Razmere v Jemnu so še vedno zelo napete. Savdska Arabija in njene zaveznice so v Jemnu danes ponovno začele z letalskimi napadi proti šiitskim Hutijem, ki naj bi podporo dobili s strani šiitskega Irana. Drugi dan zapored so bombardirali prestolnico Sano, zaradi česar so številni prebivalci v paniki skušali pobegniti iz mesta. Vojaško posredovanje Savdijcev je sprožilo skrbi, da bi se lahko konflikt v regiji razširil.
Koalicija arabskih držav pod vodstvom Savdske Arabije je v noči na četrtek začela z letalskimi napadi na Hutije, s čimer želi preprečiti napredovanje upornikov. Ti so v minulih mesecih prevzeli nadzor nad velikim delom države in prestolnico. V tem tednu so napredovali do južnega pristaniškega mesta Aden.
V zadnjih 24 urah je bilo v zračnih napadih na šiitske upornike ubitih vsaj 39 civilistov, navaja AFP. V napadu na vojaško bazo na severu prestolnice Sana je umrlo 12 ljudi, so sporočile pristojne oblasti.
V četrtkovi akciji je sodelovalo 100 savdskih letal, 30 letal Združenih emiratov, 15 iz Kuvajta in Bahrajna, 10 iz Katarja in nekaj iz Jordanije, Maroka in Sudana. V ofenzivi so sodelovale tudi enote iz Pakistana in Egipta. Po napadu je Savdska Arabija zagrozila, da bo na območje poslala tudi kopenske sile.
Savdska Arabija se pripravlja tudi na kopensko ofenzivo. Pripravljenih je 150.000 vojakov. Predsednik Egipta Abdel Fatah al Sisi je sporočil, da bo tudi sam poslal kopenske sile v Jemen, če bo to potrebno.
Šiitski Hutiji trenutno oblegajo pristanišče Aden na jugu države. Pridružile so se jim sile, zveste nekdanjemu predsedniku Aliju Abdulahu Salehu, ki je pred dvema letoma odstopil s položaja zaradi množičnih protestov. Hutijske sile okrog Adena sedaj vodi njegov sin.
Hadi že v prestolnici Savdske Arabije
Saleha je nasledil Aberabo Mansur Hadi, ki je moral februarja pobegniti v Aden, sedaj pa je od tam pobegnil v savdsko prestolnico Rijad, kamor je prispel danes. Od tam bo potoval v Egipt, kjer se v soboto začenja dvodnevna konferenca Arabske lige, katere generalni sekretar Nabil al Arabi je že izrazil podporo savdski zračni ofenzivi.
Na stran Savdske Arabije so se postavile tudi ZDA. Razmere v Jemnu so zapletle protiteroristične operacije ZDA proti Al Kaidi na Arabskem polotoku, ki še vedno nadzira velik del ozemlja države. Američani so imeli zeleno luč in logistično podporo Saleha in Hadija za napade z brezpilotnimi letali in druge operacije.
Sedaj so ostale brez obeh, pri čemer bi jim lahko bili Hutiji naravni zaveznik, vendar si Savdska Arabija ne želi šiitske vlade pod vplivom regionalnega rivala Irana na svoji južni meji.
Washington mora ohraniti zavezništvo z Rijadom, saj so morebitni boljši odnosi s Teheranom še zelo daleč in odvisni od uspešnega izida jedrskih pogajanj. Francoska tiskovna agencija AFP navaja besede ameriških državnih uradnikov, ki pravijo, da trenutno dogajanje glede Jemna ne bi smelo vplivati na potek iranskih jedrskih pogajanj.
Kljub temu je član sveta za nacionalno varnost Alistair Baskey dejal, da Belo hišo skrbijo poročila o iranskih aktivnostih v Jemnu in prisotnost iranskega orožja. Washington hkrati priznava, da ni nobenih dokazov, da so Hutiji pod operativnim nadzorom Teherana, ki je savdske zračne napade kritiziral kot nevarno kršitev nacionalne suverenosti Jemna.
ZDA operacijam Savdske Arabije in zaveznikov nudijo logistično in obveščevalno podporo. V Savdski Arabiji imajo 12 svetovalcev, ki usklajujejo pomoč. Njihovo prisotnost naj bi v prihodnjih dneh razširili. Gre za pomoč v letalskih tankerjih in radarskem nadzoru.
KOMENTARJI (29)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.