Oblasti v ameriškem mestu Baltimore so po šestih dneh preklicale policijsko uro, ki so jo uvedle zaradi hudih protestov, ki so pospremili umor 25-letnega temnopoltega Freddieja Graya. Ta je ob aretaciji 12. aprila vstopil v policijsko vozilo povsem zdrav, 30-minut pozneje pa iz njega izstopil s tako hudimi poškodbami hrbtenice, da je teden dni zatem umrl. Kaj se je v vozilu dogajalo, še ni jasno.
Policijska ura je veljala od torka do danes, in sicer med 22. in 5. uro, ko meščani niso smeli zapustiti svojih domov, razen v primeru službe in nujnih medicinskih primerov. Oblasti so jo hotele obdržati še kakšen dan, a je županja Baltimora Stephanie Rawlings-Blake ocenila, da to ni več potrebno.
Državna tožilka Marilyn Mosby je namreč v petek Grayevo smrt razglasila za umor in vložila obtožnico proti šestim vpletenim policistom, tako da razlogov za proteste ni več. Takoj zatem se je ozračje v Baltimoru spremenilo - skupine razjarjenih in na nasilje pripravljenih mladeničev so hodile po mestu z nasmejanimi obrazi, ulične tolpe so sklepale premirja, ljudje so predvajali posnetke novinarske konference, vsi skupaj pa so bili prijetno presenečeni nad neverjetnim dogodkom, ki je odstranil zažigalno vrvico s soda smodnika in izredne razmere se lahko končajo. Vsaj dokler porota na sodnem procesu policistov morda ne bo oprala krivde.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.