V češki prestolnici se je danes na prvi paradi ponosa zbralo okoli 3000 udeležencev, med njimi tudi številni iz drugih držav Evrope. Organizatorji so sicer pričakovali okoli 7000 udeležencev. Parada je minila mirno, čeprav so medtem desničarski skrajneži in krščanski demokrati pripravili tudi lastne demonstracije proti tej paradi, ki je sicer močno razburila politiko na Češkem.
A pohod je bil izredno bučen: številni v pisana oblačila oblečeni udeleženci so ob glasbi s tovornjakov mahali z zastavami in žvižgali s piščalkami. Pohod se je zaključil na otoku na reki Vltavi, kjer se zdaj nadaljuje program z več koncerti in prireditvami.
Za varnost udeležencev parade je skrbelo okoli 300 policistov, ki so imeli nalogo preprečiti ponovitev homofobnih napadov na udeležence podobne prireditve leta 2008 v Brnu, drugem največjem češkem mestu.
Brez nasprotovanj ni šlo
A tudi praška parada ponosa ni minila brez nasprotovanja. V bližini se je namreč zbralo več deset krščanskih demokratov in mladih konservativcev, ki so pozivali češki narod, naj se "vrne h Kristusu".
Na poti, kjer naj bi šla parada ponosa, so se zbrali tudi desničarski skrajneži zunajparlamentarne Delavske stranke socialne pravičnosti (DSSS). Na "Zborovanju za podporo tradicionalni družini" se jih je zbralo nekaj deset, ko pa je mimo prišla gejevska parada, so udeležence zmerjali in obmetavali s plastenkami z vodo.
Prva praška parada ponosa je sicer dodobra razburila češko politično sceno, še preden se je sploh začela. Glasen nasprotnik je bil predvsem predsednik države Vaclav Klaus s sodelavci. Namestnik vodje njegovega kabineta Peter Hajek je celo izjavil, da so homoseksualci "nenormalni državljani", parada ponosa pa "prisiljena predstava homoseksualcev, ki ni nedolžna šala". Ostro proti paradi se je izrekel tudi praški nadškof Dominik Duka.
Na drugi strani pa se je za pravice homoseksualcev po Hajekovih izpadih postavilo 13 veleposlaništev na Češkem. Ameriško veleposlaništvo je tudi na glas menilo, da je "obžalovanja vredno, da so na uradnih položajih ljudje, ki se identificirajo z nestrpnimi stališči". Klaus je ta svarila odpravil z oceno, da gre za "nedopustno vmešavanje v notranje razprave".
KOMENTARJI (19)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.