Člani komisije, ki je zadnjih 20 mesecev raziskovala okoliščine terorističnih napadov na ZDA, so v sredo ameriškega predsednika Georgea Busha in predstavnike kongresa seznanili s svojim 575 stranmi dolgim sklepnim poročilom, ki je sedaj tudi na voljo javnosti.
V poročilu je zapisano tudi priporočilo za imenovanje nacionalnega direktorja vseh 15-ih ameriških obveščevalnih služb in ustanovitev državnega protiterorističnega centra, kar naj bi v bodoče preprečilo pomanjkljivosti v delovanju obveščevalnih služb pri odkrivanju terorističnih napadov.
Kot so člani komisije še zapisali v poročilu, bi imel nacionalni center za obveščevalne dejavnosti nadzor nad vsemi ameriškimi agencijami, ki delujejo doma in na tujem. Center bi nadziral novi nacionalni direktor, ki bi ga potrdil senat; odgovarjal bi neposredno predsedniku in bi lahko vplival na proračun ter vodstva v FBI, CIA, na ministrstvu za domovinsko varnost in obrambnem ministrstvu.
Najpomembnejša napaka je bila pomanjkanje domišljije
"V vseh vejah oblasti so se pojavile napake v politiki, zmogljivostih in ravnanju v boju proti terorizmu in v tem, da bi preprečili napade 11. septembra," piše v poročilu. "Noben ukrep, ki ga je med letoma 1998 in 2001 sprejela vlada, ni preprečil ali vsaj upočasnil napredka pri izvedbi napadov Al Kaide," so zapisali člani komisije.
"Najpomembnejša napaka je bilo pomanjkanje domišljije. Menimo, da voditelji niso razumeli resnosti groženj," je zapisano v poročilu. "Teroristična nevarnost, ki sta jo predstavljala Osama bin Laden in Al Kaida, ni bila med osrednjimi temami v javnosti, medijih ali v Kongresu. V resnici so jo v predsedniški kampanji leta 2000 komaj kdaj omenili," je še zapisano v poročilu.
Ameriški predsednik George Bush je že napovedal, da bo preučil predloge komisije.
CIA in FBI nista sposobna sodelovati

Komisija izrecno ne krivi ne predsednika Billa Clintona, niti predsednika Georgea Busha, ker napadi niso bili preprečeni, vendar pa je ostra do FBI in CIA, ki nista bili sposobni bolje sodelovati. Komisija našteva deset zamujenih priložnosti, pri čemer naj bi jih v Clintonovih časih zamudili štiri, v Bushevih pa šest.
Šlo je za sistemske napake
Komisija sicer ugotavlja, da so bile napake sistemske, odločitev o tem, kdo je za kaj bolj kriv, pa prepušča bralcem. Komisija v svojem poročilu med drugim omenja, da Irak, kjer je od začetka vojne marca 2003 doslej umrlo že 900 ameriških vojakov, ni imel nobenih operacijskih povezav s teroristično mrežo Al Kaido in da je Iran pred napadi spustil čez mejo kar 10 od 19 teroristov.
Poročilo opisuje priprave na napade in spodrsljaje ameriških obveščevalcev. Zavrača pa teorije, da je vlada Savdske Arabije financirala teroriste in da so pripadniki družine bin Laden po napadih na ZDA lahko odpotovali še v času, ko je veljala prepoved civilnih poletov. Tako Clintonova kot tudi Busheva administracija naj ne bi imeli dovolj domišljije za odpravo problema Al Kaide in nista uspeli odstraniti vodjo teroristične mreže Osamo bin Ladna.
FBI se med drugim tudi ni bila sposobna uspešno ukvarjati s protiteroristično dejavnostjo doma, ker so ji bile napoti državljanske svoboščine, sicer pa poročilo večinoma našteva že znana dejstva, ki so jih objavili že v času dela komisije. Na primer vse napake vodstva FBI po aretaciji Zakariusa Musauija, ki se je v ZDA uril za pilota, saj ni nihče poslušal navadnih agentov FBI, ki so zahtevali širše preiskave.
