
Župan Nagasakija Ičo Ito je letos prvič javno izrazil kritike na račun jedrske politike ZDA. V svoji izjavi je med drugim omenil zavračanje Washingtona, da ratificira sporazum o prepovedi jedrskih poskusov, kot tudi ameriške načrte o morebitni uporabi jedrskega orožja. "Ogorčeni smo nad vrsto enstranskih akcij ameriške vlade," je dejal Ito.
Točno ob 11.02, ko je 9. avgusta 1945 v Nagasakiju eksplodirala plutonijeva bomba Debelinko (Fat Man), so se udeleženci spominske slovesnosti poklonili žrtvam z minuto molka, medtem ko so zadoneli zvonovi v cerkvah in templjih.
Smrt 40 tisoč ljudi
Plutonijeva bomba Debelinko (Fat Man) je ubila približno 40 tisoč ljudi, prav toliko pa je bilo ranjenih. Preživeli so kasneje povedali, da so ljudje, ki so bili pred napadom okoli njih, izginili, ostale so le sence. Radioaktivno sevanje je v krogu enega kilometra od središča eksplozije povzročilo takojšnjo smrt, pri drugih ožarčenih pa hude ožige, boleče hiranje, rakava obolenja in spremembe na dedni zasnovi. Mestno zemljišče je bilo nevarno radioaktivno še več let, medtem ko se še danes, desetletja pozneje, zaradi radioaktivnosti pojavljajo bolezni in rojevajo prizadeti otroci.