
Na Kitajskem je sodišče nekdanjega vodjo državne agencije za zdravila in prehrano Dženg Šiaojuja spoznalo krivega podkupovanja in zanemarjanja dolžnosti ter ga obsodilo na smrt. Dženg je od različnih farmacevtskih podjetij prejel podkupnino v vrednosti 485.000 evrov za uporabo novih, samo delno preizkušenih zdravil. Zaradi tega naj bi umrlo deset ljudi.
Obsojen zaradi „razuzdanega življenja“
Poleg Dženga naj bi bilo v afero vpletenih še več kot 30 ljudi, med njimi njegova soproga in sin ter več visokih uradnikov. 62-letni Dženg, ki je bil obsojen tudi zaradi "razuzdanega življenja", je vodil agencijo od njene ustanovitve leta 1998 do njene ukinitve leta 2005.

Dženg je s svojega vplivnega položaja nadziral izdajanje dovoljenj za zdravila in prehrano, vendar je v času njegovega vodenja agencije sistem nadzora kakovosti zaradi številnih incidentov skoraj razpadel. V preiskavi so med drugim ugotovili, da je Dženg v zameno za podkupnine odobril 277 zdravil farmacevtske družbe Konglijuan, večinoma dobičkonosne antibiotike.
Lahko se pritoži
Dženg se lahko na smrtno obsodbo pritoži. Stroga kazen za nekdanjega visokega uradnika je jasno znamenje, da so se kitajske oblasti odločene spoprijeti z vse večjo zaskrbljenostjo tako doma kot v tujini glede varnosti zdravil in prehrane.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.