžine. Če bi se vesolje širilo, pomeni, da bolj oddaljene supernove vidimo bolj v daljših valovnih dolžinah (red shift) in točno to opazimo. Ne razumemo, zakaj se vesolje širi in širi se pospešeno. (Gravitacija naj bi namreč upočasnila to širjenje) To imenujemo črna energija (ne vemo od kje izvira).
User492438
05. 03. 2012 14.24
+2
in kaj nam pomaga če to vse odkrijejo? Naj začnejo kakšno plovilo delati da se lahko gre do tam, ne pa da sam odkrivajo neke stvari ki nam ne bodo v nobeno korist. Še do Lune smo komaj prišli, kaj šele do Saturna
User689640
05. 03. 2012 15.43
+2
Prišli nismo do lune s človeško posadko. Z robotsko posadko smo pa prišli že do jupitra in naprej.
User689640
05. 03. 2012 15.58
+2
Vire, ki potrjujejo moje navedbe in razloge si lahko pogledate v (Dark Mission 1 - NASA Moon Hoax - Analysis of the Lunar Photography ). Stanley Kubric je pa vso zadevo posnel in se izpovedal na smrtni postelji. To zgodbo si pa lahko pogledate (
User689640
05. 03. 2012 15.58
+2
To zgodbo si pa lahko pogledate (Moon Hoax By Way Of Hollywood Stanley Kubrick 1-3 ) Če misli kdo drugače, sem odprt za argumente, vire, dokaze ...
User689640
05. 03. 2012 18.59
+2
Če poveste svoje nestrinjanje z majimi viri prosim, da poveste svoje razloge in navedete svoje vire, ki demantirajo moje trditve. Drugače samo kažete, kako dobro so vas mediji indoktrinirali in vas še vedno vodijo za nos zaradi vaše nezmožnosti kritičnega razmišljanja.
User848674
05. 03. 2012 14.18
+8
super, zedel pa posljimo nas politicni vrh s tajkuni gor naj dihajo na slamce vsaj 1000 let.
User689640
05. 03. 2012 14.12
+10
Vesolje sestavlja okoli 74% vodika, 25% helija (ki sta nastala ob velikem poku) in 1% ostalih elementov, ki so nastali s pomočjo fuzije v prvih zvezdah. Te zvezde so hitro "pogorele" in prešle v fazo supernove in raztresle svoj materjal po vesolju. Mi smo otroci zvezd. Naš kalcij, ogljik ... je bil nekoč del zvezde. Težji elementi od železa z masnim številom 56 so nastali samo v vazi supernove. Zato bo zlato vedno redka kovina v vesolju.
User508468
05. 03. 2012 13.31
+5
pač kisik v oksidih... in aj je to takega?