Ob posnetkih potresa in cunamijev na Japonskem je marsikdo obmolknil. Posnetki narave, ki v vsej svoji moči kaže zobe, so namreč pretresljivi. Japonske oblasti so v najkrajšem možnem času sprožile krizni načrt ob naravnih katastrofah.
Japonska vojska je na pomoč prizadetim območjem napotila ali pripravila za odhod 8000 vojakov, 300 letal in 40 ladij. Japonski zunanji minister Takeaki Macumoto je medtem za pomoč v reševalnih akcijah zaprosil tudi okoli 50.000 ameriških sil, nameščenih na Japonskem. "Vlada bo naredila vse, da zagotovi varnost javnosti in prepreči čim več škode," je poudaril premier Naoto Kan.
Odzivi po svetu
Mnoge države so Japonski že ponudile pomoč. Združeni narodi so sporočili, da je v pripravljenosti 35 njihovih reševalnih ekip, ki bi lahko priskočile na pomoč Japonski. Pomoč so ji ponudile tudi ZDA, Kitajska, Rusija in številne druge države.
Oglasil se je tudi ameriški predsednik Barack Obama, ki je japonskim oblastem izrazil sožalje ob izgubi življenj in jim tudi ponudil svojo pomoč. Ameriška televizija CNN poroča, da bodo Američani v svojih vojaških bazah na Japonskem odprli letališke steze za komercialne lete. Spomnimo, da so japonska letališča zaprta in nekatera močno poškodovana.
Sožalje je Japoncem izrekel tudi kitajski premier Wen Jiabao, ki je Japonski ponudil "vso potrebno pomoč". Iz kitajske potresne uprave so sporočili, da je kitajsko osebje s potrebno opremo in zdravili že pripravljeno, da takoj, ko bo to potrebno, odpotuje na Japonsko.
Ne dolgo po potresu so se oglasili iz Južne Koreje: Pripravljeni so takoj poslati reševalce na Japonsko, je poročala dopisnica katarske televizije Al Jazeera, Tajci pa so pripravljeni finančno pomagati. Britanske oblasti so Japonski ponudile vso pomoč, z vlado pa so v nenehnem stiku, sožalje ob izgubi življenj pa je Japoncem izrazila tudi britanska kraljica Elizabeta II.
Japonski je pomoč ponudil tudi ruski predsednik Dmitrij Medvedjev. "Seveda smo pripravljeni pomagati našim sosedom, da premostijo posledice tega zelo hudega potresa," je dejal Medvedjev, ki je svojemu ministru za izredne razmere Sergeju Šojguju ukazal, naj pripravi ukrepe za pomoč.
Nemški zunanji minister Guido Westerwelle je prizadeti Japonski prav tako ponudil pomoč, če bi jo država potrebovala, in ji izrekel podporo Nemčije.
Francija se je pripravljena odzvati prošnji za pomoč Japonske pri premostitvi te tragedije, je japonskemu premierju Naotu Kanu sporočil francoski predsednik Nicolas Sarkozy. Ob tem je izrazil globoko sočutje ob katastrofi ter podporo in solidarnost Francije z japonskim narodom.
Tudi Slovaška je sporočila, da so njene reševalne ekipe pripravljene v nekaj urah odpotovati na Japonsko in da imajo vso potrebno opremo za iskanje ljudi pod ruševinami.
Pomoč Japonski so ponudile tudi Indija, Pakistan, Avstralija, Filipini in Šrilanka. Organizacija za varnost in sodelovanje v Evropi (OVSE) je Japonski izrekla globoko sožalje.
Sožalje izrazila tudi Slovenija
Ministrstvo za zunanje zadeve je izrazilo globoko sožalje japonskim oblastem in svojcem umrlih v potresu na Japonskem. Preko slovenskega veleposlaništva so japonskim oblastem sporočili, da je naša država pripravljena sodelovati pri pomoči pri odpravi posledic potresa. "Ministrstvo za zunanje zadeve tudi sodeluje z državami Evropske unije v procesu konzularne informacijske mreže," so dodali.
V Društvu Touhou so v znak solidarnosti svojcem, prijateljem in znancem preminulih pripravili elektronsko žalno knjigo, kamor lahko obiskovalci zapišejo svoje sožalje tistim, ki so ob tej tragediji izgubili svoje ljubljene. Žalna knjiga bo slovenski javnosti na voljo 14 dni, do 25. marca. Po tem bodo tiskano verzijo predali japonskemu veleposlaništvu v Sloveniji in nacionalni japonski televiziji NHK World.
KOMENTARJI (56)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.