Na območju kalifata, ki ga je skrajna organizacija Islamska država (Isis) razglasila na delih Sirije in Iraka, je petek dan, namenjen obglavljanju in amputacijam. Brez glave ali udov ostanejo tisti, ki kršijo stroga islamska pravila, ženske, ki ne spoštujejo strogih pravil oblačenja, pa so bičane v javnosti. V nekaterih predelih kalifata se za borce urijo otroci, stari le deset let.
Združeni narodi so v svojem poročilu zapisali, da pripadniki Isisa in tudi drugih skrajnih skupin na območju Sirije izvajajo vojne zločine. Kršitev pa so osumljeni tudi sirski režim in drugi skrajneži, a v pročilu, je zaradi alarmantnih in nečloveških politik posebej izpostavljen Isis.
"Na območjih Sirije, ki so pod nadzorom Isisa, še posebej na severu in severovzhodu države, petke zaznamujejo usmrtitve, amputacije in bičanja na javnih trgih," piše v poročilu.
Vsi so prisiljeni gledati
Kazni izvajajo tako, da maksimizirajo psihološki učinek. "Civilisti, vključno z otroki, so prisiljeni gledati. Trupla usmrčenih pa razstavijo in jih pustijo tam več dni ter z njimi terorizirajo tamkajšnje prebivalce," trdi ZN.
Še posebej so izpostavljeni otroci in ženske. Slednje bičajo, če ne spoštujejo pravil oblačenja. V Raki, ki je hkrati tudi prestolnica kalifata, leži pa ob sirsko-iraški meji na sirski strani, desetletnike že novačijo za boje. Tarča napadov Isisa so tudi novinarji in drugi medijski delavci. "Pripadniki Isisa so zakrivili vojne zločine in zločine proti človečnosti ... vključno z mučenji, umori, prisilnimi izginotji in preselitvami," ugotavljajo pri ZN.
S svojo brutalnostjo je Isis spodbudil široko mednarodno nasprotovanje. Grozijo namreč tudi Kurdom, Kristijanom, Jazidom ter od njih zahtevajo, da sprejmejo islam, v nasprotnem primeru pa jim grozijo z usmrtitvijo. Zato ZN opozarja, da ta organizacija "predstavlja jasno grožnjo za civiliste, še posebej za manjšine, ki živijo na območjih Sirije pod nadzorom Isisa".
Po nekaterih ocenah Isis nadzira že dobro tretjino Sirije. Razširil se je od severozahoda države, prek severa, pa vse do večjega dela vzhoda. Isis seže tudi do večinsko sunitskih predelov na severu in zahodu Iraka, skoraj do obrobja Bagdada. Ta ozemlja vključujejo tudi naftna polja vzhodne sirske province Deir el Zur in delov Hasakeha.
V Raki živi okoli pol milijona prebivalcev. Zdaj si je tam dom z družinami ustvarilo tudi veliko število tujih borcev, ki so tja prišli z vseh delov sveta. Čeprav je bilo to vedno precej konservativno mesto z močno prisotnostjo plemen, pa je bilo tudi precej vplivno trgovsko središče.
Po mestu 24 ur na dan patruljirajo tako imenovane hisbe, skupine oboroženih borcev v dolgih oblekah, ki skrbijo, da prebivalci spoštujejo stroga islamska pravila. Prepovedano je kajenje in poslušanje glasbe. Za šole v Raki je bil sprejet tudi nov učni načrt, ki s predmetnikov briše filozofijo in kemijo.
V rokah imajo številna naftna polja
Skupina nadzira vsa večja naftna polja na vzhodu Sirije, med njimi tudi največje naftno polje, ki lahko dnevno načrpa 75.000 (159-litrskih) sodčkov nafte. Aktivisti poročajo, da skupina še naprej črpa nafto, kar predstavlja tudi njen vir financiranja, saj nafto prodaja po cenah, ki so nižje od tržnih.
Isis nadzira tudi tri večje mejne prehode med Sirijo in Irakom, hkrati pa je v njenih rokah tudi največji sirski jez al Furat. V Siriji so tudi že vzpostavili administrativne pisarne, islamska sodišča in prometno policijo.
Skupina je glede bojev v Siriji povsem neizprosna, saj napade vsakogar, ki se ji postavi na pot. Od začetka leta je v vojni z uporniki, ki jih podpira Zahod. Od njih so prevzeli nadzor nad številnimi mesti in nadzornimi točkami, v zadnjem času pa so se spopadli tudi s silami predsednika Bašarja al Asada. Pri tem so zavzeli številna vojaška oporišča, vključno z letališčem v bližini Rake. Po hitri vojaški akciji v Iraku so od tam v Sirijo prepeljali velik del zaplenjene vojaške opreme. Gre za tanke, topove, rakete zemlja-zemlja in tudi oklepna terenska vozila in nato z njimi paradirali po Raki.
Zelo vplivni so nekdanji Huseinovi častniki
Večina voditeljev organizacije naj bi bila v Siriji. Vodi jo Ab Bakr al Bagdadi, radikalni voditelj, ki je svoje pomočnike nabiral v času, ko je bil v ameriškem zaporu v iraškem mestu Um Kasr pred desetimi leti. Sam ima rad vojake, zato je v vodstvu veliko nekdanjih častnikov pokojnega iraškega voditelja Sadama Huseina.
Med njimi sta tako tudi Fadel al Hajali, ki je glavni namestnik za Irak, in je nekoč bil podpolkovnik v Huseinovi vojski, poleg njega pa je tam tudi Adnan al Sveidavi, nekdanji podpolkovnik, ki zdaj vodi vojaški svet Isisa.
Vojaško vodstvo je tako stare vojaške tehnike nadgradilo s terorističnimi tehnikami bojevanja, ki so jih razvijali v letih bojevanja proti ameriškim silam, hkrati pa dobro poznajo mesta in imajo v njih tudi svoje kontakte. Isis je tako v resnici hibrid teroristov in vojske.
KOMENTARJI (277)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.