Politolog Angel M. Rabasa je primerjal vojaško operacijo zahodnih sil v Libiji s tisto iz leta 1995, ko je Nato posredoval v Bosni in Hercegovini in bombardiral srbske vojaške položaje. Če bo tokratna vojaška operacija Odisejeva zora uspešna, bi lahko preprečila nadaljnje napade na uporniška oporišča in tudi mesta, kjer so žrtve Gadafijevih sil civilisti. Rabasa pa poudarja, da Odisejeva zora konflikta ne bo ustavila.
Kaj pa bi ustavilo konflikt?
ZDA so na primeru Bosne in Hercegovine spoznale, da morajo zrušiti odnos med vpletenimi vojaškimi silami na terenu. Že od začetka vojne v BiH je bila namreč premoč na srbski strani. Zato so se zahodni zavezniki odločili za bombardiranje srbskih vojaških ciljev in oborožitev bosanske vojske. Program "treniraj in oboroži“ (program oborožitve bosanske vojske) je uresničila manjša skupina znotraj ameriškega State Departmenta, katere del je bil tudi Rabasa. Pravi, da je bila Evropska unija skeptična do tega projekta in je negodovala, a na koncu je uspel in dal želeni rezultat.
In prav to bi morali storiti tudi v Libiji, poudarja Rabasa. Libijski scenarij namreč vsak dan bolj spominja na bosanskega, za rešitev krize pa bi bilo treba jasno opredeliti ameriške cilje v Libiji, meni Rabasa.
Eden od teh ciljev bi bil rušenje režima Moamerja Gadafija in priznanje vlade v uporniškem Bengaziju kot legitimne. Prav to bi omogočilo, da v Libiji zavlada dolgotrajen mir, meni omenjeni politolog. Naslednji korak bi bila primerna oborožitev opozicije, saj bi se tako lahko učinkovito branila pred Gadafijevimi silami in osvobodila zahodno Libijo.
Nekateri poznavalci pa opozarjajo ameriške oblasti, da še vedno ni dovolj znanega o libijski opoziciji, da bi jo lahko priznali kot legitimno in ji pomagali z oborožitvijo. Rabasa se z njimi ne strinja. Meni, da ima zahodni svet dovolj podatkov, ki kažejo, da so med uporniki nekdanji Gadafijevi generali in ministri, za katere je znano, da so lojalni ameriški in zahodni zavezniki. Res pa je tudi, da v libijski revoluciji sodelujejo tudi ljudje, ki so na začetku bili "le“ protestniki, nato pa so prijeli za orožje. Obstaja torej možnost, da so med uporniki tudi islamisti, kar bi bilo lahko nevarno, pravi Rabasa, dodaja pa, da bi jim pravočasen odziv ameriške strani preprečil, da bi prišli v ospredje.
EU še ni priznala legitimnosti libijske opozicije
Francija še vedno vztraja, da bi EU morala priznati legitimnost libijske opozicije, združene v prehodni nacionalni svet, medtem ko jih je vrh EU na izrednem zasedanju o Libiji 11. marca označil le za "politične sogovornike".
Sicer pa The Washington Post danes poroča, da ZDA in njene zaveznice razmišljajo o dobavi orožja libijski opoziciji. Ameriška administracija namreč meni, da to dovoljuje resolucija VS ZN o prepovedi preletov nad Libijo, dodaja omenjeni časnik.
Iz Libije nedavno umaknjeni ameriški veleposlanik Gene Cretz je dejal, da imajo predstavniki administracije ameriškega predsednika Baracka Obame vrsto pogovorov o "morebitni pomoči, tako smrtonosni kot drugi, ki bi jo lahko ponudili". Odločitve pa še niso sprejeli.
KOMENTARJI (27)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.