Republikanski predsedniški kandidat John McCain je poskrbel za politično presenečenje in sporočil, da se v petek ne bo udeležil prvega od treh televizijskih soočenj z demokratskim tekmecem Barackom Obamo, ki je napovedano na univerzi Mississippi. Svojega protikandidata je pozval, naj se mu pridruži v Washingtonu pri iskanju rešitev finančne krize. Obama je McCainov poziv že zavrnil in dejal, da se mora predsednik ZDA ukvarjati z več zadevami hkrati. "To je čas, ko morajo Američani slišati osebo, ki bo čez 40 dni nasledila to godljo. Delo predsednika je, da se ukvarja z več zadevami hkrati," je dejal. Sporočil je še, da je sam najprej predlagal McCainu, da podata skupno izjavo v podporo državnemu posredovanju v finančni krizi, vendar je zatem McCain predstavil omenjeno zamisel, ki ji demokrat nasprotuje.
Komisija za predsedniška soočenja, sestavljena iz predstavnikov obeh strank, ter univerza Mississippi v Oxfordu sta že sporočila, da se priprave na soočenje nadaljujejo. Tiskovni predstavnik Obame Robert Gibbs pa je na vprašanje, kaj se bo zgodilo, če McCaina ne bo, odgovoril: "Tam bo oder, bo voditelj in vsaj en predsedniški kandidat."
McCainova poteza je politično razumljiva, saj je Obama začel povečevati prednost v anketah, demokrat pa prav tako ohranja veliko prednost med volivci glede zaupanja v sposobnost reševanja gospodarskih težav. McCain ima tudi to "težavo", da je bogat, kar v časih krize pri Američanih ne vzbuja zaupanja, da pozna njihove težave. Obama si lahko privošči podporo načrtu administracije predsednika Georgea Busha, da država posreduje z odkupovanjem slabih naložb finančnih podjetij v vrednosti do 700 milijard dolarjev, saj bo s tem izkazal sposobnost sodelovanja z nasprotnikom. Če McCain podpre Bushev predlog, brez podpore kongresnih republikancev, pa se bo znova približal nepriljubljenemu predsedniku, od katerega se prizadeva ločiti.
Predlog administracije je bil v sredo v težavah, saj je veliko konzervativnih republikancev v kongresu napovedalo glasovanje proti predlogu, ki je v nasprotju z njihovo filozofijo tržnega gospodarstva brez vmešavanja države. Zato so tudi demokrati začeli napovedovati, da ga ne bodo podprli in s tem prevzeli nase jezo volivcev, med katerimi jih je večina prav tako proti. Vodja senatne večine Harry Reid iz Nevade je sporočil, da demokratske podpore ne bo, če predloga ne bo podprl vsaj McCain. Reid je tudi zavrnil poziv McCaina, naj skupaj s predsednico predstavniškega doma, demokratko Nancy Pelosi iz Kalifornije, skličeta srečanje kongresnih voditeljev z obema predsedniškima kandidatoma. Reid je sporočil, da vpletanje predsedniške kampanje v pogajanja ne bi bilo koristno.
Ne glede na to je McCainov svetovalec za predsedniška soočenja senator Lindsey Graham iz Južne Karoline sporočil, da republikanskega kandidata na soočenje ne bo, dokler Washington ne bo sprejel vsaj načelen dogovor o finančnem posredovanju države. Po Grahamovih besedah ni nujno, da bi sprejeli zakon, ampak je potrebna vsaj podpora Bele hiše, kongresnih voditeljev ter obeh predsedniških kandidatov.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.