Ameriški sekretar Mike Pompeo je na srečanje prišel na čelu delegacije, v kateri so tudi Trumpov zet Jared Kushner, minister za finance Steven Mnuchin in ministrica za domovinsko varnost Kirstjen Nielsen. Srečali so se s sedanjim predsednikom Peno Nietom in bodočim Andresom Manuelom Lopezom Obradorjem, ki bo oblast prevzel konec leta. Navkljub številnim napetostim med državama, predvsem glede ameriške politike ničelne tolerance do migrantov, so po koncu srečanja z obeh strani prihajali spravljivi toni. Mehiški predsednik Pena Nieto je ameriškega sekretarja pozval, naj ZDA čim hitreje vrnejo otroke, ki so jih odvzeli migrantskim staršem ob prečkanju meje. Ameriško delegacijo pa so na poti po mehiški prestolnici spremljali protesti z zahtevami po vrnitvi otrok in zmerjanji predsednika ZDA Donalda Trumpa.
Pompeo je med obiskom dejal, da si slednji želi izboljšati odnose s sosednjo državo, kar so pokazali tudi s prisotnostjo delegacije v mehiški prestolnici. Pompeo pa se je srečal tudi z novoizvoljenim mehiškim predsednikom Lopez Obradorjem, levim populistom, ki obljublja, da bo branil migrante v ZDA, ker je migracija človekova pravica, ki jo ameriška politika krši. Bodoči zunanji minister Mehike Marcelo Ebrard je dejal, da je bilo srečanje med Pompeom in Lopezom Obradorjem odkrito, spoštljivo in vljudno. Kot je znano, pa poleg migracij težave med državama predstavlja tudi vztrajanje ameriškega predsednika na gradnji zidu na meji med državama in prostotrgovinski sporazum Nafta.
Medtem ko z obeh strani prihajajo signali o spravljivem tonu pogovorov, pa je zvezni sodnik v San Diegu Dana Sabraw vladi predsednika Trumpa ukazal, da sama poravna vse stroške vračanja na meji odvzetih otrok staršem. Trumpova vlada je namreč po sodnem ukazu, da je otroke potrebno vrniti, hotela račun za to izstaviti staršem.
V nekaterih primerih so starši dobili obvestilo, da morajo plačati skoraj 2.000 dolarjev, če želijo svoje otroke nazaj. "Nobenega smisla ne vidim v tem, da bi moral katerikoli od staršev plačati za karkoli. Vlada mora vrniti otroke in sama plačati stroške," je odločil sodnik, ki je pred tedni izdal ukaz, da vlada vrne najprej otroke, mlajše od petih let, potem pa še okrog 2000 starejših, ki so jih od aprila na meji pobrali staršem migrantom.
Trumpova vlada je do sodno določenega roka uspela najti in vrniti le polovico od okrog 100 otrok mlajših od petih let, podobne težave pa ima tudi z ostalimi, saj nima urejenega sistema za spremljanje odvzetih otrok in njihovih staršev. To ji sicer ni preprečilo uvedbe politike ničelne tolerance, ki je zahtevala odvzem otrok staršem, ki so z njimi nezakonito prečkali mejo. Otroke je jemala sicer predvsem migrantom, ki so na meji zaprosili za azil.
Migracijski valovi predvsem iz Srednje Amerike
Mehika je gospodarsko napredovala zaradi svobodne trgovine med državama in od tam ni več migracijskih valov v ZDA. Ti prihajajo sedaj iz Srednje Amerike, kjer sejejo strah ulične tolpe, ki so jih ustanovili kriminalci, izgnani iz ZDA. Mehika migrantov ni sposobna vsrkati vase in jih spušča naprej proti severni sosedi.
ZDA so za Mehiko 80 odstotkov izvoznega trga, Mehika pa je tretji največji trgovinski partner za ZDA. Trumpu ni všeč sporazum o prosti trgovini v Severni Ameriki (Nafta) in bi ga rad predelal, da bo bolj koristil ZDA. Pena Nieto je Pompeu povedal, da je njegova vlada odločena nadaljevati pogajanja do hitrega cilja.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.