

V kitajski prestolnici je tokrat mirno. Na Trgu nebeškega miru so tako kot vsak dan rutinsko dvignili zastavo, na trgu in v mestu pa so poostrili varnostne ukrepe, medtem ko so oblasti za oporečnike odredile strog nadzor. S tem so preprečili vsakršno obujanje spomina na krvave dogodke.
Kot je povedala vodja združenja Matere s Tiananmena, ki si prizadeva za osvetlitev dogodkov iz leta 1989, Ding Zilin, ji je kitajska policija jasno povedala, da ji ne bodo dopustili obiskati pokopališča. Tam je pokopan njen 17-letni sin, ki je bil ena izmed žrtev tragedije na Trgu nebeškega miru. Dingova je sicer ena od 125 ljudi, ki so minuli teden na kitajskega predsednika Hu Jintaa naslovili odprto pismo, v katerem so kitajsko vlado pozvali k opravičilu.
Nočno bedenje v Hongkongu
V Hongkongu pa bodo tudi danes, tako kot vsako leto, pripravili tradicionalno nočno bedenje v soju sveč. Hongkong, kjer svobodo govora in izražanja zagotavlja posebna ustava, je sicer edino mesto na Kitajskem, kjer se javno spominjajo omenjenega pokola, saj so kitajske oblasti spominske slovesnosti povsod drugod prepovedale.
Letos je obeležitev obletnice dogodkov na Trgu nebeškega miru posebej občutljivo, predvsem v luči smrti nekdanjega kitajskega komunističnega voditelja Zhaa Ziyanga, ki je umrl 17. januarja. Zhaa so leta 1989 odstavili zaradi simpatiziranja s prodemokratičnim gibanjem. Od pokola je živel v hišnem priporu, tako da ga več kot 15 let ni bilo moč videti v javnosti.
AI za ponovno preučitev dogodkov

Mednarodna organizacija za varstvo človekovih pravic Amnesty International (AI) se je ob obletnici tragedije zavzela za ponovno preučitev dogodkov. Tako se je v objavljenem pozivu zavzela za to, da bi kitajske oblasti opravile neodvisno preiskavo uboja neoboroženih študentov in protestnikov ter da bi odgovorne privedli pred sodišče.
V AI opozarjajo tudi na to, da komunistična partija pod Hu Džintaom onemogoča politični pluralizem, zavira svobodo medijev in tepta človekove pravice. Na to je, na protestih ob obletnici krvavih dogodkov v Sydneyju opozoril tudi prebegli kitajski diplomat, ki je Avstralijo prosil za politični azil. Kitajski priseljenci pa so v središču mesta uprizorili rekonstrukcijo zatrtja študentskih protestov in pri tem opozarjali na avtoritativnost Pekinga.