
Pred 15 leti, 8. decembra 1991, so takratni voditelji Rusije, Ukrajine in Belorusije, Boris Jelcin, Leonid Kravčuk in Stanislav Šuškevič, v bližini beloruskega mesta Brest podpisali sporazum o ustanovitvi Skupnosti neodvisnih držav (SND). Ta je bila ustanovljena dva tedna kasneje, 21. decembra, v kazahstanskem glavnem mestu, takrat imenovanem Alma Ata, ko so se srečali predstavniki 11 od 15 sovjetskih republik. S tem je takratna Sovjetska zveza, ki je obstajala od leta 1922, dejansko razpadla.
Trojica voditeljev je sicer ob podpisu sporazuma o načrtovani ustanovitvi SND napovedala, da bo novo združenje odprto za vse republike nekdanje SZ kot tudi za druge narode z istimi cilji. Vendar pa sporazuma 21. decembra 1991 niso podpisale vse tri takrat že samostojne pribaltske države, Litva, Latvija in Estonija, ter Gruzija. Slednja je sicer pristopila k SND decembra 1993.
Le nekaj dni po tem srečanju, 25. decembra, je kot zadnji predsednik SZ odstopil Mihail Gorbačov. Z ustanovitvijo SND je po 69 letih dokončno razpadla Sovjetska zveza, čeprav je pred tem Gorbačov s predlogom o preureditvi SZ v konfederacijsko državno obliko te dogodke poskušal preprečiti.
Kot je pred obletnico sporazuma iz Belovežke pušče pri Brestu v pogovoru za ruski dnevnik Rosijska Gazeta ocenil eden izmed takratni podpisnikov Boris Jelcin, razpada Sovjetske zveze ni bilo mogoče preprečiti, vendar je državam nekdanje SZ po njegovem "usojeno", da ostanejo skupaj. Kot je ocenil, je SND preprečila vojne, humanitarne katastrofe in finančne zlome, ki bi se lahko zgodile po imploziji SZ.
Danes je SND združenje 11 držav, ki so bile nekoč republike nekdanje Sovjetske zveze, sedež pa je v beloruski prestolnici Minsk. Članice SND so Armenija, Azerbajdžan, Belorusija, Gruzija, Kazahstan, Kirgizistan, Moldavija, Rusija, Tadžikistan, Ukrajina in Uzbekistan. Turkmenistan je lani preklical svoje članstvo in ima sedaj status pridružene članice.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.