Inšpektorji Združenih narodov (ZN) so zgodaj zjutraj zapustili Sirijo in so že prispeli v Haag, kjer ima sedež Organizacija za prepoved kemičnega orožja (OPCW). Zbrane vzorce bodo morali še analizirati v laboratorijih, tako da bo na končno poročilo o uporabi kemičnega orožja treba še počakati.
Ker inšpektorjev ZN ni več v Siriji, so številni svetovni mediji ugibali, da se bo vojaški napad kmalu zgodil.
Predstavnik ZN Martin Nesirky pa je zanikal namigovanja, da je po odhodu inšpektorjev ZN vojaški napad le še vprašanje časa. Takšne trditve je označil za grozljive in žalitev za 1000 drugih pripadnikov ZN, ki ostajajo v Siriji in nadaljujejo z razdeljevanjem humanitarne pomoči razseljenemu prebivalstvu.
Ugibanja je nekoliko razblinil ameriški predsednik Barack Obama. Dejal je, da je bil nedavni kemični napad v Siriji najhujši v 21. stoletju. Na podlagi zbranih dokazov se je odločil, da morajo ZDA v omejenem obsegu posredovati proti določenim tarčam v Siriji, saj so dejanja "režima" Bašarja al Asada napad na človeško dostojanstvo. Predsednik ZDA meni, da ima vso avtoriteto, da ukaže napad brez odobritve kongresa, vendar bo kljub temu počakal na odobritev kongresa, ki se bo sestal 9. septembra.
Obama je še dodal, da vojaška zmogljivost za izvedbo misije ni časovno občutljiva. "Učinkovita bo jutri, ali naslednji teden ali čez mesec dni. Pripravljen sem na izdajo takšnega ukaza," je dejal Obama.
Prvi odzivi iz kongresa so pozitivni. Vodja senatnih republikancev Mitch McConnell iz Kentuckyja je dejal, da je predsednikova vloga vrhovnega poveljnika vedno trdnejša, če uživa izrecno podporo kongresa. Vodilni republikanec v odboru za mednarodne odnose Bob Corker iz Tennesseeja pa je Obamovo odločitev označil za "absolutno pravilno".
Na vzhod Sredozemskega morja je v jutranjih urah priplula že šesta ameriška vojna ladja in zdi se, da so priprave v polnem teku. "Pričakujemo napad v vsakem trenutku. Pripravljeni smo odgovoriti v vsakem trenutku," je izjavil sirski varnostni predstavnik, ki ni želel biti imenovan.
Obama je sicer včeraj izključil možnost, da bi "ameriški škornji" stopili na sirska tla in da bi šlo za dolgotrajno vojaško operacijo, kar je še enkrat ponovil v današnjem govoru pred Belo hišo.
"Zagotavljam vam, da nihče ni bolj naveličan vojne kot jaz," je povedal. Dodal pa je, da je dolžnost ZDA, da kot vodilna država sveta zagotovijo, da režim, ki je pripravljen proti ljudstvu uporabiti orožje, ki ga mednarodne norme prepovedujejo, odgovarja za svoja dejanja. "Ne moremo sprejeti sveta, kjer so ženske, otroci in nedolžni civilisti tarča grozljivega kemičnega napada," je povedal Obama. Po njegovem mnenju ima tudi svet odgovornost, da nastopi proti uporabi kemičnega orožja.
Putin Obami: Dokažite, da je bilo uporabljeno kemično orožje!
Ruski predsednik Vladimir Putin je dejal, da je prepričanje, da je sirska vlada uporabila kemično orožje in napadla lastno prebivalstvo, popoln nesmisel.
ZDA je pozval, naj Varnostnemu svetu (ZN) predstavijo dokaze, da je bilo res uporabljeno kemično orožje. Povedal pa je tudi, da bi Obama kot Nobelov nagrajenec za mir moral pomisliti na možne žrtve vojaškega napada na Sirijo.
Če se bodo ZDA vseeno odločile za napad, bo to po Putinovih besedah zelo žalostno. So pa Putina popolnoma presenetili Britanci, saj so poslanci zavrnili osnutek nezavezujoče resolucije o vojaški akciji proti Siriji.
Američani glede napada razdeljeni
Zadnja anketa televizije NBC ugotavlja, da je polovica Američanov proti vojaškemu posredovanju v Siriji, 42 odstotkov pa jih to podpira. Višjo podporo, približno 50-odstotno, si je medtem prislužilo morebitno posredovanje proti sirskemu režimu, ki ne bi vključevalo pošiljanja ameriških vojakov na ozemlje države. Torej takšen napad, ki ga omenja Obama. Proti vojaški akciji, v kateri bi ZDA uporabile zgolj zračne napade, pa je 40 odstotkov Američanov. Anketa NBC kaže tudi, da 79 odstotkov Američanov meni, da bi moral Obama pred ukrepanjem zaprositi za dovoljenje kongres.
Podoben odnos Američanov kaže tudi anketa Quinnipiac. Uporabo sile brez tveganja življenj svojih vojakov podpira 49 odstotkov Američanov, proti pa jih je 38 odstotkov.
KOMENTARJI (932)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.