
V Turčiji so obeležili 90. obletnico začetka bitke na Gallipoliju, v kateri je med prvo svetovno vojno umrlo okoli 130.000 vojakov, med njimi 11.000 avstralskih in novozelandskih. Skupaj z žrtvami na nasprotni strani je bitka terjala več kot 100.000 življenj. Slovesnosti ob zori, s katero so se spomnili obletnice izkrcanja avstralskega in novozelandskega vojaškega korpusa (Anzac) na polotoku Gallipoli na severozahodu Turčije, so se poleg turških predstavnikov udeležili tudi britanski princ Charles, avstralski premier John Howard in predsednica novozelandske vlade Helen Clark.
Slovesnosti se je udeležilo kakih 20.000 ljudi, ki so molili in peli himne, princ Charles pa je prebral psalm. Nato so princ in drugi tuji in turški predstavniki pod spomenik padlim v bitki položili vence, medtem ko je duhovnik molil za mir in tiste, ki so zaradi vojne trpeli.

"Tisti, ki so se tu borili, so za vedno spremenili pogled na nas same. Avstralijo so obdarili s trajnim občutkom narodne identitete," je dejal Howard. "Tukaj sta naša mlada naroda začela zoreti," pa je dejala Clarkova.
"Avstralci so držali obljubo"
Tudi v Sydneyu je več tisoč Avstralcev obeležilo 90. obletnico bitke na Gallipoliju. "Avstralski narod je slovesno prisegel, da nikoli ne bo pozabil tistih, ki so se žrtvovali, da bi lahko mi preživeli in bili uspešni. S tem, da se slovesnosti udeležujemo v takšnem številu, dokazujemo, da so Avstralci držali svojo obljubo," je dejal premier zvezne države Novi južni Wales Bob Carr.
Krvava operacija
Z izkrcanjem enot Anzac 25. aprila 1915 se je začela osemmesečna krvava operacija, v kateri so sodelovale tudi britanske, indijske in francoske enote. Cilj operacije je bil iztrgati strateško pomembno ožino Dardanele Otomanskemu cesarstvu, ki je bilo v vojni zaveznik Avstro-Ogrske in Nemčije. Končala se je s porazom in umikom zavezniških sil. Umrlo je 44.000 zavezniških vojakov, med njimi 11.410 pripadnikov sil Anzac. Turki svoje izgube ocenjujejo na 86.000 mož.

Varnostni ukrepi
Polotok ob tej priložnosti vsako leto obišče na stotine Avstralcev in Novozelandcev, čeprav njihovo število v zadnjih letih upada zaradi vojne v Iraku in strahu pred terorističnimi napadi. Lanske slovesnosti se je tako udeležilo 3000 ljudi.
Turške oblasti so okrepile tudi varnostne ukrepe. Tako so okoli območja, kjer so potekale slovesnosti, naredili varnostni kordon, osebnim vozilom pa so prepovedali dostop. Na območju je sicer več pokopališč s posmrtnimi ostanki padlih vojakov različnih narodnosti.