V ZDA so obeležili deseto obletnico terorističnih napadov 11. septembra 2001, ki so terjali skoraj 3000 življenj. V New Yorku se je zbrala večja množica ljudi, nekaj po 14. uri po našem času pa sta na kraj, kjer sta se pred desetimi leti zrušila dvojčka WTC, prišla tudi predsednik ZDA Barack Obama in nekdanji predsednik ZDA George Bush. Skupaj s soprogama sta stopila do Nacionalnega spominskega parka, ki so ga odprli prav danes. Na zidovih v parku so izpisana imena vseh žrtev napadov v New Yorku, Pentagonu in Pensilvaniji ter imena šestih žrtev prvega terorističnega napada na WTC 26. februarja leta 1993.
Ob 14.40 se je z ameriško državno himno začela spominska slovesnost. Žrtvam so se poklonili z minuto molka. Skupno je bilo danes sicer šestkrat po minuta molka, in sicer ob urah in minutah, ko sta dve letali trčili v stolpa WTC, ko je letalo trčilo v Pentagon, ko je letalo strmoglavilo v Pensilvaniji in ko sta se dvojčka porušila.
Na spominsko slovesnost sta Obama in Bush prišla skupaj:
Nato je na govorniški oder stopil Obama, ki je spregovoril o pomenu vere in boga. Njegov nagovor je bil precej kratek.
V skladu s tradicijo so začeli brati imena vseh, ki so v napadu na ZDA umrli. Imena berejo njihovi svojci, in sicer v parih. Vsak par prebere pet imen umrlih svojcev in pove kratko sporočilo.
Vmes je spregovoril še Bush, ki je v govoru večkrat citiral pismo, ki ga je nekdanji ameriški predsednik Abraham Lincoln napisal eni od vdov, ki je v ameriški državljanski vojni izgubila dva sinova.
Na slovesnosti je bil tudi nekdanji slavni župan New Yorka Rudy Giuliani, ki je šel po napadih na 200 pogrebov, in izjavil, da je 11. september hkrati najhujši in najboljši dan v njegovem življenju. Kajti, ne smemo pozabiti, da je poleg 3000 žrtev v New Yorku, Washingtonu in Pensilvaniji tudi na tisoče zgodb o pogumu, o ljudeh, ki so tekli v gorečo stavbo in pomagali, o ljudeh, ki so čudežno preživeli in zdaj pomagajo drugim, ter o gasilcih, ki so se vzpenjali v ogenj in se nikoli več vrnili.
Ob današnji spominski slovesnosti je bilo tudi precej razburjenja, ker ni bilo prostora za gasilce in policiste, ki so prvi prihiteli na kraj tragedije in tudi po tem iskali trupla ter pomagali pri čiščenju točke nič.
Muzej še vedno v gradnji
Današnja slovesnost pomeni tudi uradno odprtje spominskega parka, ki so ga delavci dokončevali do zadnjega trenutka. Muzej pa je še v gradnji.
Predsedniška para sta šla mimo dveh bazenov, ki označujeta kraj, kjer sta pred desetimi leti stala dvojčka WTC, dokler teroristi mreže Al Kaida vanj niso treščili ugrabljeni potniški letali in sta se podrla v dimu in ognju, ki je gorel potem še teden dni. Bazena obkroža stena z imeni žrtev napadov. Poleg raste nova najvišja stolpnica v ZDA z imenom WTC 1, ki je za današnjo priložnost okrašena z veliko ameriško zastavo. Na severni strani pa je že dokončana stolpnica številka 7, na južni pa raste še ena.
Slovesnost tudi v Pentagonu
Spominska slovesnost je potekala tudi v Pentagonu, kamor je trčilo tretje ugrabljeno letalo. Te slovesnosti se je udeležil ameriški podpredsednik Joe Biden, ob začetku pa so na prizorišču razvili ogromno ameriško zastavo.
Biden je v strastnem govoru v spominskem parku pri Pentagonu, ki je bil odprt že leta 2008, posebej izpostavil pomen generacije 9/11. Ta je bila po njegovih besedah ''rojena tukaj 9. septembra''.
V Pentagonu je slovesnosti sicer vodil obrambni minister Leon Panetta, ki je spomnil tudi na 6200 mrtvih vojakov od začetka vojne proti terorizmu. Biden pa je še zagotovil, da se bo vojna proti Al Kaidi nadaljevala vse do njenega popolnega uničenja.
