Strateško pomembno pristanišče Um Kasr je bil med napadom na Irak prvo mesto, ki so ga zavzele sile koalicije. Uradna predaja oblasti je potekala v okviru kratke slovesnosti. Kakih 200 britanskih vojakov, nameščenih v mestu s 45 tisoč prebivalci, naj bi se umaknilo v soboto. Javne ustanove znova delujejo, za varnost pa skrbi lokalna policija. To je velik trenutek - prvič v 35 letih lahko sedaj prebivalci sami odločajo o zadevah, ki se tičejo mesta. Volitve v redni mestni parlament naj bi bile 22. maja.
Prvič po padcu Huseinovega režima pa je v sredo zvečer znova začela oddajati iraška televizija, ki poskusno predvaja program na frekvenci nekdanje televizije. Televizija, preimenovana v "iraško informacijsko mrežo", je prvi dan prikazovala programe o vsakodnevnem povojnem življenju v Iraku in delu mednarodnih humanitarnih organizacij v državi. Televizija bo zaenkrat oddajala po pet ur dnevno.
Akcija proti pripadnikom prejšnjega režim
Oborožene sile ameriške vojske so na podlagi zaplenjenih dokumentov v vasi Al Dur v bližini Tikrita izvedle vojaško operacijo in pri tem zajele približno 260 oseb. Med njimi so aretirali tudi dva nekdanja regijska voditelja stranke Baas, Abdela Bakija al Karima Abdalaha, ki je na ameriškem seznamu 55 najbolj iskanih nekdanjih iraških predstavnikov na 22. mestu, ter Babela Fadila Mahmuda Gariba, ki je na seznamu najbolj iskanih zavzema 47. mesto. Ameriške sile so poleg tega aretirale pet nekdanjih pripadnikov iraških varnostnih sil, med njimi dva iraška vojaška generala in generala, ki je bil pripadnik Huseinovih varnostnih sil in se je v strahu pred aretacijo preoblekel v pastirja. Ameriške sile so po končani operaciji, ki je trajala približno pet ur, izpustile okoli 230 zajetih.
V Bagdadu zopet demonstracije
V Bagdadu so medtem potekale demonstracije kakih 500 Iračanov, ki so zahtevali vlado pod vodstvom muslimanske duhovščine, ne pa iraških političnih skupin, ki jih podpirajo ZDA. Protestniki, obdani s šiitskimi dostojanstveniki iz svetega mesta Nadžaf, so nosili transparente, na katerih so obsojali ameriške načrte o oblikovanju laične vlade, ki bi nasledila strmoglavljen režim Sadama Huseina.