Tujina

'Gre za dosežek brez primere'

Lizbona, 20. 11. 2010 09.13 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 8 min

Nato in Rusija sta dosegla prelomni dogovor o sodelovanju pri obrambi. V okviru tega naj bi sodelovala pri vzpostavljanju protiraketnega ščita v Evropi. Nato naj bi bojne operacije v Afganistanu končal pred letom 2015.

Generalni sekretar Nata Anders Fogh Rasmussen in ruski predsednik Dmitrij Medvedjev
Generalni sekretar Nata Anders Fogh Rasmussen in ruski predsednik Dmitrij Medvedjev FOTO: Reuters

Zveza Nato in Rusija sta danes na vrhu v Lizboni dosegla dogovor o sodelovanju pri vzpostavljanju protiraketnega ščita v Evropi, je sporočil generalni sekretar Nata Anders Fogh Rasmussen. "To je prvič, da sta se strani dogovorili za sodelovanje v obrambi," je dodal. V skupni pisni izjavi sta Nato in Rusija tudi zapisala, da zveza in država ne predstavljata več grožnje druga drugi.

Rassmusen dodaja, da je to zelo pomemben politični dogovor, v okviru katerega si bosta zveza in Rusija izmenjevala podatke o grožnjah evropskemu zračnemu prostoru. Hkrati bosta tako obe strani sodelovali pri sestrelitvi morebitnih raket.

Kot je pojasnil Rasmussen, so voditelji članic zveze na srečanju z ruskim predsednikom Dmitrijem Medvedjevom dosegli dogovor o sodelovanju pri projektu postavitve protiraketnega ščita v Evropi, identifikaciji skupne grožnje, okrepitvi sodelovanja v Afganistanu ter boju proti terorizmu, piratom in trgovini z mamili.

"Od danes bomo začeli sodelovati pri protiraketni obrambi vojakov na terenu, nato pa bomo sodelovanje razširili tudi na obrambo ozemlja," je povedal generalni sekretar Nata. "Z izmenjavo informacij si bomo povečali pregled stanja nad Evropo in hitreje odkrivali morebitne grožnje," je še dejal. Ščit, ki naj bi ga vzpostavili v desetih letih, naj bi zaveznike stal okoli 200 milijonov evrov. Temeljil naj bi na ameriških prestreznih raketah in radarjih ter evropskih protiraketnih sistemih, zveza Nato pa naj bi poskrbela za povezljivost teh sistemov. Zdaj bo pri vzpostavljanju tega sistema sodelovala tudi Rusija. Rusija in Nato bosta tako prvič sodelovala pri skupnih obrambnih prizadevanjih, je izpostavil Rasmussen. "Gre za dosežek brez primere," je poudaril.

Generalni sekretar Nata je tudi zaradi dogovora z Rusijo označil vrh Nata v Lizboni za enega najbolj vsebinskih v zgodovini zavezništva do zdaj. "Lizbona je svež začetek na poti k večjemu zaupanju in sodelovanju (...) Je prava prelomnica," je še poudaril generalni sekretar Nata in dodal, da bo naslednji vrh zavezništva leta 2012 v ZDA.

Medvedjev vrh označil za zgodovinskega

Medvedjev je pozdravil dosežke vrha, še posebej dogovor o protiraketni obrambi, in jih označil za "zgodovinske". Napovedal je, da bodo pogovori o tem še potekali, sodelovanje pa bo moralo biti partnersko, sicer Rusija pri tem ne bo več sodelovala. Dejal je, da so "premostili medsebojne razlike iz preteklih let", posebej tiste iz leta 2008, ko je prišlo do ruskega vojaškega posredovanja v Gruziji in znatne ohladitve odnosov z Natom.

Dimitrij Medvedjev
Dimitrij Medvedjev FOTO: Reuters

Sicer je priznal, da razlike v pogledih na to obdobje še obstajajo, vendar je izpostavil pozitiven dogovor današnjega srečanja, da to vprašanje ne bo cokla v nadaljnjem razvoju medsebojnega sodelovanja. S pogovori pa bodo morda tudi rešili to vprašanje, je dejal.

"Konec je obdobja hladnih odnosov. Zdaj jih bomo okrepili," je poudaril ruski predsednik. Gre predvsem za okrepitev sodelovanja v boju proti terorizmu, proti trgovini z drogami, proti širjenju orožja za množično uničevanje in proti piratstvu. "To so teme, pri katerih nimamo razlik," je poudaril.

Protiraketni ščit za ZDA in Evropo

Ameriški predsednik Barack Obama je na vrhu Nata v Lizboni pojasnil, da bo Nato razvil protiraketni ščit, ki bo varoval večino evropskih držav in ZDA. Omenjeni projekt je imenoval kot pomemben korak za zavezništvo in evropsko varnost.

