
Žrtev pokola na Trgu nebeškega miru v Pekingu, ko je pred 18. leti vojska s tanki in orožjem krvavo zatrla proteste za demokracijo in človekove pravice, se je v soju sveč danes v Hongkongu spomnila več desettisočglava množica.
Skupina prodemokratičnih protestnikov pod vodstvom poslanca Leunga Kwoka Hunga je v spomin na poboje 4. junija položila venec pred hongkonški urad za zvezo s Pekingom. Leung je ob tem dejal, da ne gre za vprašanje politike, pač pa za vprašanje človekovih pravic.
Poslanec je še opozoril, da kitajske oblasti še vedno prepovedujejo omembo dogodkov s Trga nebeškega miru v kitajskih medijih. Tako kitajska televizija kot tudi glavni časniki obletnice ne omenjajo, prepoved poročanja o pokolu pa velja tudi za elektronske medije. Edina omemba dogodka v kitajskih medijih je bila v časniku China Youth Daily, kjer pa so poveličevali herojsko delovanje policije, ki je zagotovila javni red in varnost na trgu.

Kako striktna je prepoved, dokazuje primer kitajskega novinarja Ši Taa, ki je leta 2004 v elektronski pošti pisal o dogodkih, zaradi česar je dobil desetletno zaporno kazen. Svetovno združenje časnikov (WAN) mu je danes v Cape Townu podelilo nagrado Zlato pero svobode, ki jo je v novinarjevem imenu sprejela njegova mati.
"Večina Kitajcev o dogodkih tistega dne celo danes ne ve ničesar. Komunistični režim še naprej preprečuje kitajskim medijem, da bi o tem odprto in odkrito govorili in pisali in je pripravljen storiti marsikaj, da bi utišal morebitne komentarje ter kaznoval tiste, ki jih pripravljajo," je dejal predsednik WAN George Brock.

Na tišino, ki obkroža zgodovinski dogodek, je opozorila tudi Human Rights Watch, ki je menila, da nepojasnjenost pokola na Trgu nebeškega miru škoduje prizadevanjem kitajskih oblasti, da bi se pred bližajočimi se olimpijskimi igrami, ki jih bodo gostili prihodnje leto, pokazali v novi luči.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.