Strokovnjaki so prepričani, da so posledice japonske jedrske nesreče hujše, kot prikazujejo oblasti. "Fukušima je največja industrijska katastrofa v zgodovini človeštva," je za Al Jazeero povedal jedrski strokovnjak Arnold Gundersen.
Potres z močjo 9,0, ki je marca stresel Japonsko in povzročil močne cunamije, je poškodoval hladilni sistem v jedrski elektrarni, ki jo upravlja Tepco. Zaradi naravne katastrofe je v elektrarni tudi večkrat eksplodiralo. Zaradi sevanja, ki je uhajalo iz elektrarne, so oblasti evakuirale prebivalce z območja do 20 kilometrov okoli Fukušime.
Gundersen, z 39 leti izkušenj na področju dela z reaktorji, pravi, da so reaktorske sredice v Fukušimi najverjetneje bolj poškodovane, kot pravijo oblasti. Poudarja, da bi morali vse reaktorske sredice v Fukušimi ohlajati, težava pa je v tem, da ni dobrega načina, da bi to storili.
Tepco je sredice reaktorjev polival z vodo, a to naj bi vodilo k še večjim težavam, kot je na primer uhajanje radioaktivnosti v pari. Poleg tega se morajo znebiti tudi radioaktivne vode, ki so jo uporabljali za hlajenje. "Problem je, kako doseči, da bodo ostale sredice hladne," je dejal Gundersen. "Zlivajo vodo na reaktorje in vprašanje je, kaj bodo naredili z odpadno vodo, ki bo prišla iz sistema. Ta voda bo vsebovala plutonij in uran. Kam sploh daš tako vodo?" se sprašuje.
Čeprav je elektrarna sedaj zaprta, snovi, kot je uran, še vedno proizvajajo toploto, zato jih je treba hladiti. "Na dnu reaktorja so staljene snovi in na to maso zlivajo vodo. Ta voda pobira velike količine radiacije, in če dodajaš še več vode, ustvarjaš več sto tisoč ton visoko radioaktivne vode," razlaga Gundersen.
Neodvisni znanstveniki nadzorujejo radioaktivnost na različnih kritičnih točkah na Japonskem in v okolici. Ugotovitve so skrb vzbujajoče, pravijo. "Podatki, ki jih vidimo, kažejo, da se je radioaktivnost razširila na večjem območju kot v primeru Černobila," je povedal Gundersen. "Količina sevanja na številnih točkah je tako visoka, kot je bila na območjih v okolici Černobila, ki so jih zaprli; kamor ljudje nimajo vstopa. Radiacija se je razširila do 60, 70 kilometrov od reaktorjev. Vsega tega ne moreš kar počistiti. 30 let po Černobilu lahko v Nemčiji še vedno najdete radioaktivne divje svinje."
Japonci začeli dekontaminacijo radioaktivne vode
Sicer pa so danes delavci začeli dekontaminacijo več kot 100.000 ton radioaktivne vode, ki se je nabrala po treh mesecih hlajenja poškodovanih reaktorjev. Upravitelj Tepco je sporočil, da so sistem zagnali danes opoldne. V četrtek so sistem poskusno zagnali, a je zaradi človeške napake prišlo do uhajanja približno šestih ton radioaktivne vode. Predstavniki Tepca so danes zatrdili, da so napako odpravili.
Očiščeno vodo bodo potem lahko varno reciklirali, delavci pa bodo lahko začeli dolgoročna popravila sistemov hlajenja. Na drugi strani pa se bo pojavil problem, kaj narediti z radioaktivno goščo, ki jo bodo odstranili iz vode. Pričakujejo, da se je bo nabralo približno 2000 kubičnih metrov.
KOMENTARJI (23)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.