Tujina

Obeležili spomin na pokol v Srebrenici

Sarajevo, 11. 07. 2005 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Avtor
STA/Reuters
Komentarji
0

Več kot 50.000 ljudi se je ob desetletnici srebreniškega genocida v spominskem parku Potočari poklonilo žrtvam. Žrtvam so se s prižiganjem sveč poklonili tudi na ljubljanskem Tromostovju.

Krste z ostanki žrtev pokola v Srebrenici, najhujšega v Evropi po drugi svetovni vojni (Foto: Reuters)
Krste z ostanki žrtev pokola v Srebrenici, najhujšega v Evropi po drugi svetovni vojni (Foto: Reuters) FOTO: Reuters
V 610 krstah, ovitih v zeleno blago, so ostanki trupel, identificirani s pomočjo DNK. Gre za posmrtne ostanke, ki so izkopali iz 60 množičnih grobišč po državi.

V spominskem centru Potočari je potekala spominska slovesnost za žrtve najhujšega pokola v Evropi po drugi svetovni vojni, ko so bosanski Srbi pod poveljstvom Ratka Mladića in Radislava Krstića po zavzetju muslimanske enklave Srebrenica v BiH 11. julija 1995 ubili okoli 8000 bosanskih Muslimanov.

Slovesnosti, ki se je pričela natanko opoldne s tuljenjem siren in minuto molka, se je ob okrepljenih varnostnih ukrepih udeležilo dobrih 50.000 ljudi, med njimi predstavniki 50 držav in mednarodnih organizacij ter svojci žrtev. V Bosni in Hercegovini so ob 10. obletnici strahovitega pokola razglasili dan žalovanja.

Sorodniki in prijatelji 610 žrtev srebreniškega genocida končno vedo, kje so pokopani njihovi najdražji, tisoči drugih te sreče nimajo (Foto: Reuters)
Sorodniki in prijatelji 610 žrtev srebreniškega genocida končno vedo, kje so pokopani njihovi najdražji, tisoči drugih te sreče nimajo (Foto: Reuters) FOTO: Reuters
Srbska skupščina se je z enominutnim molkom poklonila žrtvam Srebrenice, vendar brez navzočnosti radikalcev, katerih vodja Tomislav Nikolić je ponovno zameril predsedniku Srbije Borisu Tadiću, ker je šel na spominsko slovesnost. Na novosadskem glasbenem festivalu Exit pa v nedeljo zaradi groženj z bombnim napadom niso zapeli priložnostne pesmi, posvečene žrtvam v Srebrenici.

Med drugim se je slovesnosti udeležil nizozemski zunanji minister Ben Bot kot predstavnik države, katere modre čelade so bile neme priče genocida v takratnem varovanem območju Združenih narodov, evropski komisar za širitev Olli Rehn, kot prvi visoki srbski predstavnik pa tudi srbski predsednik Boris Tadić.

Rehn je na komemoraciji dejal, da je “naša dolžnost, da se spominjamo tega, kar se je zgodilo pred 10 leti". "Da ne bomo več videli Srebrenic, da so etnična sovraštva in uničevalni nacionalizmi zakopani - tako v BiH, na Balkanu, kot v vsej Evropi," je izjavil. Pozval je k aretaciji političnega voditelja bosanskih Srbov Radovana Karadžića in vojaškega poveljnika bosanskih Srbov Ratka Mladića in dejal, da njuno mesto ni v regiji, ampak v Haagu, na Mednarodnem sodišču za vojne zločine storjene na območju nekdanje Jugoslavije.

Muslimanski član predsedstva BiH Sulejman Tihić pa je poudaril, da je Srebrenica res bila največji zločin nad civilisti v Evropi po drugi svetovni vojni, vendar pa so bili, "na žalost v BiH storjeni še drugi zločini". Pri tem je dejal, da vojni zločinci ne morejo biti narodni heroji, "zanikanje tega genocida pa je zadnja faza genocida". "Storiti moramo vse, da ugotovimo resnico in krivce. Samo tako se bomo lahko izognili kolektivni krivdi. Vse kar lahko storimo, je, da še enkrat obljubimo, da bodo izginuli in ubiti spet najdeni in spodobno pokopani," je dejal Tihić.

Svojci umrlih ne bodo nikoli pozabili in odpustili...
Svojci umrlih ne bodo nikoli pozabili in odpustili... FOTO: Reuters

Zbrane v Potočarih je nagovoril tudi predsednik haaškega Mednarodnega sodišča za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije, Theodor Meron. Tudi on se je zavzel, da je potrebno krivce za genocid v Srebrenici prijeti in predati roki pravice. "Tega genocida se spominjamo, da bi zagotovili, da se ne bo več ponovil," je še poudaril in ponovno pozval k čimprejšnji aretaciji odgovornih.

Zahodni svet je v Srebrenici zatajil

Na slovesnosti je prisoten tudi tvorec Daytonskega sporazuma, s katerim se je končala vojna v BiH (1992-1995), ameriški diplomat Richard Holbrooke, ki je priznal da je bila Srebrenica neuspeh zveze NATO, Zahoda in Združenih narodov. Ob tem je skupaj s posebnim ameriškim odposlancem za vojne zločine, Pierom Richardom Prosperjem, ponovil, da je Karadžića in Mladića treba čim prej privesti v Haag.

Prosper je ob tem prenesel tudi sožalje ameriškega predsednika Georgea Busha. ZDA se zavedajo, da "posel še ni končan, dokler odgovorni ne bodo pripeljani na sodišče", je poudaril Prosper, Holbrooke pa je še navedel, da je bil Daytonski sporazum "napisan s krvjo žrtev Srebrenice".

