
Potem ko je bilo v petek v pokolu v Siriji ubitih več kot 100 ljudi, od tega tretjina otrok, je Varnostni svet ZN po izrednem zasedanju z izjavo za tisk obsodil poboje v vasi Houla nedaleč od mesta Homs. Zaradi nasprotovanja Rusije in Kitajske pa ni naravnost obsodil vladnih enot predsednika Bašarja al Asada.
Varnostni svet je prav tako zahteval, naj vladne sile nemudoma prenehajo uporabljati težko orožje na naseljenih območjih in to orožje skupaj z vojsko od tam umaknejo.
Grozovit in brutalen zločin v pokrajini Homs sta že v soboto obsodila tako generalni sekretar Združenih narodov Ban Ki Moon kot posebni odposlanec ZN in Arabske lige za Sirijo Kofi Anan. Obenem sta poudarila, da morajo storilci za to odgovarjati.
To zdaj zahteva tudi Varnostni svet ZN, ki je Ban Ki Moonu in opazovalni misiji ZN v Siriji naročil, naj pokol v Houli preiskujeta še naprej. Damask odgovornost za pokol zanika in trdi, da so za masaker odgovorni islamistični skrajneži. Zanikali so navedbe ZN in očividcev, da naj bi bili v vasi v času poboja sirski tanki.
S sirskega zunanjega ministrstva so sporočili, da je država v položaju, ko se mora braniti pred terorističnimi skupinami. V teh naj bi sodelovalo več sto oboroženih moških, ki naj bi bili odgovorni za masaker. Z ministrstva so sporočili še, da so morilci uporabili nože, kar naj bi bil prepoznave znak napadov islamističnih skrajnežev.
Protivladne skupine, ki že 15 mesecev zaman zahtevajo odstop predsednika Bašarja Asada, pa poročajo, da so vladne sile v petek bombardirale naseljena območja zaradi demonstracij, v Houli pa naj bi pobijali pripadniki provladne milice šabiha.
General Robert Mood je sicer pojasnil, da so po vnovični preiskavi v Houli našteli 108 mrtvih, večinoma žensk in otrok. V okolici so odkrili tudi dokaze bombardiranja s topovskimi in tankovskimi granatami.
Rusija nasprotuje tudi ostrejšim sankcijam
Medtem ko britanski ambasador Mark Lyall Grant meni, da ni prav nobenega dvoma o krivcu za pokol, Rusija ostro nasprotuje tudi novim sankcijam proti Siriji.
Evropo in ZDA Rusija obtožuje, da poskušajo podobno kot v Libiji povzročiti padec vladajočega režima.
Velika podpora Rusije sicer ni presenečenje, saj ima v Siriji ruska mornarica svoje pristanišče, država pa je tudi velika uvoznica ruskega orožja.
Tako Rusija kot tudi Kitajska v izjavah za javnost pravita, da je umiranje ljudi v Siriji res tragično, a da bi mednarodno vmešavanje prineslo še več nasilja.
Annan v Damasku rešuje propadajoči mirovni sporazum
Po novem valu nasilja se je v Damask vrnil tudi posebni odposlanec Združenih narodov in Arabske lige za Sirijo Kofi Anan, čigar mirovni načrt za Sirijo za zdaj žanje bolj malo uspeha.
Anan je pozval sirsko vlado naj ukrepa in dokaže, da se zavzemajo za vzpostavitev miru. Vsakega posameznika, ki nosi orožje, je pozval, naj ga odloži in tako pripomore k doseganju miru. Povedal je tudi, da je zgrožen nad dogodki v vasi Houla.
Opazovalci ZN so v skladu z Ananovim mirovnim načrtom v Sirijo pripotovali aprila. Njihova naloga je nadzorovanje prekinitve ognja, ki pa do zdaj obstaja zgolj na papirju, saj nasilje še naprej zahteva smrtne žrtve.
Mirovni načrt sicer predvideva zaustavitev spopadov, dostop humanitarne pomoči do ogroženega prebivalstva, neovirano gibanje novinarjev, izpustitev zapornikov ter začetek političnega dialoga.
Anan, ki se bo v Damasku srečal s sirskim predsednikom Asadom in opozicijo, je danes ob prihodu petkov pokol označil za grozljivega in šokantnega ter dodal, da bo imel globoke posledice.
To je sicer drugi Ananov obisk v Siriji, odkar je bil pred tremi meseci imenovan za posebnega odposlanca za Sirijo.
Med prvim obiskom v Siriji 10. marca je dobil zagotovila obeh strani, da bosta spoštovali njegov mirovni načrt, ki predvideva tudi prekinitev ognja. Ta velja od 12. aprila, kljub temu pa vsakodnevno poročajo o njegovih kršitvah.
Protesti proti režimu sirskega predsednika Bašarja al Asada pretresajo Sirijo že več kot leto dni. Število žrtev nasilne zadušitve ljudskega upora pa se povečuje iz dneva v dan. Včeraj je bilo v mestu Hama ubitih vsaj 30 ljudi, in sicer ko je režimska vojska vkorakala v naselje. Po zadnjih ocenah ZN je nasilje do zdaj zahtevalo življenja več kot 12.000 ljudi.
KOMENTARJI (33)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.