Sporazum je sledil letu pogovorov o določitvi najboljših načinov za usklajevanje prizadevanj za zaščito članic 61 let starega zavezništva. Sistem bo ''dovolj močan, da bo pokril ves Natov evropski teritorij in populacijo kot tudi ZDA'', je povedal Obama.

Načrt protiraketne obrambe "ponuja vlogo za vse naše zaveznike kot odgovor na grožnje našega časa," je dejal predsednik. "To kaže na našo odločenost za zaščito naših državljanov pred grožnjo balističnih izstrelkov."

Operacije v Afganistanu končane do leta 2015

Vrh Nata
Vrh Nata FOTO: Reuters

Pred tem so zaveznice zveze Nato pričakovano potrdile načrt tranzicije v Afganistanu, po katerem naj bi se bojne operacije pod Hindukušem končale do konca leta 2014.

"Zagnali smo proces, v skladu s katerim bodo Afganistanci spet postali gospodarji v svoji hiši," je odločitev na skupnih pogovorih z generalnim sekretarjem ZN Ban Ki Moonom in afganistanskim predsednikom Hamidom Karzajem naznanil generalni sekretar zveze Nato Anders Fogh Rasmussen.

V začetku prihodnjega leta bodo Afganistanci tako začeli postopoma prevzemati odgovornost za varnost v prvih mestih, okrožjih in pokrajinah. Rasmussen je sicer znova poudaril, da ta načrt nikakor ne pomeni, da Nato zapušča Afganistan. Dokaz za to je tudi dolgoročno strateško partnerstvo, ki sta ga danes ob prisotnosti Bana podpisala Rasmussen in Karzaj.

Nato naj bi sicer z letom 2014 prevzel bolj podporno vlogo v Afganistanu, predvsem v obliki urjenja afganistanskih vojakov in policistov. Da bi načrt uspel, je misija njihovega urjenja ključna, je še izpostavil Rasmussen in hkrati pohvalil že sedanjo pripravljenost afganistanskih sil.

Talibani: Nato je obsojen na poraz

Glede Afganistana pa so se odzvali tudi talibani. V sporočilu, ki so ga posredovali po elektronski pošti, so zapisali, da je Nato obsojen na poraz. "Po devetih letih okupacije je postalo jasno, da so zavojevalci obsojeni na enako usodo kot tisti, ki so že pred njimi šli po tej poti. Od povečevanja njihovih sil, nove strategije, novih generalov, novih pogajanj in nove propagande ni povsem nobene koristi," so zapisali.

EU najtesnejši zaveznik ZDA

Barack Obama
Barack Obama FOTO: Reuters

Ob robu vrha Nato-Rusija je potekal tudi vrh EU in ZDA. To je prvi čezatlantski vrh po uveljavitvi lizbonske pogodbe in po ohladitvi odnosov zaradi odpovedi Obamove udeležbe na načrtovanem majskem vrhu priložnost za nov začetek. Vendar pa kratko srečanje v senci vrha zveze Nato ne vzbuja pričakovanj, da je Obama Evropi pripravljen posvečati več pozornosti. Vrh se je začel s približno enourno zamudo; evropska stran je morala počakati, da je Obama končal novinarsko konferenco po vrhu Nata.

Odpoved majskega vrha v Madridu je bila še posebej velik udarec za EU, saj je le nekaj mesecev prej uveljavila lizbonsko pogodbo, ki naj bi ji zagotovila več vpliva v svetu in enotnejše zastopanje na srečanjih, kot je vrh z ZDA. Z Obamo se sestajata predsednik Evropskega sveta Herman Van Rompuy in predsednik Evropske komisije Jose Manuel Barroso. Ameriškega predsednika spremlja državna sekretarka Hillary Clinton, evropsko dvojico pa visoka zunanja predstavnica unije Catherine Ashton.

Obama je po srečanju z vrhom Evropske unije poudaril, da ZDA nimajo tesnejših partnerjev od Evrope. Po približno enoinpolurnem sestanku je še povedal, da vrh z EU sicer ni bil tako razburljiv kot drugi, ker se "v osnovi o vsem strinjajo", a dodal, da je vendarle pomemben, ker je odnos med stranema temelj za delovanje v svetu. Tudi Van Rompuy je izpostavil, da so ZDA najtesnejša in najpomembnejša partnerica Evropske unije. Barroso pa je poudaril, da se je udeležil številnih vrhov z ZDA, a da je bil ta zaradi svoje intimnosti res drugačen.

