
Te dni je tema, ki razburja nekatere države Zahodnega Balkana, morebitna novost pri prečkanju meje Evropske unije. Novembra naj bi namreč v Evropskem parlamentu odločali o predlogu, da bi v prihodnje državljanom držav, ki niso članice Evropske unije, pri vstopu v EU zaračunavali od 13 do 50 evrov takse.
Takso bi uvedli za tiste države, kjer sicer ni vizumov za vstop v schengensko območje – denimo za Bosno in Hercegovino in Srbijo.
Evropska komisija bo predlog predvidoma predstavila novembra, ko naj bi začel delovati tudi evropski mehanizem za registracijo tujih obiskovalcev (ETIAS). Mehanizem naj bi se zgledoval po ameriškem sistemu ESTA.
Informacijo je za beograjsko Politiko potrdila tudi naša evropska poslanka Tanja Fajon, sicer poročevalka za vizumsko liberalizacijo za Kosovo. Nov sistem bi predvideval registracijo vseh, ki vstopajo na območje držav Schengenskega sporazuma in ne potrebujejo vizumov.
Cilj projekta ETIAS naj bi bil okrepiti varnost EU, vendar je še pomembnejši njegov finančni vidik. Takšna novost bi namreč lahko pomenila nov vir prihodkov za EU. Zaračunavanje vstopa v EU naj bi namreč v evropsko blagajno prineslo od 500 milijonov do dve milijardi evrov letno, navaja portal EurActiv.fr.
Ocene je Evropska komisija naredila na podlagi testa, ki so ga opravili leta 2014. Takrat so države članice schengenskega območja v enem tednu sprejele kar 30 milijonov ljudi iz držav, ki ne potrebujejo vizumov. Ta številka pa naj bi do leta 2020 zrastla na 39 milijonov.
Za zdaj še ni jasno, ali bodo v prihodnje v ta mehanizem vključeni tudi državljani Velike Britanije, ko ta izstopi iz članstva.
KOMENTARJI (29)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.