Srbski premier Aleksandar Vučić bo na konferenci o zahodnem Balkanu, ki bo 27. avgusta na Dunaju, predlagal enoten dan spomina na žrtve vojn na območju bivše Jugoslavije.
Vučić se sicer namerava na temo o enotnem dnevu spomina na žrtve, ki jih ne bi razlikoval po nacionalni pripadnosti, še pred konferenco pogovoriti z voditelji držav, ki so bile vpletene v vojne na območju bivše Jugoslavije. Po njegovih besedah bi moral vsakdo izkazati enako spoštovanje do žrtev in vsi bi vedeli, da so bile žrtve na vseh vpletenih straneh.
Obenem je izrazil zadovoljstvo zaradi načina, na katerega so prebivalci in Republika Srbska obeležili 20. obletnico hrvaške vojaške operacije Nevihte, v kateri je bilo po srbskih navedbah ubitih več kot 2000 Srbov in v kateri je bilo pregnanih več kot 250.000 ljudi.
"Mi smo to naredili na način, s katerim nismo nikogar žalili, nikomur grozili in nismo nič slabega govorili. Na državnih proslavah ni bilo nobenih incidentov in jih tudi ne bo, ker imamo spoštljiv odnos do naših sosedov in njihovih žrtev," je po poročanju srbske tiskovne agencija Tanjug izpostavil srbski premier.
Obenem je pozval k ohranitvi regionalne politične stabilnosti in nadaljevanju miru v regiji, pa tudi k iskrenim in temeljitim pogovorom o težavah iz preteklosti. "Od sovražnosti in brskanja po ranah preteklosti ne moremo in ne bomo mogli živeti," je še sporočil Vučić.
A predsednik hrvaške vlade Zoran Milanović je Vučićevo pobudo danes v Sinju že zavrnil, češ da Hrvaški ne bo nihče nalagal, kdaj naj kaj praznuje in kdaj žaluje: "Z vsem dolžnim spoštovanjem, mi nikomur ne predpisujemo praznikov in žalovanj, niti jih ne bo nihče nam."
Srbski zunanji minister Ivica Dačić je bil sicer za današnji časnik Kurir do Hrvaške bolj oster od Vučića, predvsem zaradi koncerta hrvaškega pevca Marka Perkovića Thompsona ob koncu slovesnosti ob obletnici Nevihte v sredo, na katerem so vzklikali protisrbska gesla in povzdigovali ustaške simbole.
"Nisem opazil, da bi hrvaškim oblastem padlo na pamet, da zaprejo Thompsona, ki je s fašističnimi sporočili javno pozival k ustaštvu. Naj oni najprej pometejo pred svojim pragom, ne pa da od nas zahtevajo prijetje Šešlja," je dejal Dačić v odzivu na hrvaško protestno noto, ker je haaški obtoženec Vojislav Šešelj pred hrvaškim veleposlaništvom v Beogradu zažgal hrvaško zastavo.
"Srbija spoštuje svoje zakone. Kot smo sporočili že v protestni noti zaradi zažiga hrvaške zastave v Beogradu, je poteza obeleževanja Nevihte na Hrvaškem neciviliziran in nasprotuje antifašistični tradiciji in EU," je še poudaril Dačić.
Hrvaško zunanje ministrstvo je sicer v protestni noti zaradi zažiga hrvaške zastave zahtevalo, naj Beograd čim prej sproži postopke proti odgovornimi.
Srbska vlada pa je z lastno protestno noto opozorila Zagreb tudi na nesprejemljiv Thompsonov koncert v Kninu, ki se ga je udeležilo okoli 90.000 ljudi. Na koncertu je pevec pozdravljal občinstvo z vzklikom "za dom", ta pa mu je odgovarjala "spremni". Tudi otroci, ki so bili na ramenih svojih staršev, so peli njegove pesmi, v katerih se omenja "zažiganje Krajine do Knina". Na koncertu so vzklikali tudi "ubij Srbina", proustaška gesla pa je bilo slišati tudi na Reki.
KOMENTARJI (109)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.