Amnesty International (AI) poudarja, da je s tem EU pokleknila pred ameriškimi pritiski in tako ogrozila integriteto sodišča.
Organizacija je globoko zaskrbljena, saj da kompromis med državami članicami Unije kljub nekaterim varovalkam nikakor ne zagotavlja, da bodo ameriški državljani, obtoženi genocida, vojnih zločinov in zločinov proti človeštvu tudi obsojeni in ustrezno kaznovani. Še več, pogoji, pod katerimi je državam povezave dovoljeno sklepati sporazume o neizročanju z ZDA, so formulirani tako ohlapno, da lahko posamezna država - če to le želi - v sporazumu z ZDA ameriškim državljanom zagotovi imuniteto tako pred Mednarodnem kazenskem sodiščem (ICC) kot tudi pred drugimi sodišči, v tiskovnem sporočilu še poudarja AI.
Vodja evropske sekcije AI Dick Oosting je ob tem opozoril, "da namen ZDA nikakor ni poskrbeti za ustrezno in pravično sojenje svojim državljanom, ampak jim želi s svojimi prizadevanji zagotoviti popolno imuniteto za zločine v okviru Rimskega statuta," to je pogodbe, s katero je bil ustanovljen ICC.
V AI so ob tem tudi opozorili na dejstvo, da se razprava o posebnih sporazumih o neizročanju ne vrti več okoli pravnih načel, ampak da jo obvladuje načelo političnega oportunizma, ki se kaže predvsem v strogosti pogojev, pod katerimi je članicam unije dovoljeno podpisovati sporazume z ZDA. Tako besedilo kompromisa ne zahteva od države, ki želi svoje državljane izvzeti izpod jurisdikcije ICC, da v svojem notranjem kazenskem pravu definira kategorije zločinov in kazensko odgovornost skladno z Rimskim statutom in občim mednarodnim pravom. Prav tako v evropskem kompromisu ni upoštevano načelo komplementarnosti, ki pristojnost ICC predvideva v primeru, če država ne zmore ali noče ustrezno kaznovati vojnih zločinov in zločinov proti človečnosti obtoženih posameznikov, trdi AI.
Zaradi teh pomanjkljivosti v AI zatrjujejo, da tudi v primeru, če ZDA ne bodo želele v dobri veri preganjati in obsoditi vojnih zločincev oz. bodo njihova sodišča izrekala neustrezne, to je prenizke, zgolj formalne kazni, druge države in ICC ne bodo imeli nikakršnih možnosti, da bi popravili položaj. Dick Ooster se je ob tem tudi vprašal, kako bo unija reagirala na pobude drugih držav, ki bi želele s članicami unije podpisati podobne sporazume o neizročanju, sedaj, ko je to pravico priznala ZDA.
AI je v svojem sporočilu za javnost ob koncu zatrdila, da bo še naprej poskušala prepričati vlade po svetu, naj sporazuma z ZDA ne podpišejo.