Njegov naslednik, palestinski predsednik Mahmud Abas, je Jaserja Arafata na slovesnosti označil kot enega najpomembnejših voditeljev v sodobni zgodovini. Ob tem je obljubil, da bo nadaljeval Arafatovo pot proti ustanovitvi neodvisne palestinske države z Jeruzalemom kot prestolnico.
Arafat, njegov "izjemen partner", je po Abasovih besedah živel kot "predsednik brez države, voditelj brez svobode in državljan z zelo malo zemlje, a vendar je bil njegov odhod osupljiv". Abas je tudi pozval Izrael, naj ne nadaljuje enostranskih korakov, temveč obnovi mirovna pogajanja.
Arafatove sanje se (še) niso uresničile
Izrael se z Arafatom ni želel pogovarjati, upanje za obnovitev mirovnega procesa pa se tudi leto dni po njegovi smrti ni uresničilo. Izraelski premier Ariel Šaron namreč zahteva, da mora Abas najprej razbiti in razorožiti oborožene skupine. Glavni palestinski pogajalec Sajeb Erekat se je ob tem vprašal, kako se lahko ta problem nadaljuje, če je bil problem Arafat, ki je umrl pred letom dni. "Pravi problem je okupacija," je izjavil.
Jaser Arafat je umrl 11. novembra v starosti 75 let v vojaški bolnišnici pri Parizu. Obdukcije zaradi odklonitve Arafatove žene Suhe niso nikoli opravili, tako da vzrok njegove smrti ostaja uganka, ob tem pa med Palestinci še vedno obstajajo sumi, da so ga zastrupili izraelski agenti. Slednje Izrael vztrajno zavrača.