Tujina

Obsodbe napada v Jeruzalemu

New York/Jeruzalem/Gaza/Moskva, 20. 08. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min
Avtor
Reuters/STA
Komentarji
0

Mednarodna skupnost je najostreje obsodila palestinski samomorilski napad na avtobus v Jeruzalemu, v katerim je umrlo 20 ljudi. Napad je obsodil tudi palestinski premier Mahmoud Abbas, Izrael pa je zaprl palestinska ozemlja in napovedal vojaške operacije proti palestinskim skrajnim organizacijam.

Odgovornost za napad, v katerem je poleg napadalca umrlo devetnajst ljudi, več kot 130 oseb pa je bilo ranjenih, sta prevzeli skrajni palestinski gibanji Hamas in Islamski džihad.

Palestinske varnostne sile so prejele ukaz za aretacijo odgovornih za torkov samomorilski napad v Jeruzalemu. "O drugih ukrepih se še posvetujemo, saj se zavedamo nevarnosti položaja," je dodal minister za informiranje Nabil Amr.

Hamasu in Islamskemu džihada pripisujejo odgovornost za poslabšanje razmer na Bližnjem vzhodu. Izrael je delno odgovoren za napad, ker je izraelska vojska neprestano kršila premirje, ki so ga konec junija enostransko razglasile glavne palestinske skrajne skupine, hkrati pa sta za najnovejše stopnjevanje nasilja odgovorna tudi Hamas in Islamski džihad, pišejo palestinske varnostne oblasti, ki so dodale, da torkovega napada v Jeruzalemu ni moč upravičiti z nobenim prekrškom izraelske strani. Skrajneži so Izraelcem dali le še en povod za to, da ne bodo uresničevali določil časovnega načrta za Bližnji vzhod, še menijo palestinske oblasti.

Se bodo bližnjevzhodni maščevalni napadi kdaj prenehali? (Foto: Reuters)
Se bodo bližnjevzhodni maščevalni napadi kdaj prenehali? (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

Abas: Napad ne koristi palestinskim interesom

Kot je dejal palestinski premeir Mahmud Abas, gre za dejanje, usmerjeno proti izraelskim civilistom in ki tudi ne koristi interesom palestinskega naroda. Poleg tega je pozval palestinskega ministra za varnostna vprašanja Mohameda Dahlana, naj sproži preiskavo o napadu.

Po posvetovanju s palestinskimi ministri se je Abas odločil prekiniti stike s skrajnimi palestinskimi gibanji Hamas in Islamski džihad, proti njim pa bodo sprejeli tudi določene ukrepe.

Abas je zaradi napada odpovedal načrtovano srečanje z italijanskim premierom Silviom Berlusconijem in papežem Janezom Pavlom II. kot tudi obisk v norveški prestolnici, kjer naj bi obeležili 10. obletnico podpisa mirovnega sporazuma v Oslu.

Tiskovni predstavnik gibanja Hamas Ismajl Hanije je povedal, da je Abas preložil za danes načrtovano srečanje s predstavniki Hamasa.

Stroga zapora palestinskih ozemelj

Izraelska vojska je v Hebronu na Zahodnem bregu aretirala 17 moških, ki naj bi bili v stiku s samomorilskim napadalcem. V zaporu Megido na severu Izraela pa se je uprlo več deset palestinskih zapornikov, ki protestirajo proti načrtovani premestitvi v zapor Ketziot v puščevi Negev na jugu države. V uporu je že posredovala izraelska vojska, ki je proti upornikom uporabila solzivec in vodne topove.

V zaporu Megido je trenutno kakih 1200 palestinskih zapornikov, ki so v ječi večinoma zaradi domnevne vpletenosti v oborožene napade na izraelske cilje. V zapor Ketziot, ki velja za enega najstrožjih v Izraelu, poleg tega pa zaporniki v njem trpijo tudi zaradi izredno neprijaznega podnebja, naj bi jih premestili približno polovico.

V napadu je bilo ubitih 19 ljudi, več kot 100 je ranjenih
V napadu je bilo ubitih 19 ljudi, več kot 100 je ranjenih FOTO: Reuters

Izrael pa se je po samomorilskem napadu odločil za strogo zaporo palestinskih ozemelj. Premier Ariel Šaron se je po besedah visokega izraelskega predstavnika odločil prekiniti vse stike s Palestinci. Šaron je tudi odobril niz vojaških operacij proti palestinskim skrajnežem, in to ne glede na to, kaj bodo proti uporniškim organizacijam ukrenile palestinske oblasti. Gre zlasti za organizacije Hamas, Islamski džihad in Brigade mučenikov al-Aksa. Maščevalne operacije, zlasti aretacije, preiskave in "ciljni umori", bi se lahko začele že v sredo ponoči, trajale pa naj bi več dni.

Ameriški predsednik George Bush je izraelskemu premieru Arielu Šaronu v telefonskem pogovoru zagotovil podporo v boju proti terorizmu. Bush je poudaril, da s terorizmom ne gre sklepati kompromisov, in izpostavil potrebo po ukinitvi terorističnih organizacij, ki ubijajo nedolžne in ogrožajo bližnjevzhodni mirovni proces. Šaron pa je palestinske oblasti obtožil, da ne storijo ničesar za izkoreninjenje terorizma.