"Treba bo iti preko nekaterih temnih senc"

Slovenski premier Borut Pahor, ki se vrha udeležuje skupaj z obrambno ministrico Ljubico Jelušič in zunanjim ministrom Samuelom Žbogarjem, je izrazil razumevanje, da nimajo vse države članice Nata dobrih izkušenj z Rusijo – še posebej to velja za države nekdanjega sovjetskega bloka – vendar bi bilo treba po njegovem mnenju "iti preko nekaterih temnih senc v odnosih" in okrepiti sodelovanje. "To lahko prispeva k trajnejšemu miru in varnosti," je prepričan slovenski premier, ki je podprl tudi "usklajeno" raketno obrambo med Natom in Rusijo. Pahor je sicer dejal, da ima Slovenija odlične odnose z Rusijo, to izkušnjo pa želi prenesti tudi na druge zaveznice.

Borut Pahor
Borut Pahor FOTO: Reuters

Pahor upa, da bo proces prenosa odgovornosti na Afganistance čim krajši. Uspešnost procesa tranzicije bo po njegovih besedah odvisna tudi od afganistanskih oblasti, ali bodo lahko prevzele efektivno in tudi demokratično oblast, ki se bo borila proti korupciji in za človekove pravice. Le tako bo lahko Afganistan stabilen partner v mednarodni skupnosti, ta pa bo skupaj s Slovenijo imela legitimnost za delovanje v Afganistanu, je dejal Pahor.

Slovenci v Afganistanu do konca leta 2012?

Hkrati je spomnil, da se sedanja slovenska misija v državi izteče najkasneje konec leta 2012. Že prihodnje leto, po dveh polletnih rotacijah, bo vlada preučila, kako se uresničujejo cilji te misije. Če Slovenija z rezultati ne bo zadovoljna, bo lahko prišlo tudi do prekinitve misije. Pahor je izpostavil še, da Slovenija v Afganistanu ne sodeluje v bojnih misijah. Izpostavil je tudi, da Slovenija še ni zabeležila smrtne žrtve med svojimi vojaki na mednarodnih operacijah, hkrati pa izrazil upanje, da se to tudi nikoli ne bo zgodilo.