Udeleženci proslave molijo za duše umrlih (Foto: Reuters)
Udeleženci proslave molijo za duše umrlih (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

'Mednarodna skupnost je bosanske Muslimane pustila na cedilu. To je bila velikanska, kolektivna in sramotna napaka,' je ob 10. obletnici pokola za današnjo izdajo britanskega dnevnika Financial Times zapisal visoki predstavnik Evropske unije za skupno zunanjo in varnostno politiko Javier Solana.
Žrtvam se je poklonil tudi hrvaški predsednik Stipe Mesić, ki je pred komemoracijo vnovič poudaril, da morajo biti kaznovani vsi, ki so sodelovali pri načrtovanju in izvajanju tega zločina. "Načeloma sem proti smrtni kazni, toda ti, ki so to storili, nimajo pravice do življenja," je dejal Mesić. Izrazil je še pričakovanje, da bo srbski predsednik Tadić danes potrdil, da srbski narod ne stoji za tem dejanjem, čeprav so morilci v Srebrenici morili v imenu srbskega naroda.

Slovesnost pa je potekala brez glavne haaške tožilke Carle Del Ponte, ki je že pred časom povedala, da ne more stopiti pred srebreniške ženske, dokler ne aretirajo glavnih obtožencev za zločin v Srebrenici, Karadžića in Mladića.

Spominske slovesnosti se je udeležil tudi minister Rupel

Spominske slovesnosti ob 10. obletnici pokola se je udeležil tudi predsedujoči Organizaciji za varnost in sodelovanje v Evropi (OVSE) Dimitrij Rupel.
Po desetih letih je bolečina še vedno zelo živa (Foto: Reuters)
Po desetih letih je bolečina še vedno zelo živa (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

Med udeleženci so bili številni svojci žrtev, predvsem ženske in otroci, od katerih mnogi deset let po tragediji še vedno ne vedo, kje so njihovi najbližji pokopani in kaj se je z njimi zgodilo.

Na slovesnosti so pokopali 610 identificiranih trupel žrtev. Gre za moške in fante, stare od 14 do 75 let, katerih posmrtne ostanke so izkopali iz 60 množičnih grobišč po državi. Več tisoč žrtev še vedno niso prepoznali, za njihove družine pa se nadaljuje čakanje v negotovosti.

Poostreni varnosti ukrepi

Pohodniki molijo ob množičnem grobišču z ostanki bosanskih muslimanov blizu vasi Budak (Foto: Reuters)
Pohodniki molijo ob množičnem grobišču z ostanki bosanskih muslimanov blizu vasi Budak (Foto: Reuters) FOTO: Reuters
Srebrenica je bila od aprila leta 1993 varovano območje ZN, kamor se je zateklo skoraj 30.000 Muslimanov. Mesto, ki so ga varovali maloštevilni nizozemski pripadniki mirovnih sil ZN, je 6. julija 1995 napadla vojska bosanskih Srbov in jo nato 11. julija tudi zavzela. Nato so srbske sile v najhujšem pokolu v Evropi po drugi svetovni vojni v nekaj dneh, do 19. julija, ubile okoli 8000 bosanskih Muslimanov.

Za varnost udeležencev proslave in 463 novinarjev iz vsega sveta skrbi okoli 1500 policistov. Oblasti so nadzor in varnostne ukrepe poostrili tudi na cestah. Čeprav so pregledali vsak avtomobil proti Srebrenici, v prometu ni prihajalo do zastojev.

Izjemne varnostne ukrepe so oblasti sprejele tudi zaradi 35 kilogramov podtaknjenega eksploziva, ki so ga minuli teden našli v spominskem parku. Kot so sedaj ugotovili, je plastični eksploziv C4 ameriške proizvodnje in spominja na tistega, ki je bil uporabljen v lanskih terorističnih napadih v Madridu, poroča časnik Patriot. Časnik še navaja, da sta bili bombi sestavljeni iz manjših paketov eksploziva, ki so bili oviti v več slojev polivinila ter dobro povezani z lepilnim trakom. To pomeni, da je bila bomba sestavljena na kraju samem, manjši paketi pa so bili bolj primerni za neopazen transport.

Med udeleženci so tudi številni svojci žrtev, predvsem ženske in otroci (Foto: Reuters)
Med udeleženci so tudi številni svojci žrtev, predvsem ženske in otroci (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

Ob obletnici pokola na Tromostovju akcija AI


Vrsta predstavnikov slovenskega političnega vrha se je pridružila simbolični akciji v spomin na žrtve pokola v Srebrenici, ki jo je nocoj na ljubljanskem Tromostovju pripravil Amnesty International (AI) Slovenije. S prižigom svečk in minuto molka so se skupaj z ostalimi zbranimi spomnili umrlih v najhujšem pokolu v Evropi po drugi svetovni vojni.

V AI Slovenije so bili z odzivom zelo zadovoljni. Poleg premiera Janeza Janše, predsednika DZ Franca Cukjatija, zunanjega ministra Dimitrija Rupla, ministra za šolstvo Milana Zvera, bivšega predsednika države Milana Kučana, številnih poslancev, predvsem iz vrst SDS, ter veleposlanikov BiH, Makedonije in Nemčije je svečko prižgalo še okoli 300 ljudi.

Spominu žrtev iz Srebrenice se je ob akciji Amnesty International Slovenije poklonil tudi premier Janša (Foto: Dare Čekeliš)
Spominu žrtev iz Srebrenice se je ob akciji Amnesty International Slovenije poklonil tudi premier Janša (Foto: Dare Čekeliš) FOTO: Dare Čekeliš

Hkrati so ob tej priložnosti na spletni strani www.amnesty.si pripravili akcijo pisanja pozivov oblastem Srbije in Republike srbske, so sporočili z AI Slovenije.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek