Sinočnji incident je že peti v vasi Lučani v zadnjem letu dni, in dodala, da so "albanski skrajneži, ki napadajo tudi svoje rojake, kadar ne podpirajo njihove dejavnosti, tokrat napadli hišo Albanca".
Na jugu Srbije ob administrativni meji med Srbijo in Kosovom se v zadnjem času tak kot v pokrajini pod mednarodnim nadzorom vrstijo incidenti. V minulih desetih dneh so bili tarča napadov v t. i. kopenskem varnostnem pasu pripadniki in objekti vojske SČG ter srbske policije, za katere je odgovornost prevzela ilegalna Albanska narodna armada (ANA).
Unmik aretiral osumljenca za umor policista
Policija misije Unmik je aretirala enaindvajsetletnega Srba Vladimirja Jovanovića iz vasi Ibarska Slatina pri Leposaviću z obtožbo, da je 3. avgusta na severu pokrajine ubil mednarodnega policista, majorja Satusha Menona iz Indije, so sporočili uradni policijski viri v Prištini.
Pripadniki Unmika so pri aretaciji pri Jovanoviću našli puško AK 47 (kalašnikov), med preiskavo v Ibarski Slatini in bližnjih vaseh pa še nekaj podobnih pušk, ki so jih poslali v analizo.
Satush Menon je prvi pripadnik policijskih sil UNMIK, ki je izgubil življenje od vzpostavitve mednarodne uprave na Kosovu. UNMIK je dan po tem zločinu ponudil 50.000 evrov nagrade za informacijo, ki bi pomagala odkriti morilca, policija civilne uprave pa je nemudoma ustanovila posebno preiskovalno skupino.
VS obsoja umore na Kosovu
Člani Varnostnega sveta ZN so v ponedeljek na izredni seji obsodili umora dveh srbskih najstnikov v okolici Peći sredi minulega tedna. VS je izrazil globoko zaskrbljenost, da štiri leta po koncu vojne prihaja do oboroženih napadov. VS je izredno sejo sklical na zahtevo Srbije in Črne gore.
Na seji VS je nastopil tudi podpredsednik srbske vlade Nebojša Čović, ki je izrazil odločenost Beograda, da še naprej sodeluje z mednarodno skupnostjo, vendar opozoril, da na Kosovu obstaja nevarnost vzpostavitve fašizma in albanske paradržave.
Napade na srbske najstnike so odločno obsodili prav vsi govorniki na seji, ki so poudarjali, da je cilj dela mednarodne skupnosti na Kosovu še vedno ustanovitev multietnične družbe. Ameriški predstavnik James Cunningham je na kratko dejal, da so ZDA obsodile napade ter da se je misija ZN na Kosovu (Unmik) hitro odzvala na dogodke. Omenil je, da so voditelji kosovskih Albancev izrazili obžalovanje, in še dejal, da bo najboljši spomin na žrtve izgradnja multietnične družbe na Kosovu in uresničevanje določil resolucije 1244.
Britanski veleposlanik Emyr Jones Parry je Čovićeve obtožbe na račun domnevne nedejavnosti Unmik in sil Kfor označil za neutemeljene in nepoštene. Zavzel se je za kaznovanje odgovornih za napad in poudaril, da medsebojne obtožbe med Prištino in Beogradom ne bodo pomagale pri normalizaciji razmer.
Unmik kritizirali tudi Rusi
Poleg beograjskih predstavnikov je bil do položaja na Kosovu in dela mednarodne skupnosti zelo kritičen tudi predstavnik Rusije, ki je dejal, da teroristični napad na srbske najstnike nima opravičila. Genadij Gatilov je še dodal, da je bilo na Kosovu sicer precej doseženega, vendar pa mora biti Unmik veliko bolj aktiven pri zatiranju izrazov medetnične nestrpnosti, ki podžigajo nasilje in ustvarjajo ozračje brez varnosti.
Omenjeni incident so ostro obsodili tudi ostali veleposlaniki na seji VS ZN, ki so se zavzeli za čimprejšnje odkritje storilcev, katerim je treba dati jasno vedeti, da s takšnimi dejanji ne bodo uspeli doseči svojih ciljev. Kot je poudaril nemški predstavnik, tovrstne enostranske akcije ne bodo vplivale na spremembo statusa Kosova, ki bo določen šele, ko bodo zagotovljeni potrebni standardi.
Čović: Otroci so bili napadeni, ker so Srbi
Najdaljši govor je imel Čović, ki je dejal, da so bili nedolžni otroci okrutno napadeni samo zato, ker so Srbi. Napad naj bi bil sporočilo vsem Srbom, da odidejo s Kosova in da multietnično Kosovo nima prihodnosti. Napad ni enkratno dejanje in predstavlja del vzorca prizadevanj odločne manjšine albanskega prebivalstva za dokončanje etničnega čiščenja Kosova. Čović je sicer pohvalil prizadevanja Unmik za prijetje zločincev in dejal, da bo Beograd pomagal pri delu posebnega tožilca, ki ga je po napadu imenoval vodja Unmik Finec Harri Holkeri, vendar poudaril, da morata Unmik in Kfor storiti več za zaščito Srbov. Holkeri naj bi z napadom prav tako dobil sporočilo, da bo odločitvam, ki ne bodo všeč albanskim skrajnežem, sledilo nasilje in destabilizacija.
Kfor opozarja skrajneže na Kosovu
Poveljnik ameriških sil na Kosovu, general Jerry Beck, je pojasnil, da se Kfor zaveda dejavnosti skrajnih skupin na Kosovu, katerih cilj je destabilizacija pokrajine. Beck je morebitne povzročitelje nemirov opozoril, da njihovih dejavnosti ne bodo dopuščali in da bodo skrajneže "identificirali, ujeli in kaznovali". Minister državne skupnosti Srbija in Črna gora za človekove in manjšinske pravice Rasim Ljajić je medtem izrazil dvom, da bi lahko vojaki SČG samostojno ali v okviru sil Kfor v bližnji prihodnosti odšli na Kosovo, čeprav to predvideva resolucija Varnostnega sveta Združenih narodov 1244.