Tujina

Obtožencu ugodili odlog

Haag/Sarajevo, 13. 04. 2005 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Sodni senat je prošnji bosanskemu Srbu Miloradu Trbiću po 30-dnevnem odlogu izreka o krivdi ugodil.

Bosanski Srb Milorad Trbić, ki je obtožen zločinov proti človečnosti zaradi sodelovanja v množičnih pobojih Muslimanov v Srebrenici leta 1995, je danes v prvem nastopu pred haaškim Mednarodnim sodiščem za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije zaprosil za 30-dnevni odlog izreka o krivdi. Sodni senat je prošnji ugodil.

Haaško sodišče je obtožnico proti Trbiću objavilo 8. aprila, dan pred tem pa je Trbić že bil v priporih haaškega sodišča v Scheveningnu.

Trbić je soobtožen z nekdanjim generalom vojske Republike srbske Vinkom Pandurevićem, obtoženim genocida, ki se je marca prostovoljno predal sodišču v Haagu. Pandurević je pred sodišče prvič stopil 31. marca, ko je sodišče zaprosil, naj mu za mesec dni preložijo izrekanje o krivdi za genocid in vojne zločine nad Muslimani v Srebrenici sredi leta 1995. Sodni senat je ugodil njegovi prošnji.

Kot navaja haaška obtožnica, so "Pandurević, Trbić in drugi" med 11. julijem in 1. novembrom 1995 načrtovali, spodbujali, ukazovali ali na kak drug način pomagali in podpirali organiziran množični poboj več tisoč bosanskih Muslimanov v Srebrenici. Trbić je bil takrat namestnik načelnika za varnost zvorniške brigade, Pandurević pa poveljnik te brigade.

Za skrivanje haaških obtožencev v BiH ukradejo letno 127 milijonov evrov

Karadžič nima "institucionalnega blagoslova za skrivanje", mu pa pri skrivanju pomagajo posamezniki v vojaških strukturah in notranjem ministrstvu Republike srbske, še sarajevski piše Dnevni avaz.

"Mreže, ki pomagajo Radovanu Karadžiću in drugim obtožencem haaškega Mednarodnega sodišča za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije, ki so na begu, v BiH letno ukradejo 250 milijonov konvertibilnih mark (127 milijonov evrov)," je v pogovoru za sarajevski Dnevni avaz ocenil načelnik generalštaba zveze Nato v Bosni in Hercegovini Steven Schook. Kot je dodal, gre za proračunska sredstva, ki bi jih sicer v BiH in Republiki srbski namenili zdravnikom, policistom in učiteljem.

Ob tem je izrazil zadovoljstvo nad izboljšanjem sodelovanja oblasti Republike srbske in BiH v zadnjih mesecih, ki ga do novembra lani še ni bilo in so sile zveze Nato v Haag do takrat poslale 28 haaških obtožencev. Poudaril je, da cilja še niso dosegli in da še ni ustvarjeno polno sodelovanje Sarajeva s haaškim sodiščem. "To se bo zgodilo, ko bodo v Haagu vsi obtoženi, vključno s Karadžičem in bivšim vojaškim voditeljem bosanskih Srbov Ratkom Mladičem," ki pa bi po njegovi oceni lahko bila v Haagu do konca leta.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10