Koalicijski poslanci so v državni zbor vložili svoj predlog Zakona o nalezljivih boleznih. Ta določa, pod kakšnimi pogoji se lahko sprejemajo omejitveni ukrepi v času epidemije. Če bo potrjen, bo imel pri ukrepanju večjo vlogo državni zbor, ki bo potrjeval vse ukrepe, ki bi bili daljši od 30 dni, visoke globe za organizacijo protestov v času omejitve zbiranja pa bodo ukinjene. Predsednik vlade Robert Golob vztraja pri načrtovanju proticovidnih ukrepov brez zapiranja družbe.
A po spletu so zaokrožile fotografije in namigovanja, da bo nov zakon prinesel neusmiljene kazni. Šlo naj bi za od 4.000 pa tudi do 12.000 evrov kazni za tiste, ki karantene ali prepovedi zbiranja ne bodo upoštevali.
Tudi v državnem zboru ni šlo mimo te teme. "V proceduro ste vložili predlog, ki bo dal drakonske kazni za vse tiste, ki se ne bi hoteli cepiti. 12.000 evrov za nekoga, ki se bo udeležil neprijavljenega shoda," je koaliciji očital Branko Grims (SDS).
Poslanka Gibanja Svoboda Janja Sluga pa je to odločno zavrnila. "Ravno nasprotno. Drakonske kazni vaše vlade se ukinjajo! Se črtajo! 12.000 evrov, ki jih je vaša vlada sprocesirala, se črta," je bila ostra.
In kaj dejansko pravi predlog zakona? Na 17 straneh spreminja in dopolnjuje sporni 39. člen in hkrati črta določene točke 57. člena. Na koncu dokumenta pa še besedilo členov, ki se spreminjajo. To pomeni, da sta 39. in 57. člen napisana v še trenutno veljavni obliki pretekle vlade. In če dokument le bežno pogledamo, lahko ta naslov hitro spregledamo.
"Napačne interpretacije predloga lahko v javnosti povzročijo veliko strahu in s tem tudi škode," svari Katarina Bervar Sternad iz Pravne mreže za varstvo demokracije. Pojasnila je, da Zakon o nalezljivih boleznih obvezno cepljenje ureja v 22. členu, oni pa so se lotili 39. člena, ki tega ne ureja. Ureja pa večjo varnost ljudi. "Menimo, da je ta predlog zakona tisti, ki bo ljudi varoval pred prekomernimi posegi," še opozarja.
"To je še eno od zavajanj, ki sem jih videla na socialnih omrežjih. Mi v 57. členu, ki se nanaša na globe, zelo jasno črtamo, še enkrat ponavljam, črtamo globe," ponovno odgovarja Sluga. "Bistvo je, da nobena vlada ne bo tako kot prejšnja imela neomejenih pooblastil pri sprejemanju protikoronskih ali pa katerihkoli ukrepov, ki so povezani z virusom," poudarja.
Morebitne sankcije pa bi, vsaj po predlogu pravne mreže, lahko bile določene z vladnimi uredbami.
'Predlog novele zakona o nalezljivih boleznih preprečuje samovoljo vlad v primerih epidemij'
Kot so v sporočilu za javnost danes pojasnili v Poslanski skupini Svoboda, je osnovni namen novele izvajanje odločbe ustavnega sodišča, ki je ugotovilo, da zakon iz leta 1995 v nekaterih delih ni skladen z ustavo. Vsebinski predlog novele so pripravili predstavniki civilne družbe, združeni v Pravno mrežo za varstvo demokracije, tako ministrstvo kot koalicijske poslanske skupine pa v dopolnilih besedila predloga niso bistveno vsebinsko spreminjali, zagotavljajo.
Razprava o spremembi zakona o nalezljivih boleznih je v javnosti potekala že od leta 2021, a po navedbah poslanske skupine Svoboda prejšnja vlada ni bila zainteresirana za njegovo novelacijo, saj se je "z epidemijo raje soočala z odloki vlade, ki so se izkazali za neustavne". Zato razumejo dvom in strah ljudi, danes pa so tudi naslovili "zlonamerne interpretacije", ki so se pojavile v javnosti in pri ljudeh še dodatno spodbujajo negotovost.
Novela zakona o nalezljivih boleznih v nobenem smislu ne uvaja obveznega cepljenja. Spremembe zakona ne predvidevajo nobenega dodatnega zapiranja šol, ki se jih v prihodnje po zagotovilih predstavnikov vlade tudi ne bo zapiralo, prav tako ne nalagajo obveznosti nošenja mask v šolah. Novela zakona, kot dodajo, tudi ne uvaja nobenih novih prekrškovnih postopkov ali glob, temveč jih celo črta.
Predlog novele pa veliko strožje kot do sedaj omejuje vlado pri vseh tistih ukrepih, ki bi lahko posegali v osnovne pravice posameznika, ter uvaja institut parlamentarnega nadzora vladnih ukrepov. Bistveno večjo vlogo in odgovornost pa namenja tudi strokovni skupini, v kateri ne bodo le predstavniki medicinske, temveč tudi drugih strok, so še našteli.
V poslanski skupini Svoboda se zavedajo, da se bo "večina javnosti pomirila šele, ko bo z izkušnjo spoznala, da sedanja vlada deluje drugače kot prejšnja - tudi v morebitnih kriznih razmerah".
Želijo si, da določil zakona o nalezljivih boleznih v Sloveniji ne bi bilo treba nikoli več uporabiti, a kot so dodali, je dejstvo, da mora biti država pripravljena tudi na morebitne hujše epidemije. "Zato želimo in moramo poskrbeti, da si nobena vlada v prihodnosti ne bo mogla več privoščiti dejanj, kakršnim smo jim bili priča zadnji dve leti," so zapisali v sporočilu za javnost.
To je v izjavi za medije ob robu uvodnega srečanja s sindikati poudaril tudi premier Golob. Kot je dejal, novela zakona prinaša zakonsko podlago, da lahko vlada in DZ ukrepata na ustrezen način. Medtem pa na vladi pripravljajo tudi covidno strategijo, kako kljub koronavirusnim okužbam normalno preživeti jesen in zimo brez zapiranja družbe.
KOMENTARJI (443)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.