
Nevarnost ni taka, da bi bili obiskovalci prizorišča najhujšega terorističnega napada v ameriški zgodovini 11. septembra neposredno ogroženi, kljub temu pa okolje še ni primerno za daljše bivanje. Meritve EPA kažejo na navzočnost svinca, kroma, PCB in drugih snovi, pod ruševinami WTC pa še vedno tlijo požari, ki izbruhnejo z vso silo, kadar delavci z odkopavanjem omogočijo dostop kisika. Podzemni požari sprožajo v ozračje benzen, ki lahko povzroči levkemijo. Delavci so zato vedno zavarovani z maskami in drugimi pripomočki za filtriranje zraka.
EPA je prepričana, da za ljudi, ki se dlje časa ne zadržujejo v neposredni bližini ruševin, nevarnost ne obstaja. Usedline škodljivih snovi pa so odkrili tudi na dnu reke Hudson. Mestne zaloge pitne vode niso ogrožene, prav tako pa ni nevaren niti prah, ki ga je še vedno polno na jugu Manhattna. Cisterne z vodo večkrat na dan čistijo ceste, vendar je prah težko odstraniti. To je presenetilo tudi strokovnjake, ki se sprašujejo, odkod toliko onesnaženega zraka še mesec in pol po tragediji. Poleg omenjenih podzemnih požarov naj bi bili za onesnaženje krivi tudi številni tovornjaki in druga gradbena oprema na dizelski pogon.
Sulfati, katerih vrednosti so prav tako narasle, naj bi izvirali iz dizelskih motorjev, klor pa domnevno prihaja od goreče plastike nekje globoko pod ruševinami.