
Oče Američanke Nohemi Gonzalez, ki je umrla v terorističnem napadu novembra lani v Parizu, toži Google, Facebook in Twitter. Omenjene spletne gigante Reynaldo Gonzalez obtožuje, da ponujajo "materialno podporo" Daešu oziroma t.i. Islamski državi (IS), s tem ko ji zavedno dovoljujejo zbiranje denarja, rekrutiranje novih članov in objavljanje "ekstremistične propagande" na spletnih straneh.
Spletni velikani pravijo, da obtožbe nimajo osnov in dodajajo, da ima vsako omenjeno podjetje lastno politiko proti ekstremistični vsebini.
Google je denimo dejal, da njihova politika vključuje "jasno navodila, ki prepovedujejo teroristično rekrutiranje in vsebino, ki spodbuja nasilje" ter da takoj brišejo posnetke, ki kršijo to politiko, ko jih o tem opozorijo uporabniki. Facebook se brani, da takoj, ko zaznajo grožnjo o neposrednem nasilju ali terorističnem napadu, o tem takoj obvestijo oblasti. Podobno se na svojo politiko zgovarja tudi družbeno omrežje Twitter.
Eden od odvetnikov družine Gonzalez Ari Kresch je dejal, da ne gre za politiko, pač pa za vsebino in obnašanje, ki jih dovoljujejo. "Ne gre za to, kaj sporočajo objave IS. Gre za to, da Google, Twitter in Facebook dovoljujejo uporabo družabnih omrežij za pridobivanje novih članov in načrtovanje operacij," je pojasnil. Kot primer je omenil pojavljanje Google oglasov ob posnetkih IS na YouTube, kar bi lahko pomenilo, da je del prihodkov od prodaje teh oglasov delil z omenjeno teroristično organizacijo.
Nohemi Gonzales je bila ena od žrtev pariških napadov novembra lani, v katerih je umrlo 130 ljudi.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.