Pojavil se je dokaz, ki kaže, kako daleč je šel severnokorejski režim, da je koreografiral pogrebne slovesnosti za voditelja Kim Jong Ila.
Fotografija, ki prikazuje pogrebni sprevod Kim Jong Ila, je bila prirejena, sumijo v agenciji Reutes. Na zgornji fotografiji, ki jo je objavil Kyodo, je na levi strani skupina moških. Na spodnji fotografiji, ki je bila poslana Reutersu, pa skupine ni. Fotografijo naj bi priredila severnokorejska tiskovna agencija.
Razlog za priredbo fotografije ni znan, zdi pa se, da je prizor na prirejeni fotografiji nekoliko bolj urejen.
Severna Koreja bo ohranila dosedanjo politiko
Severna Koreja je danes posvarila svet, naj pod novim voditeljem Kim Jong Unom ne pričakuje sprememb politike, Južni Koreji pa zagrozila zaradi neprimernega ravnanja med žalovanjem za umrlim voditeljem Kim Jong Ilom. Nacionalna komisija za obrambo je ohranitev politike napovedala dan po koncu 13-dnevnega žalovanja.
"Slovesno in ponosno sporočamo, naj nespametni politiki po svetu, vključno s skupino marionet v Južni Koreji, ne pričakujejo nobenih sprememb," je v izjavi, ki so jo objavili državni mediji, zapisala komisija, najpomembnejše odločevalsko telo v državi.
Izključila je tudi možnost kakršnih koli stikov z južnokorejskimi oblastmi pod vodstvom predsednika Lee Myung Baka, ki so ga označili za izdajalca. Južni Koreji pa je zagrozila z maščevanjem, ker je po mnenju Pjongjanga med žalovanjem za Kimom zagrešila "grehe, ki jih ni moč odpustiti". Kot je posvarila komisija, bo morala Južna Koreja za svoje žaljivo ravnanje plačati. "Morje solz, ki sta ga izjokala severnokorejsko ljudstvo in vojska, se bo spremenilo v maščevalni ogenj, ki bo požgal skupino izdajalcev," je zagrozila komisija.
Režim v Pjongjangu je nezadovoljen, ker je Južna Koreja razen v dveh primerih prepovedala uradne obiske v Severni Koreji ob žalovanju za Kimom, poleg tega Seul na pogrebne slovesnosti ni poslal uradne delegacije.
Analitiki sicer ocenjujejo, da ostre besede režima v Pjongjangu ne pomenijo vojne napovedi Južni Koreji, temveč so le svarilo svetu, naj se ne vmešava v severnokorejsko politiko.
Kim Jong Il, ki je po navedbah Pjongjanga umrl 17. decembra v 69. letu starosti, je 17 let s trdo roko vladal Severni Koreji in podobno kot njegov oče Kim Il Sung, ki je umrl leta 1994, gradil kult osebnosti. Na čelu države ga je v četrtek nasledil njegov še ne 30-letni sin Kim Jong Un.
KOMENTARJI (171)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.