Preiskava streljanja v ameriškem vojaškem oporišču v Teksasu se nadaljuje. Ameriške oblasti so včeraj zasegle osebni računalnik 39-letnega osumljenca Nidala Malika Hasana. Obstaja namreč sum, da je Hasan obiskoval islamistične spletne strani, ki spodbujajo terorizem, in na njih objavljal zapise. Preiskali so tudi napadalčevo stanovanje in ugotovili, da je pred časom razdal vse svoje premoženje, pred nekaj tedni pa je po navedbah sosedov začel nositi tudi "arabska oblačila".
Kot je znano, je v krvavem strelskem pohodu ubil 13 ljudi, 38 je bilo ranjenih. Hasan, ki je v oporišču delal kot vojaški psihiater, je bil v spopadu z vojaško policijo ranjen.
Hasan naj bi čakal na odhod na misijo v Irak, čemur se je poskušal na vse načine izogniti. Najel naj bi celo odvetnika, ki ga je poskušal spraviti iz vojske, je dejal njegov bratranec. Sodelavci pa naj bi ga nadlegovali zaradi jordanskih korenin.
Eden od njegovih prijateljev je medijem razkril, da je bil Hasan v zadnjih mesecih zelo nezadovoljen z ameriško politiko in njenim vplivom na vojno v Afganistanu in Iraku. Pogosto naj bi se s prijatelji zapletal v prepire, ker je izražal prepričanje, da 'imajo tamkajšnji muslimani pravico dvigniti roke nad agresorje'.
Napadalca ustavila policistka
Po poročanju lokalnih medijev je napadalca, ki je izstrelil najmanj sto strelov, pri tem pa vpil "Alahu akbar" (Alah je velik), z več streli ustavila policistka, ki je bila tudi sama ranjena. 34-letno Kimberly Denise Minley časniki v današnjih izdajah kujejo v zvezde in jo slavijo kot junakinjo.
Kot piše New York Times, je policistka prihitela na kraj dogajanja kmalu po klicu na pomoč. Videla je Hasana, ki je z orožjem v rokah preganjal nekega ranjenega vojaka. Začela je streljati na napadalca, ki se je obrnil in začel streljati nanjo, a ni odnehala. Boj se je nadaljeval, dokler oba nista bila večkrat ranjena in sta se zgrudila.
'Najhujše, kar lahko naredi človek'
Ameriški predsednik Barack Obama je v danes objavljanem video nagovoru dejal, da so ZDA doživele najhujše, kar lahko naredi človek. Obama je še ukazal, naj zastave na vseh državnih zgradbah do srede, dneva ameriških vojnih veteranov, spustijo na pol droga.
Po poročanju medijev bo Obama zaradi tragedije za en dan preložil načrtovano 10-dnevno azijsko turnejo, da bi se lahko udeležil žalnih slovesnosti po pokolu.
Obama je v nagovoru tudi pohvalil pogum in prizadevanja vsem, ki so pomagali žrtvam pokola. Kot je dejal, je Fort Hood pokazal najboljše v ZDA. Ranjenim so na pomoč prihiteli tako vojaki kot civilisti ter so trgali srajce, da bi lahko oskrbeli rane. "In na koncu je nekdo, ki je bil tudi sam ranjen, ustrelil napadalca," je še pohvalil Obama.
KOMENTARJI (53)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.