Tujina

Obtoženega predsednika ljudstvo znova podprlo

Kartum, 26. 04. 2010 16.29 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Dobri dve tretjini sudanskih volivcev je svoj glas znova namenilo dosedanjemu predsedniku al Baširju. Slednji, ki ga ICC obtožuje genocida, bo tako lahko diskreditiral ICC in izdani zaporni nalog.

Sudanskemu predsedniku Omarju al Baširju so sudanski volivci na nedavnih splošnih volitvah namenili še en predsedniški mandat. Volilna komisija je danes namreč sporočila, da je al Bašir na volitvah zmagal, prejel pa naj bi dobri dve tretjini oz. 68 odstotkov glasov volivcev.

Volitve v Sudanu-7
Volitve v Sudanu-7 FOTO: Reuters

Al Bašir si je zmago na tokratnih volitvah zagotovil že vnaprej. Oba njegova glavna (opozicijska) protikandidata sta iz predsedniške tekme namreč izstopila že pred volitvami. 66-letni voditelj, ki je na oblasti že od leta 1989, je prav tak scenarij tudi potreboval. Zmaga je bila nujna predvsem zaradi zapornega naloga, ki ga je zanj marca lani izdalo Mednarodno kazensko sodišče (ICC) zaradi zločinov proti človečnosti in vojnih zločinov v sudanski pokrajini Darfur.

S prepričljivo zmago na volitvah naj bi al Bašir diskreditiral tako ICC kot tudi izdani zaporni nalog. Prav na to so se osredotočili tudi provladni sudanski politiki, ki so po današnji razglasitvi rezultatov v en glas ponavljali, da rezultat volitev le kaže na to, da se sudansko ljudstvo le malo zmeni za "lažne obtožbe ICC".

Južnemu Sudanu bo predsedoval Salva Kiir

Salva Kiir pa bo vodil polavtonomno vlado Južnega Sudana.
Salva Kiir pa bo vodil polavtonomno vlado Južnega Sudana. FOTO: Reuters

Opazovalci, ki so se udeležili tokratnih sudanskih volitev, so sicer sporočili, da te niso dosegle mednarodnih standardov. Opazovalci, ki jih je v največjo afriško državo poslala EU, so volitve spremljali predvsem v polavtonomnem južnem delu države. Tam naj bi v volilnih dneh prihajalo do zmede in kaosa, poročali pa so tudi o spopadih in zastraševanju volivcev.

Da bi se ravnotežje moči v državi spremenilo, sicer ni bilo pričakovati. Opozicija, ki je volitve v veliki meri bojkotirala, je vladajočo al Baširjevo Nacionalno kongresno stranko ves čas kampanje obtoževala, da s pomočjo državnih sredstev opozicijskim strankam onemogoča pojavljanje v medijih in celo nadzira državno volilno komisijo. Prav zato mnogi menijo, da so bile volitve, ki naj bi veljale za zgodovinske, navadna farsa.

Številni Sudanci zato z mnogo več upanja zrejo v leto 2011, ko naj bi v Sudanu izvedli težko pričakovani referendum, na katerem se bodo prebivalci južnega dela države odločali o tem, ali naj se odcepijo od večinsko muslimanskega severa Sudana. Prav južni del države je na tokratnih volitvah dobil tudi novega predsednika tamkajšnje polavtonomne vlade. To je z 92,9-odstotno podporo postal vodja nekdaj uporniškega Ljudskega osvobodilnega gibanja.
 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

tedo974P8medo
26. 04. 2010 16.52
Te volitve so zagotovo prikazale voljo ljudstva...