Odvetniki zapornika Omarja Hadra (na posnetku) so objavili posnetek, na katerem obveščevalni agenti zaslišujejo takrat šestnajstletnega zapornika. Ameriške oblasti so ga julija 2002 zajele v Afganistanu, ko je imel samo 15 let. Po šestih letih je tako še vedno v Guantanamu s še približno 270 sojetniki.
Pentagon sicer prepoveduje javno objavo fotografij ali posnetkov tega ameriškega zapora in pred časom je kanadska vlada (Hadr je namreč kanadski državljan) zavrnila prošnjo obtoženčevih odvetnikov, naj pregleda posnetek. Maja pa jim je vendarle uspelo, da je ameriško vrhovno sodišče razsodilo njim v prid in dovolilo razkritje posnetka in zaupnih dokumentov v povezavi s tem primerom.
"Ubijte me!"
Objavljeni posnetek tako prikazuje Hadra, ki ga zaslišujeta kanadska agenta, katerih obraze so zakrili. Obtoženec si najprej sleče zgornji del zaporniške obleke in pokaže dve strelni rani, pri tem pa vpraša: "Se vam zdi to zdravo? Ne morem premikati rok.“
Agent na to odgovori, da se po njegovem mnenju uspešno celijo. "Nisem zdravnik, ampak mislim, da imaš tukaj primerno zdravstveno oskrbo.“ Hadr odgovori: "Ne, nimam. Izgubil sem svoje oči. Izgubil sem stopala. Vse.“
Agent ga prepričuje, da je z njim vse v redu, in naj se zbere ter govori z njimi, vendar zapornik odgovori, da jim ni mar zanj, ter da v vsakem primeru mislijo, da laže.
"Potem me pa poglej v oči in reci, da si iskren,“ zahteva agent, na kar Hadr odgovori, da je, agent mu pa zabrusi, da mu še v oči ne more gledati, ko to govori.
Hadr se zgrbi in zajoka: "Ubijte me, ubijte me, ubijte me, ubijte me, ubijte me ...“
Ko moleduje, da hoče nazaj v Kanado, mu agent odgovori, da v zvezi s tem ne more narediti ničesar.
Kanadčanom so lagali
Dennis Edney, eden od odvetnikov, je ob objavi posnetka izrazil upanje, da bo Kanada ogorčena nad nečloveškim ravnanjem z najstnikom. „Kanadčani si zaslužijo pojasnilo o tem, zakaj so jim lagali.“
Že pred tednom so bili namreč objavljeni dokumenti, ki dokazujejo, da so bili kanadski agenti seznanjeni z nehumanim ravnanjem s fantom. Tako naj bi bil mladenič kljub javnim zagotovilom, da z njim ni nič narobe, izpostavljen tritedenskemu pomanjkanju spanja. V tem obdobju je namreč moral vsake tri ure v drugo celico.
Hadr naj bi bil sicer zaprt zaradi umora vojaka z ročno granato, zaradi česar naj bi letos stopil pred sodišče. Verjetno pa je v resnici bolj problematična zveza z Al Kaido – njegov oče naj bi namreč financiral to teroristično organizacijo.
V vsakem primeru ga je Amnesty International razglasila za prvega obtoženca, ki ga dolžijo vojnih zločinov v času, ko je bil še mladoleten.
KOMENTARJI (40)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.