Ameriška agencija za zaposlovanje CareerCast je po opravljeni analizi trga dela tudi letos objavila lestvico najboljših in najslabših poklicev. Letos se je na prvo mesto med najboljšimi poklici zavihtel aktuar. Naj pojasnimo, da se aktuar ukvarja z verjetnostmi in obvladovanjem tveganj, slonečih na tržnih zakonitostih. Najslabši med poklici pa je časopisni novinar. Med 200 analiziranimi poklici je pristal na zadnjem mestu, prehitel ga je celo poklic drvarja.
Omenjena ameriška agencija razloge za trd pristanek poklica časopisni novinar vidi v tem, da bralci množično opuščajo tiskane časopise in revije ter vse več časa posvečajo branju novic na spletu. Rezultat tega je velik upad prihodkov od oglaševanja, kar posledično časopisni novinarji občutijo tudi v lastnih žepih. Čeprav povprečen letni zaslužek časopisnega novinarja onkraj luže znaša dobrih 36.000 dolarjev oziroma 33.000 evrov, kar je približno 2000 evrov več od povprečnega zaslužka drvarja, je zaradi manj stresnega dela bolje biti drvar, pravijo.
Po skupni oceni, v kateri so upoštevali delovno okolje, stres in potrebe po zaposlovanju ljudi z danim poklicem, drvarju sledi vojaško osebje, poklic kuhar, televizijec, fotoreporter, zaporniški paznik, taksist, gasilec, pismonoša, stevardesa, inventarni delavec, policist, komunalni delavec in krovec.
Kateri poklici so najboljši?
Med 200 izbranimi poklici je na prvem mestu letvice letos pristal poklic aktuarja. Ta po izračunih omenjene agencije letno zasluži več kot 94.000 dolarjev oziroma dobrih 88.000 evrov, nima veliko stresa, povpraševanje po ljudeh s tovrstnim poklicem pa je v porastu. Sledi mu avdiolog oziroma specialist za zdravljenje motenj sluha. Povpraševanje po teh je večje, stres pri delu je še manjši, le zaslužek je za več kot 30 tisočakov manjši. Na tretjem mestu je pristal poklic matematika. Povpraševanje je že nekoliko manjše, a se visoko uvršča zaradi velikega zaslužka. V povprečju namreč matematik zasluži več kot 102.000 dolarjev oziroma več kot 95.000 evrov letno. Sledijo jim statistik, inženir biomedicine, podatkovni znanstvenik, zobni higienik, programer, delovni terapevt, analitik računalniških sistemov, logoped in dietetik.
V Sloveniji ni dosti drugače
Čeprav je bila raziskava izvedena v ZDA in Kanadi, je podobna situacija glede poklicov tudi pri nas. Na Zavodu RS za zaposlovanje pravijo, da so vse bolj iskani in tudi dobro plačani tehnični poklici. Najboljše možnosti imamo ob kombinaciji tehničnih in ekonomskih znanj, pravijo. Svetlo prihodnost imajo na primer poklici: bio-kemik, nano-tehnolog, negovalec starejših in invalidnih oseb, okoljevarstvenik, bionik. Kot perspektivne sektorje za prihodnost pa ocenjujejo gradbeništvo, obnovljive vire energije, strojništvo, bio-kemijo, farmacijo in zeleni turizem.
Največ povpraševanja je po voznikih težkih tovornjakov in vlačilcev, zidarjih, natakarjih, varilcih, elektroinštalaterjih, izvajalcih suhomontažne gradnje, štukaterjih, tesarjih, kuharjih, orodjarjih, elektromehanikih, elektroinštalaterjih, inženirjih elektrotehnike, pripravljavcih in monterjih kovinskih konstrukcij, mehanikih ter serviserjih kmetijskih, industrijskih in drugih strojev, strokovnjakih za zdravstveno nego, strokovnjakih za vzgojo in izobraževanje oseb s posebnimi potrebami, zdravnikih specialistih splošne medicine, inženirjih strojništva ter kemije in kemijske tehnologije.
KOMENTARJI (179)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.