Porota ameriškega sodišča v teksaškem Dallasu je v ponedeljek po osmih dneh zasedanja palestinsko dobrodelno organizacijo in njene nekdanje voditelje spoznala za krive v vseh 108 točkah obtožnice. Sodnik Jorge Solis še ni določil datuma izreka kazni.
Ameriški predsednik George Bush je leta 2001 osebno naznanil zaprtje Fundacije za pomoč in razvoj Svete dežele, ker naj bi zbirala denar za palestinsko gibanje Hamas, ki so ga ZDA leta 1995 in 1997 označile za teroristično organizacijo.

Hamas seveda ni bil vpleten v teroristične napade na ZDA 11. septembra 2001, ker pa za napade odgovorna Al Kaida v ZDA ni imela organizacij, je vojna proti terorizmu zajela tudi palestinske organizacije. Ameriška vlada doslej ni imela veliko uspeha pri preganjanju muslimanskih dobrodelnih organizacij in tudi prvi sodni proces proti "Sveti deželi" se je oktobra lani končal s polomom in razveljavitvijo, ker se porota ni mogla poenotiti o še večjem kupu obtožnic.
Širili nasilno ideologijo

Obtoženi so si oddahnili, vendar pa zvezna vlada ni bila pripravljena odnehati in je sprožila nov proces. Nekdanji predsednik palestinske dobrodelne organizacije Gasan Elaši in izvršni direktor Šukri Abu Baker sta spoznana za kriva 69 točk obtožnice podpore terorizmu, pranja denarja in davčne utaje. Nekdanji voditelji organizacije Mufik Abdulkader in Abdulrahman Odeh ter Mohamed el Mezain pa v treh oziroma eni točki podpore teroristični organizaciji. Sveta dežela je bila spoznana za krivo v 32 točkah obtožnice, ker je menda v letih delovanja poslala Hamasu 12 milijonov dolarjev. Sveta dežela ne deluje od decembra 2001.
Zvezni tožilci so poroto prepričali, da je organizacija pošiljala denar Hamasu, ki ga je potem uporabljal za širjenje svoje nasilne ideologije. Niti organizacija niti posamezniki pa niso bili obtoženi nasilnih dejanj, ampak so krivi, ker so pošiljali denar Hamasu, ki ga je uporabljal za gradnje šol in bolnišnic ter različne socialne programe in s tem širil svojo teroristično ideologijo.
Odvetniki obtoženih so trdili, da je vlada spolitizirala vojno proti terorizmu in se spravila na organizacije, ki nimajo ničesar z nasiljem. Spomnili so, da je Sveta dežela med drugim dala denar tudi žrtvam "domačega" terorističnega napada v Oklahoma Cityju leta 1995. Družinski člani obsojenih so bili po izreku sodbe osupli, saj ne morejo verjeti, da obsojene obravnavajo kot kriminalce.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.