Mladi protestniki so se v noči na soboto v Atenah z molotovkami spravili na pet bank, supermarket, poslopje zasebne telefonske družbe in lokalni urad vladajoče konservativne stranke. Do novih spopadov med policijo in protestniki pa ni prišlo.
V spomin na Aleksisa Grigoropulosa, smrt katerega je pred enim tednom sprožila nasilne proteste, se je danes na osrednjem atenskem trgu zbralo okoli 300 srednješolcev. Pred stavbo parlamenta so razgrnili veliko zastavo z napisom Obsojamo nasilje, treba je razorožiti policijo. V bližini ni bilo videti policistov. O mirnih protestih okoli tisoč mladih poročajo tudi iz Soluna.
Študentje medtem v znak protesta še vedno zasedajo več kot 400 šolskih poslopij po vsej državi. Policija sicer ugotavlja, da so napetosti v zadnjih dveh dnevih nekoliko popustile v primerjavi z nasiljem, ki je v začetku tedna pretresalo vsa večja grška mesta.
Nemiri, ki pretresajo Grčijo, so najhujši v več desetletjih. V osmih največjih mestih, vključno z Atenami, Solunom in Patrasom, so nasilni protestniki v sedmih dneh za sabo pustili že več sto uničenih trgovin, bank in drugih poslopij, pa tudi avtomobilov. Nasilje je sprožila smrt najstnika, za katerega je bil usoden strel policista, ob čemer pa mladi izražajo protest tudi proti gospodarskim ukrepom in izobraževalnim reformam vlade premierja Kostasa Karamanlisa.
V petek je skupina mladih z zakritimi obrazi v Atenah vdrla tudi v prostore odvetnika policistov, vpletenih v smrt najstnika pred tednom dni, in pri tem povzročila veliko škodo. Enega od policistov so sicer obtožili umora, drugega pa sodelovanja v umoru. Oba sta trenutno v priporu.
Akcija v Ljubljani
Skupina Grkov, ki živi v Sloveniji, je danes na Prešernovem trgu izvedla informativno akcijo o protestih. Z mirno manifestacijo so želeli opozoriti na policijsko nasilje v Grčiji. "Resda je bila smrt mladeniča predvsem kaplja čez rob, vendar je ta kaplja pomembna. Umor dečka je samo pripomogel k temu, da je jeza Grkov dosegla vrhunec. Pravi vzroki za to masovno nasilno reakcijo pa so nenehno naraščanje policijskega nasilja, slab izobraževalni sistem, gospodarska kriza, zaporedje političnih škandalov in splošna korupcija političnega sistema,“ opozarjajo. Več o akciji in o nasilju grških policistov si lahko preberete tukaj.
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.