Po Egiptu so danes potekali protesti proti vojaškim oblastem, ki trenutno vodijo državo. Protestniki so se v več krajih po državi spopadli s policijo, pri tem pa je umrlo kar 29 protestnikov, so sporočili egiptovski zdravniki, ki dodjajo, da je bilo ranjenih okoli 150 ljudi. Velika večina protestnikov je umrla v spopadih s policijo v Kairu.
Prav danes je tudi tretja obletnica pričetka revolucije, ki je privedla do strmoglavljenja režima dolgoletnega predsednika Hosnija Mubaraka. Na trgu Tahrir, ki je največji simbol revolucije pred tremi leti, so se zbrali podporniki vojaškega voditelja Abdela Fataha al Sisija. Prav on je namreč odstavil Mubaraka. Vsak, ki je prišel na omenjeni trg, je moral prej mimo detektorja kovin.
Na treh drugih lokacijah v Kairu pa so se zbrali nasprotniki sedanjih začasni oblasti. Policija je proti njim uporabila solzivec in v zrak streljala s pravimi naboji. Nekateri protestniki so bili podporniki Muslimanske bratovščine, protestirali pa so tudi liberalni aktivisti. Priče so poročale, da je policija s solzivcem pregnala tudi skupino okoli tisoč protestnikov, ki so želeli svoje nestrinjanje z vojaško oblastjo izraziti na trgu Tahrir. Ko se je že temnilo, pa so se v središču mesta spet zbrali protestniki in vpili: "Dol z vojaško oblastjo".
V mesti Minja na jugu države sta umrla dva protestnika, ki podpirata odstavljenega predsednika Mohameda Mursija, v Aleksandriji pa je v spopadih s policijo umrla ženska protestnica. V Aleksandriji je policija prijela tudi več deset protestnikov.
V mestu Suez pa je danes pred policijsko postajo eksplodirala bomba. Po poročanju vira iz vrst varnostnih služb so trije napadalci podstavili bombo, pobegnili in šele za tem sprožili eksplozijo.
Al Kaida prevzela odgovornost za včerajšnji napad na policijo
Skupina Ansar Beit al Makdis oziroma Partizani Jeruzalema je danes v sporočilu priznala, da je v petek zjutraj na daljavo detonirala avtomobil bombo pred sedežem policije v Kairu, ki je ubila štiri ljudi, morijo pa je nadaljevala s tremi drugimi bombnimi napadi po prestolnici. Ta skupina je že prevzela odgovornost za nekaj najbolj smrtonosnih bombnih napadov v Egiptu od julijske vojaške odstranitve islamističnega predsednika Mohameda Mursija.
"Naše ljudi v Egiptu pozivamo, naj se izogibajo poslopjem varnostnih in policijskih sil, ker ne želimo škodovati muslimanom," se je še glasilo sporočilo skupine.
Možica napadla nemška novinarja
Med včerajšnjim poročanjem o napadu na sedež policije je množica napadla dva novinarja nemške javne televizije ARD in njunega voznika. Množica jih je ožigosala kot izdajalce in lakaje Muslimanske bratovščine. Zaradi napada, v katerem sta utrpela resnejše ureznine in modrice, sta morala dva poiskati zdravniško pomoč v bolnišnici, je poročala ARD.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.