Nov Nasin vesoljski podnebni observatorij, ki visi v gravitacijskem ravnotežju med Zemljo in Soncem, je Nasinim strokovnjakom poslal prve fotografije. Edinstveni posnetki kažejo Zemljo z oddaljenosti 1.609.344 kilometrov.
Observatorij so v vesolje poslali februarja z raketo Space X Falcon, pred kratkim pa je dosegel načrtovano orbito, od koder naj bi redno pošiljal visoko kvalitetne posnetke osončenega dela Zemlje za znanstvene raziskave.
Fotografija, ki so je Nasa poslala javnosti, je sicer sestavljena iz treh ločenih posnetkov. Kamera na plovilu s pomočjo različnih filtrov - od ultravijoličnega do skoraj infra rdečega - ustvarja sekvence desetih posnetkov. Na konkretni fotografiji so uporabljeni rdeč, zelen in moder svetlobni kanal. Vodja projekta pravi, da prve slike prikazujejo učinke sončne svetlobe, ki jo razpršujejo zračne molekule. Pričakujejo, da bodo s pomočjo posnetkov in zgodnjih meritev lažje spremljali vremenske pojave, spreminjanje Zemlje in njeno prilagajanje soseščini v sončnem sistemu.
Znanstveniki so še posebej zadovoljni, da je kakovost posnetkov presegla njihova pričakovanja. "Podobe jasno kažejo strukturo puščavskega peska, rečni sistem in kompleksen vzorec oblakov," pravi znanstvenik Adam Szabo. Strokovnjaki nameravajo preko laboratorija spremljati še Sončev veter in vpliv Sončevih izbruhov na Zemljo.
KOMENTARJI (132)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.