Nekdanji hrvaški premier Ivo Sanader je v današnjem pismu v Jutarnjem listu zanikal kakršno koli povezanost z aferami v družbah Podravka in Ina. Sanader je prvič zanikal svojo vlogo v malverzacijah v omenjenih podjetjih, v katerih ima država pomemben delež, decembra lani, ko se je nenadoma pojavil na obletnici smrti prvega predsednika Franja Tuđmana.
Sanader se je odzval na komentar namestnika glavnega urednika Jutarnjega lista Davorja Butkovića, ki je med drugim pred leti objavil lažni intervju s Sanaderjem. Nekdanji premier je odgovoril, da so objavljene "obrekovalske in žaljive trditve, ki nimajo nikakršnega temelja v obstoječih dejstvih".
Butković je v svojem komentarju ocenil, da je vprašljivo, ali je nekdanji podpredsednik vlade Damir Polančec, ki so ga v torek prijeli zaradi domnevne vpletenosti v Podravki, lahko delal vse tisto, za kar ga bremenijo, brez vednosti svojega takratnega šefa, Sanaderja. Ta je povabil Polančeca v vlado iz Podravke. Omenjeno vprašanje o delu vlade je zastavljala tudi vrsta drugih medijev, politikov in javnih oseb.
Sanader je v pismu poudaril, da je "odvečno izpostavljati, da je vsekakor možno, da je kateri koli član vlade lahko na svojo roko povlekel kakršno koli potezo, ki je bila v njegovem resorju", ter da "omenjeno dejstvo ne pomeni, da bi takšne poteze bile proti zakonom".
Nekdanji premier, ki je odstopil 1. julija lani oziroma nekaj mesecev pred izbruhom afere z delnicami Podravke, je še sporočil, da ni povezan niti s preiskavo, ki poteka v omenjenem primeru.
'Prvi človek vlade je najbolj odgovoren'
Hrvaška premierka Jadranka Kosor je dejala, da je "težko mogoče", da so ministri v vladi njenega predhodnika Sanaderja lahko vlekli poteze "na svojo roko" in brez vednosti takratnega premierja.
"Ko sem delala kot podpredsednica vlade in ministrica sem o vsem obveščala predsednika vlade in menim, da je to princip, ki ga je treba nadaljevati. Prvi človek vlade je najbolj odgovoren, mora biti informiran o vsem in nenehno nadzirati procese", je današnjo izjavo Kosorjeve povzela hrvaška tiskovna agencija Hina.
Sanader je lani, ko se je nenapovedano pojavil na pokopališču, ko je HDZ obeležila obletnico smrti prvega hrvaškega predsednika Franja Tuđmana, sporočil nekdanji predsedniku Stipetu Mesiću, naj se ne sklicuje pogosto na državni protikorupcijski urad, ker bi preiskovalci lahko kmalu "skočili med njega in njegove ljudi". Tudi Polančec je v prvih odzivih, po odstopu s položaja podpredsednika vlade konec oktobra, povezal Mesića z afero v Podravki.
Medtem se je oglasil lastnik skupine Fia Ranko Mimović, sicer slovenski državljan, ki je dejal, da želi kupiti spornih 10,6 odstotkov Podravke, ki so jih menedžerji koprivniškega podjetja prek posrednikov prestavili v podjetje Fima Ami na Malti. Kot je še poročal Jutarnji list, če bi Fia kupila omenjene delnice, bi se Podravka znebila vseh dolgov, ki jo bremenijo iz afere.
Skupina Fia ima sedež v Srbiji, hrvaški mediji pa so poročali, da je Polančec, preden so ga prijeli, poskusil na vse načine znižati škodo za Podravko ter je potoval tako na Madžarsko kot v Srbijo. V afero sta vpleteni tudi madžarska banka OTP in naftna družba Mol.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.