CIA ostro zavrača ugotovitve o nesposobnosti
Neimenovani uslužbenec Cie je še pred objavo poročila dejal, da je Cia še pred napadom 11. septembra opozarjala na možnost, da bi teroristi za napade uporabili ugrabljena letala. Pod pogojem, da ne objavijo njegovega imena, je uslužbenec povedal, da je Cia že leta 1999 Zveznemu letalskemu uradu poslala obvestilo, v katerem je zapisano, da je Osama bin Laden še naprej pripravljen napasti ameriške cilje, tudi na ozemlju ZDA in da je za to pripravljen izvesti ugrabitve ljudi in letal in uporabljati bombe. "Vsa ta opozorila in ostala podobna obveščevalna opozorila so bila pravoščano poslana in v tem času bi lahko ukrepali," je še dodal neimenovani uslužbenec.
Prav tako je zavrnil ugotovitve komisije, da direktor Cie, George Tenet, ki to funkcijo zapušča, ni uspel razviti strategije za vojno proti islamskemu terorizmu pred 11. septembrom. "Ugotovitve komisije predstavljajo zmago teorije nad dejstvi," dodaja uslužbenec. Komisija naj bi, po njegovih besedah, zanemarila Tenetova navodila iz let 1998 in 1999 in seznam načrtov, ki jih je pripravila Cia za zasledovanje Osame bin Ladna leta 1999.
Komentiral je tudi predlog komisije za imenovanje genralnega direktorja, ki bi nadziral vseh 15 služb ameriške obveščevalne skupnosti. Dejal je, da bi predlog morali preučiti in da za zdaj ni opaziti pretiranega navdušenja ali nasprotovanja predlogu.
Nov posnetek ugrabiteljev
V javnosti se je pojavil videoposnetek skupine ugrabiteljev letala, ki je 11. septembra zadelo Pentagon.
Posnetek prikazuje pet moških na varnostnem pregledu tik pred vkrcanjem v letalo na washingtonskem letališču Dulles. Potem ko se je oglasil detektor za kovine so štiri od petih ugrabiteljev letala varnostniki še dodatno preiskali, vendar niso našli ničesar sumljivega.

Ugrabitelji niso imeli ničesar sumljivega
Preiskovalci menijo, da so ugrabitelji letala, ki se je strmoglavilo v Pentagon, pri sebi imeli tapetniške nože, katere je takrat potnik še lahko vnesel na letalo. Strmoglavljenje letala American Airlinesa let 77, je terjalo življenja 64 potnikov in 125 uslužbencev Pentagona.
Videoposnetek z letališča je medijem posredoval odvetnik skupine sorodnikov potnikov, ki so umrli na letalu. Sorodniki namreč tožijo letalskega prevoznika za odškodnine zaradi slabe varnosti na letališču, saj so varnostni ki na letalo spustili potnike, ki so pri sebi imeli hladno orožje.
Dva med štirimi, ki so sprožili detektor kovin, sta bila že od avgusta 2001 na seznamu osumljenih terorizma Agencije za nacionalno varnost. Posnetek kaže, da so Nawafu al Hazmiju, ki naj bi bil desna roka glavnega načrtovalca napada Mohameda Atte, pregledali tudi ročno prtljago. V njej so iskali sledi eksploziva. Al Hazmi se je potem pridružil bratu Salemu, tudi ugrabitelju, in skupaj sta odšla na letalo. Edini, ki detektorja ni sprožil, je bil Hani Hanjour, ki naj bi letalo pilotiral in strmoglavil v Pentagon.
Na posnetkih ni videti nožev, s katerimi naj bi letalo ugrabili, ne kakšnih drugih predmetov, ki so večkrat zaporedoma sprožili detektorje.
Preiskovalci pa trdijo, da so ugrabitelji letalo ugrabili z noži, ki jih je bilo po zakonu veljavnem septembra 2001, dovoljeno nesti na letalo.