Fotogalerija slovesnosti v Pentagonu:
Nekdanji obrambni minister Donald Rumsfeld, ki se je prav tako udeležil današnje slovesnosti, je zjutraj za televizijo CBS dejal, da Pentagona po napadih niso zaprli, ker svetu niso želeli poslati sporočila, da lahko skupina teroristov zapre njihovo obrambno ministrstvo. Slovesnost pred Pentagonom, kjer imajo za to priložnost tudi spominski park, je potekala z govori, minutami molka in glasbo.
Pozneje, po tem ko se je udeležil slovesnosti v Shankesvilleu, je Pentagon obiskal tudi predsednik ZDA Barack Obama, ki je položil venec.
Obama najprej v Pensilvaniji, nato v Pentagonu
Barack Obama je medtem iz New Yorka odpotoval na tretjo spominsko slovesnost na travniku pri Shankesvilleu v Pensilvaniji, kjer so se spomnili 40 žrtev leta 93 United Airlines. Na travniku pri Shankesvilleu so jim postavili spominski park, ki sicer še vedno ni dokončan. Slovesnosti ob odprtju parka so tam potekale že v soboto z govori, med drugim nekdanjih predsednikov Georgea Busha ter Billa Clintona in podpredsednika ZDA Josepha Bidena.
Tudi tam so tako kot v New Yorku brali imena žrtev, katerih imena so izpisana na velikih marmornih ploščah. Guverner Pensilvanije Tom Corbett je dejal, da so potniki in posadka leta 93 zarisali novo smer ter postavili nove standarde ameriškega poguma. Clinton je v soboto njihova dejanja primerjal z bitko pri Alamu in Termopilah. Nekdanji guverner države Tom Ridge, ki je bil Bushev prvi minister za domovinsko varnost, pa je dejal, da dejanja umrlih dokazujejo, da Američani ne živijo v strahu, ampak v svobodi.
Fotogalerija slovesnosti v Pensilvaniji:
Obama v Pensilvaniji in Pentagonu ni govoril za javnost, ampak se je le srečeval ter pogovarjal s preživelimi žrtvami napadov in njihovimi sorodniki. Govoril bo v ponedeljek zgodaj zjutraj po srednjeevropskem času na posebni slovesnosti v Kennedyjevem centru v Washingtonu.
Nedeljske slovesnosti so minile večinoma dostojanstveno in mirno. V New Yorku je bilo nekaj demonstracij pripadnikov teorije zarote, ki so prepričani, da je napade na ZDA režirala administracija predsednika Busha, nekdo pa je tudi poslal grožnje na Facebook stran Bele hiše.
Eno od sporočil s fotografijo bin Ladna pravi, da bodo kmalu prišli nazaj in pobili vse. Varnostni ukrepi so v ZDA ob vsaki obletnici malce bolj zaostreni. Tokrat so jih privili še malce bolj zaradi nepotrjenih, vendar domnevno verodostojnih informacij o trojici teroristov, ki bi naj poskušali razstreliti avtomobil bombo v New Yorku ali Washingtonu.
Preberite še: Kaj se je dogajalo pred 10 leti in kakšno je ozadje
Nove grožnje z napadi
Sicer naj bi najmanj trije pripadniki Al Kaide po naročilu novega šefa te teroristične mreže Ajmana al Zavahirija naklepali napad na New York ali Washington z avtomobilom bombo, zato so v teh mestih močno okrepili varnostne ukrepe.
Policija je v polni pripravljenosti. Tako v New Yorku kot tudi v Washingtonu policisti ustavljajo večja vozila, ki želijo zapeljati čez mostove ali skozi tunele.
Dan, ko se spominjamo tudi drugih terorističnih napadov
Današnja obletnica je sicer po besedah našega zunanjega ministrstva dan, ko se spominjamo tudi številnih žrtev terorističnih napadov drugje po svetu. "Dogodki v zadnjem desetletju so pokazali, da terorizem ne izbira sredstev, načina ali žrtev,“ pravijo na MZZ, kjer dodajajo, da bo Slovenija še naprej izvajala aktivnosti, s katerimi bo pripomogla k boju proti terorizmu.
Preberite še: Vtisi predsednika republike Danila Türka, ki je bil v času napadov v New Yorku.
KOMENTARJI (320)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.