ZDA pa so na Bližnji vzhod že poslale visokega predstavnika za Bližnji vzhod, da bi preprečile propad mirovnih prizadevanj zaradi napada. John Wolf naj bi na območje prispel še danes.

Sožalje je Šaronu v telegramu izrazil tudi ruski predsednik Vladimir Putin, ki je napad označil za "sramotno teroristično dejanje". Putin je pozval k zadržanosti in izrazil prepričanje, da napad ne bo prispeval k propadu bližnjevzhodnega mirovnega procesa.

V telegramu, ki ga je Putin naslovil tudi na izraelskega predsednika Mošeja Kacava, je še zapisal, da razume bolečino izraelskega ljudstva, da pa to dejanje ne more zlomiti poguma Izraelcev in njihovega upanja za mir. Putin je tudi izrazil prepričanje, da bo Izrael v tragičnih okoliščinah pokazal potrebno zadržanost in politično modrost.

Papež Janez Pavel II. je politične voditelje pozval k odgovornosti in zahteval, naj zajezijo pogubno spiralo sovraštva in nasilja. "Nove tragedije, ki v teh urah nastajajo v Bagdadu in Jeruzalemu, lahko v naših srcih sprožijo le globoko žalost in soglasno grajo," je iz Castelgandolfa pri Rimu sporočil papež.

Papež od politikov zahteva, da ustavijo nasilje
Papež od politikov zahteva, da ustavijo nasilje FOTO: Reuters

Lieberman predlaga izbris Arafatovega sedeža

Izraelski minister za infrastrukturo Avigdor Lieberman je v odzivu na napad predlagal, da bi "izbrisali" sedež palestinskega voditelja Jaserja Arafata v Ramali. "Vemo, da preiskave vseh napadov vodijo v Mukata, Arafatov sedež, ki bi ga bilo potrebno izbrisati z vsemi njegovimi prebivalci," je za izraelski radio še dejal Lieberman, vodja skrajno desne stranke Narodna enotnost.

Annan obsodil napad, Izrael pa pozval, naj se vzdrži povračilnih napadov

Kofi Annan je napad najostreje obsodil
Kofi Annan je napad najostreje obsodil FOTO: Reuters

Annan je napad označil za obsodbe vredno teroristično dejanje in pozval palestinske oblasti, naj aretirajo krivce, Izrael pa je zaprosil, naj se vzdrži povračilnih napadov. Annan je poudaril, da je mirovni načrt bližnjevzhodne četverice še vedno najboljša pot za dosego varnosti Izraelcev in Palestincev. Do terorističnega napada v Jeruzalemu je prišlo nekaj ur po bombnem napadu na sedež ZN v Bagdadu. Annanov pomočnik za politične zadeve Danilo Türk pa je prav tako v torek, s krajšo zamudo zaradi napada v Bagdadu, poročal Varnostnemu svetu o razvoju dogodkov na Bližnjem vzhodu v zadnjem mesecu dni.

"Storiti moramo vse, da vzpodbudimo Izraelce in Palestince, naj sprejmejo tveganje za mir in upoštevajo nove pobude za vzpodbuditev mirovnega procesa," je dejal Türk.

Nekaj ur po tem, ko je Türk poročal, da je položaj na Bližnjem vzhodu še vedno krhek in da Izraelci in Palestinci potrebujejo pogum in odločnost, da se držijo začrtane poti k miru, pri čemer ne smejo pasti nazaj v krog nesmiselnega nasilja in maščevanja, je v Jeruzalemu spet eksplodirala bomba.

Türk je obe strani pozval, naj nadaljujeta z izpolnjevanjem določil mirovnega načrta četverice (ZN, ZDA, EU, Rusija) in poudaril, da na poti do ciljev mirovnega načrta, kar so prenehanje nasilja, okupacije in rešitev konflikta z nastankom dveh držav Izraela in Palestine, ki bosta živeli v miru in varnosti, čudežne rešitve in bližnjice ne obstajajo. "Mednarodna skupnost mora aktivno podpirati obe strani pri iskanju poti za nadaljevanje tega težavnega procesa," je dejal Türk.

Tudi MZZ obsodil napad in izrekel sožalje

Minister Rupel obsoja teroristični napad in poziva k nadaljevanju mirovnega procesa
Minister Rupel obsoja teroristični napad in poziva k nadaljevanju mirovnega procesa FOTO: Dare Čekeliš

Zunanji minister Dimitrij Rupel je ob torkovem samomorilskem napadu v Jeruzalemu izraelskemu kolegu Silvanu Šalomu poslal sožalno brzojavko. Dejanje je ostro obsodil, po njegovih besedah pa spodkopava prizadevanja za dosego miru. Mednarodna skupnost ne sme dopustiti obnovitve nesmiselnega kroga nasilja, ki bi izničil težko dosežen napredek pri uresničevanju v časovnem načrtu začrtane poti do trajnega in pravičnega miru na Bližnjem vzhodu. Rupel je hkrati pozval izraelsko vlado, naj ne opusti upanja na uspešen zaključek mirovnega procesa na temelju časovnega načrta bližnjevzhodne četverice.

Obe sprti strani pozivamo, da nadaljujeta z izvajanjem sprejetih obveznosti, se vzdržita nasilja in provokacij, obnovita dialog in nadaljujeta s prizadevanji za ponovno vzpostavitev medsebojnega zaupanja, je še zapisal minister Rupel.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20