Tujina

Od ameriških bank zahtevajo odškodnino zaradi krize

Washington, 03. 09. 2011 16.54 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
STA, Reuters
Komentarji
5

Ameriški regulator je zaradi nepremičninske krize, ki terja milijarde dolarjev ameriških državljanov, vložil tožbe proti 17 velikim ameriškim bankam.

Sedež družbe Fannie Mae
Sedež družbe Fannie Mae FOTO: Reuters

Ameriška Zvezna stanovanjska finančna agencija (FHFA) je sporočila, da ukrepa proti bankam, med katerimi so tudi Goldman Sachss, Barclays, Bank of America, Deutsche Bank, Royal Bank of Scotland, Nmoura, Citigroup, Societe Generale in HSBC, ker so napačno prikazovala kakovost hipotek, ki so jih prodale v času nepremičninskega balona. Tako so vrednosti hipotek v času ameriške krize močno padle.

Takrat sta hipotekarni družbi Fannie Mae in Freddie Mac skupaj izgubili 30 milijard dolarjev, deloma tudi zaradi slabih investiciji v drugorazredne hipoteke. Družbi je pred bankrotom nato pomagala država. Ameriški davkoplačevalci so za obe paradržavni podjetji prispevali že več kot 140 milijard dolarjev. FHFA meni, da so napačno postopala tako podjetja kot tudi posamezniki.

Agencija je namreč proti 17 bankam že v petek vložila tožbe, s tem pa presenetila vlagatelje, zaradi česar so padle cene delnic bank, ki bodo verjetno morale plačati milijardne odškodnine v času, ko industrija močno potrebuje svež kapital.

Gre za prelomno odločitev, ki jo že več let zahtevajo zagovorniki potrošnikov. Ti že ves čas poudarjajo, da finančni velikani niso prevzeli prave odgovornosti za dejanja, ki so privedla do svetovne finančne krize. Do te je prišlo po poku balona nepremičninskih cen v ZDA in posledične izgube vrednosti hipotekarnih vrednostnih papirjev.

Agencija pravi, da so banke z igračkanjem z omenjenimi vrednostnimi papirji tekom večletnega napihovanja nepremičninskega balona na koncu povzročile velike izgube v paradržavnih hipotekarnih družbah Fannie Mae in Freddie Mac. Slednji je država nato morala rešiti pred propadom, saj jamčita za levji delež ameriških hipotekarnih posojil.

Omenjeni družbi sta namreč od Bank of America kupili za 32,6 milijarde dolarjev hipotekarnih vrednostnih papirjev, od Credit Suisse za 14,1 milijarde dolarjev, od Deutsche Bank za 14,2 milijarde dolarjev, od Goldman Sachs pa za 11,1 milijarde dolarjev.

"Glede na naše poročilo, FHFA ocenjuje, da so bila posojila precej bolj tvegana, kot pa je bilo to opisano v tržnih predstavitvah vrednostnih papirjev," je zapisala agencija. Večje banke so sicer v vseh zveznih državah že sedle za mizo s tamkajšnjimi tožilci, da bi se dogovorili o plačilu odškodnin zaradi hipotekarnih zlorab. Banke si prizadevajo doseči obširen sporazum, ki jih bo ščitil pred nadaljnjimi sodnimi procesi. A zadnje dejanje omenjene agencije je poskuse za dosego dogovora precej zapletlo. Predstavnik Royal Bank of Scotland je prepričan, da se bodo banke lahko z argumenti branile pred obtožbami.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (5)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

User363613
04. 09. 2011 09.32
Ka bo še vroče to jesen...Med zgoraj omenjenimi je kar nekaj bank ki so na tej strani atlantika(in ki začuda pripadajo "najmočnejšim državam znotraj EU),bank ki so že tako na robu preživetja (societe generale).Sseveda pa nobena od teh "too big to fail" bank ne bo deležna resnih kazni, kajti to so le banke od katerih zavisijo usode posameznih držav in NIHČE si ne bo drznil dregati v osje gnezdo "po nepotrebnem".Banke pa bodo lepo poslovale naprej, na zunaj kazale kredite kot AAA, zadaj ap stavile na propad ekonomskega sistema, valut (goldman sachs je precej znan po tem), dokler se ne bo nekega dne zgodilo da bodo banke zaprle vrata in razglasile insolventnost (pobran denar pa na privat računih v davčnih oazah).Še en dokaz, da banke sploh NEBI smele imeti takega vpliva na ekonomijo.
kernc
04. 09. 2011 00.52
ker Bernanke ne sme več tiskati novega denarja, je to fora, da bodo banke manj likvidne in bodo iz Fed vzele svojih $14 trilijonov rezerv. in inflacija ftw. xausd.
Audy
03. 09. 2011 22.26
Mb128, islandci so pustili da banke propadejo, oni niso tako neumni, da bi reševali bankirske zablode. Medtem ko EU in ZDA crkujeta, gre islandiji že na bolje...
User442565
03. 09. 2011 18.12
pa same najbolj 'znane' banke...dvomim da bo kaj iz tega...
Mb128
03. 09. 2011 18.09
Ha, ha, sedaj so pa banke za vse krive?! Kaj pa Bushev slogan o deregulaciji svega i svašta? Mar v posameznih državah delo bank in drugih ustanov ne nadzira Narodna banka, v našem primeru Narodna Banka Zda? So ji sploh pustili opravljati svojo vlogo? Ja saj, za Amere so vse drugi krivi. Oni sami pa so bolj brezmadežni od device Marije. Res edini pravi angelčki, ne samo na Zemlji ampak v celotnem Univezumu. Me pa nekaj zanima. Kaj bodo sedaj Islandci tudi lahko tožili te banke? Če se spomnite, Islandci so zaradi tega bankrotirali. A iz tega verjetno nebo nič. Islandci namreč niso takooo brezmadežni kot Ameri. Mb