Minilo je natanko leto dni od zloma ene od največjih bank na svetu, Lehman Brothers. Dogodek je svet dokončno pahnil v krizo, ki se je v finančnih inštitucijah na Wall Streetu in drugje kuhala že nekaj časa.
Obletnico so obeležili tudi borzniki na Wall Streetu, ki jim je ameriški predsednik Barack Obama osebno položil na srce: ne vračajte se k nepremišljenim postopkom, ki so spravili svet na rob finančnega zloma. "Na žalost so v finančnem sektorju ljudje, ki narobe razumejo dogajanje. Namesto, da bi se iz propada Lehman Brothers in krize, po kateri se še pobiramo, kaj naučili, so se odločili, da se za te lekcije ne bodo zmenili,“ je opozoril.
Nevihta se počasi končuje, vendar pa je potrebna previdnost, da se ne bodo spet začeli zbirati oblaki, je 'na kraju zločina' dejal ameriški predsednik. "Vrnitev v normalnost ne pomeni vrnitve v samozadovoljnost,“ je požugal. Plaz, ki se je sprožil na Wall Streetu, so sčasoma zajezili ukrepi svetovnih vlad in centralnih bank, vendar pa nevarnost v ZDA po ocenah poznavalcev ne bo minila, dokler ne bo ostrejšega nadzora nad finančno industrijo.
Povzročitelji krize so jo sicer dobro odnesli, saj je ameriška vlada za reševanje bank in drugih finančnih ustanov namenila kar 700 milijard dolarjev. Njihov propad bi namreč lahko vodil v ponovitev gospodarske depresije iz 30. let prejšnjega stoletja. Tokrat pa jim je Obama dejal, da na tovrstno pomoč ne morejo več računati.
Obama je govor imel v Federal Hallu nasproti borze, kjer je bil prvi sedež ameriške vlade. V živo so mu prisluhnili vodilni finančnih podjetij, kongresniki in člani vlade, pred stavbo pa se je zbrala nepregledna množica ljudi.
Iz propadajočih bank nastali finančni giganti
Finančna kriza je v ZDA povzročila tudi problem prevelikih finančnih ustanov. Ameriška vlada je lani pomagala JP Morgan Chase prevzeti investicijsko banko Bear Stearns, Lehman Brothers je pustila propasti, banki Bank of America pa je pomagala prevzeti Merrill Lynch. Chase in Bank of America imata sedaj skupaj z banko Wells Fargo 2300 milijard dolarjev depozitov oziroma tri od 10 dolarjev od vseh depozitov v ZDA.
Omenjene tri banke so skupaj z Goldman Sachs in Citigroup v drugem letošnjem četrtletju ustvarile skupaj za 13 milijard dolarjev dobička. S tem znova nastajajo finančne ustanove, ki so prevelike, da bi jih pustili propasti, ne da bi ogrozili celoten sistem. O tem so voditelji gospodarsko najpomembnejših držav iz skupine G20 že govorili in bodo ponovno na vrhu v Pittsburghu konec meseca.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.