Ministrica za obrambo je pojasnila, da se je odločitev vlade s konca lanskega leta izkazala za "vizionarsko" glede na današnje odločitve vrha Nata, da še dodatno okrepi urjenje in usposabljanje afganistanskih varnostnih sil in da s tem nadaljuje tudi po tem, ko naj bi se končale bojne operacije v Afganistanu. Pri tem je še pojasnila, da je dodaten prispevek v obliki inštruktorjev napovedalo 21 držav zaveznic. Slovenije sicer ni med njimi, saj je po oceni vlade sedanja oblika sodelovanja z 90 vojaki povsem primerna, je še pojasnila.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (50)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Martian
21. 11. 2010 22.59
Zasekamoz ja sej maš prov...sam Kitajska bi vseeno težje sama sebe nahranila kot pa ZDA.....to je popolnoma jasno..od vseh velesil,je na tem področju najbolj šibka....
prebivalcek
21. 11. 2010 19.23
Bistvo vsega je: Priprave na 3. svetovno vojno so v polnem teku.
Zasekamoz
21. 11. 2010 15.39
Martian Redke so države ki se nebi mogle same preživeti. Tudi slovenija bi se lahko, čeprav uvažamo nevem koliko hrane (nekdo je prej napisal 70%?) Ampak gre velika večina te hrane za živali... Sem mesojedec, ampak vseeno to kar se dogaja... Ljudje pojemo preveč mesa... In za več mesa je potrebno več živali.. Za več živali pa več krompirja, pšenice, ječmena, koruze... Vse kar bi lahko dobili ljudje.
Martian
21. 11. 2010 14.04
Duka-San dokler so ZDA glavno tržišče za Kitajske proizvode,bo Kitajska naredila vse kar je v njeni moči,da bo z ZDA vse ok..
MERDE-AVE-MERDE
21. 11. 2010 13.57
ZDA so v zelo slabih časih, deficit pri deficitu, Kitajski jim odkupuje zunanji dolg, jih financira, tudi njihove vojaške igrice, oz. agresije, dolar pada, vse več držav dela na tem da zmanjđa trgovanje v dolarjih, nekdo počasi a vstrajno izgublja mesto vodilnega
Martian
21. 11. 2010 13.43
gozdar1 vsaka normalna država bo delala za svoj interes...malo je držav,kakršna smo mi,ki nas bolj skrbi interes Hrvaške kokr naš nteres..
gozdar1
21. 11. 2010 12.50
Pa se to...ZDA, Rusija (SZ), Kitajska...in sploh vse "velike" drzave so in bodo delale samo v svojem interesu..ponavadi na racun malih narodov..
gozdar1
21. 11. 2010 12.42
dobri so te Rusi....desetletja in desetletja jenkiji preletavajo Rusijo...pa samo en frčoplan jim je uspelo sestreliti...kakšen gromozanski uspeh... Od kod ti pa ta ideja...
Martian
21. 11. 2010 10.35
Zasekamoz če na zadevo tko gledaš kot ti,pol nobena velesila ne bi umrla od lakote...prav vsaka bi lohk pridelala dovolj hrane zase...bi pa seveda vsaka morala močno spremeniti prehranjevalne navade...
Zasekamoz
21. 11. 2010 09.24
Zato ker pridelajo dovolj riža za svoje potrebe. Nebi umrli od lakote. Seveda pa druge hrane (žito, koruza, krompir) ne pridelajo skoraj nič in samo uvažajo.
Martian
21. 11. 2010 00.07
Grim_reaper a veš kako je...jst osebno menim,da so danes 4 supersile Kitajska,Rusija,Eu in ZDA.....sej vem,še kakšna zraven spada..sam če se osredotočimo na te štiri...sta najbolj samozadostni ZDA in Eu..zakaj?Ker sta glavni tržišči za preostali dve! kar se pa hrane tiče...si pa čist mimo udaril...Kitajska bi se najtežje popolnoma sama prehranjevala.....od kje tebi,da bi se ravno ona najlažje????
yarrick
20. 11. 2010 23.43
@martian ja tudi to je res, a ne pozabi da je marsikatera dežela bolj odvisna od druge.kot sam vidiš, se takoj vidi katera dežela več uvozi kot izvozi.Tista država je (za moje pojme, lahko da imam narobe) v precej slabem položaju, kajti če so ŽIVLJENSKO ODVISNI od uvoza(hrana-nekaj takega kot slovenija, ki uvozi nekih 70% vse hrane in ostalih proizvodov, namesto da bi svoje koristili)jih lahko druga država stisne za ****. Ne bom trdil da je katera država na svetu samozadostna, a verjetno bi kitajska še vedno lahko proizvedla večino hrane zase, dočim za ameriko ali evropo ne morem trditi. No po drugi strani pa imajo američani GMO,ki jo IMAJO LAHKO SAMI ZASE, ker je nihče drug noče.kolikor mi je znano je njihova roundup soya v EU prepovedana, pa tudi nek vrste mleka zaradi prevelikih vsebnosti pesticid/herbicidov.
Frane Šajn
20. 11. 2010 21.15
A JA? BEJŠTE GA SRAT NO! NI DRŽALO NOBENKRAT PA NE BO TUD ZDAJ! FIGO SEM POZABU STRAH JIH JE RUMENEGA ZMAJA TO JE TO!
Martian
20. 11. 2010 20.27
Grim_reaper kdo je s kom zaveznik danes sploh ni tko važno...danes je bolj pomembna soodvisnost...velesile so odvisne ena od druge..bolj kot kdajkoli prej..kaj ti misliš,da lohk venezuela kr tko neha prodajat nafto ameriki....ja komu jo bo pa prodajala?kitajski ki ej tm na drugem koncu sveta?in kaj bo kitajska,če amerika in eu nehata kupovati njene izdelke?... tko da..kot sm rekel...eni od drugih so odvisni...in tle je ves point!
yarrick
20. 11. 2010 19.47
@yokerXDInterfan 20.11.2010, 16:31 0 "ej ljudi lejte evropa amerika rusija kitajska indija japonska brazilija in še kakšna država tem na pamet nebi prišlo da bi se napadale med sabo" Kako dolgo bo ostal tak status quo? Dokler bodo dobrine realtivno brez težav šle iz enih rok v druge.Samo da se malce zasotri "besedni" boj in boj valut, boste hitro videli kako trdna so zavezništva. Bo amerika še kar naprej prijazna z evropo, če jim nehamo prodajati aluminij? Bo zadovoljna če venezuela ukine pretok nafte do njih' bomo mi zadovoljni, če kitajci pokupijo vso železovo rudo od brazilije in ne spustijo nikogar več zraven? Dajte no, vse te povezave stojijo na zelo trhlih tleh, in če pride do večjih padcev vrednosti obeh valut($ in €) bo hitro zaropotalo.
Nauders
20. 11. 2010 19.22
točno tako altrego živeli kravatarji!
Martian
20. 11. 2010 19.08
MOSSAD001 in kaj ima veze berlinski zid?na koncu so tolk ameri zmagal...zid je padel,nemčija se je združila..in je zaveznica ZDA.....torej kaj še hočeš,dragi moj?
alterego
20. 11. 2010 18.45
clarionec20.11.2010, 18:21 1 To so ljudje, ki se bojijo lastne sence ...in so tudi tisti, ki zapravljajo naš denar in zaradi katerih so potrebne "strukturne reforme" in nižje plače...
Nauders
20. 11. 2010 18.21
To so ljudje, ki se bojijo lastne sence
Connor
20. 11. 2010 18.17