V Iranu zadnje dni odmeva zgodba Sakineh Mohamadi-Aštiani, ki jo je iransko sodišče zaradi prešuštva obsodilo na smrt s kamenjanjem, a potem odločitev razveljavilo. Iranka je namreč v intervjuju za sobotno izdajo britanskega časnika Guardian poudarila, da so obtožbe proti njej izmišljene.
43-letna Iranka Mohamadi-Aštiani je tako v pogovoru, ki ga je opravila s pomočjo posrednika, iranske oblasti obtožila, da lažejo, ko trdijo, da je kriva snovanja umora moža in prešuštva. "Lažejo. Osramočeni so pred mednarodno skupnostjo, ki je postala pozorna na moj primer in poskušajo odvrniti njihovo pozornost in zmesti medije, da bi me lahko ubili v tišini," je poudarila.
Dodala je, da so jo spoznali krivo prešuštva, oprostili pa umora moža. Kot je poudarila, so morilca njenega moža identificirali in aretirali, niso pa ga obsodili za umor. Poleg tega je, kar zadeva odnos iranskih oblasti do žensk, poudarila, "da mislijo, da lahko v tej državi ženski naredijo kar koli". Kot je pojasnila, je obsodbo podpisala, saj ni vedela, kaj pomeni arabska beseda, ki so jo uporabili za kamenjanje.
Ponudili so ji celo azil
Primer matere dveh otrok, za katero še ni znano, ali ji bodo prizanesli ali jo usmrtili z obešanjem, je povzročil ogorčenje v mednarodni skupnosti. Med drugim je Iranki azil ponudil brazilski predsednik Liuz Inacio Lula da Silva, ki velja za iranskega zaveznika.
Ogrožen pa se počuti tudi njen odvetnik Mohamed Mostafai, ki je že odpotoval v Turčijo in zaprosil za azil. Tu so ga sicer najprej pridržali zaradi zapletov z njegovim potnim listom, vendar so ga že izpustili. Po poročanju časnika The Times naj bi Mostafai pozneje odšel na Norveško.
Več o Sakineh Mohamadi-Ashtiani in njeni zgodbi si lahko preberete tukaj.
KOMENTARJI (38)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.